Program SDM w Warszawie

Program ŚDM podzielony jest na dwie części:

1. pierwsza dotyczy pobytu pielgrzymów w poszczególnych diecezjach w całej Polsce w dniach 20-25 lipca 2016 r.
2. druga to duszpasterska wizyta Papieża w Polsce w dniach 27-31 lipca 2016 r.

Od 20 lipca, do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi, na których będą czekać liczne atrakcje – nie tylko duchowe, ale też kulturalne, czy sportowe. Gospodarzami wydarzenia są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy

Dni w Diecezjach: Warszawa - harmonogram:

20 lipca 2016 - przyjazd

Wieczorem przywitanie młodzieży w parafiach podczas zorganizowanej uroczystości: np. koncert, przedstawienie, grill, piknik – forma dowolna, przywitanie zakończone wspólną modlitwą. Zaprezentowanie goszczonych grup, ich opiekunów i przedstawienie się parafii.

21 lipca 2016 – Dzień Kultury i Historii

Dzień Kultury i Historii (zwiedzanie miejsc związanych z Historią i Kulturą Warszawy i Mazowsza – muzeów, budynków i parków historycznych: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Św. Jana Pawła II i Ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski i Starówka Warszawska, Łazienki Królewskie, Pałac i Ogrody w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne).

Wieczorem spotkanie młodzieży na Placu Piłsudskiego. Program kulturalny realizowany będzie przez różne Podmioty i Instytucje w tym Centrum Myśli Jana Pawła II, na zakończenie wspólne świętowanie.

22 lipca 2016 – Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia.

Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia (nawiedzanie miejsc związanych z życiem świętych Warszawy: Matka Boża Łaskawa – Patronka Archidiecezji – Kościół OO. Jezuitów na Starym mieście, Św. Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński – katedra Warszawska, Św. Maksymilian Maria Kolbe – Niepokalanów, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko – Sanktuarium na Żoliborzu, Św. Andrzej Bobola – Patron Polski – Sanktuarium na Mokotowie, kościoły na trakcie królewskim i inne. Do Sanktuariów można zorganizować piesze pielgrzymki z parafii, jeśli na to pozwalają warunki.

W ciągu dnia możliwość podjęcia posługi miłosierdzia wobec chorych, cierpiących, potrzebujących pomocy. Możliwość ta realizowana będzie przy pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas parafialnych. Wieczorem nabożeństwo adoracyjne w każdej parafii w intencji młodzieży i pokoju na świecie.

23 lipca 2016 – Ogólnodiecezjalne spotkanie Młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej – Warszawskie Uwielbienie

Ogólnodiecezjalne spotkanie Młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej – Warszawskie Uwielbienie – uroczysta „Msza św. Posłania” pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego, wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy.

Program realizowany przez Centrum Opatrzności Bożej, Centrum Myśli Jana Pawła II i inne Podmiotów i Instytucje. Do wczesnych godzin popołudniowych Dzień Rekreacji, Sportu i Współzawodnictwa. Program realizowany przy współpracy Parafii z Samorządami np. na obiektach sportowych.

24 lipca 2016 – Dzień w Parafiach i Rodzinach.

Uroczysta Msza św. parafialna z udziałem Gości pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. Następnie czas z rodzinami i parafią: wspólny piknik, grill.
Wieczorem uroczyste pożegnanie i podziękowanie organizowane przez Parafie.

25 lipca 2016 – wyjazd młodzieży do Krakowa.

Wyjazd młodzieży do Krakowa.

Ramowy program Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - 27-31 lipca

Z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, Jego Świątobliwość papież Franciszek uda się z duszpasterską wizytą do Polski w dniach 27-31 lipca 2016 r. na zaproszenie najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej i polskich biskupów. Program wizyty papieża:

27 LIPCA - środa

godz. 14 lotnisko Fiumicino: start samolotu linii Alitalia z papieżem Franciszkiem na pokładzie, około godz. 16 lądowanie na Lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach: ceremonia powitania Ojca Świętego przez Andrzeja Dudę, prezydenta Polski oraz metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza, reklama godz. 17.30 Zamek Królewski na Wawelu: oficjalne powitanie papieża Franciszka na ziemi polskiej; Ojciec Święty oraz Andrzej Duda, prezydent Polski, wygłoszą przemówienia.

Odbędzie się też krótkie spotkanie głowy państwa watykańskiego i polskiego, godz. 19 spotkanie papieża z Konferencją Episkopatu Polski, godz. 20.15 przyjazd papieża Franciszka do rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Papież pojawi się w oknie papieskim, by porozmawiać z wiernymi.

28 LIPCA - czwartek

godz. 9.45 przyjazd papieża Franciszka do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze w Częstochowie, godz. 10.30 msza święta na Wałach Jasnogórskich, uroczysta Eucharystia odbędzie się w intencji uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski, godz. 17.30 Błonia w Krakowie, pierwsze spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, godz. 19.15 Pałac Arcybiskupi, ul. Franciszkańska 3, okno papieskie, rozmowa Ojca Świętego z wiernymi.

29 LIPCA - piątek

godz. 9.30 niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, papież Franciszek będzie się modlić przy Ścianie Śmierci (Blok 11) oraz w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego, następnie uda się przed pomnik ofiar obozu w Birkenau, godz. 17.30 Błonia w Krakowie, nabożeństwo drogi krzyżowej z udziałem papieża Franciszka, wieczorem Pałac Arcybiskupi, ul. Franciszkańska 3, okno papieskie, rozmowa Ojca Świętego z wiernymi.

30 LIPCA - sobota

godz. 8.30 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, najpierw papież Franciszek będzie się modlił w kaplicy św. Siostry Faustyny, w której złożone są relikwie świętej. Następnie przejdzie przez sanktuaryjne Drzwi Miłosierdzia, by odprawić mszę świętą w bazylice - z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i kleryków z całej Polski. W sanktuarium św. Jana Pawła II Ojciec Święty wyspowiada pięcioro młodych ludzi, po południu Pałac Arcybiskupi, ul. Franciszkańska 3, papież Franciszek zje obiad z młodzieżą z różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży, wieczorem Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, wieczorne czuwanie papieża Franciszka z młodzieżą.

31 LIPCA - niedziela

godz. 10 Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, msza święta rozesłania, wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W południe papież Franciszek odmówi z młodzieżą tradycyjną modlitwę Anioł Pański; ogłosi też miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży. godz. 17 Tauron Arena w Krakowie, spotkanie z wolontariuszami ŚDM, członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM i dobroczyńcami, godz. 18.15 lotnisko Kraków-Balice: ceremonia pożegnania papieża Franciszka przez najwyższe władze Polski oraz przedstawicieli Episkopatu Polski i Archidiecezji Krakowskiej; kwadrans później papież Franciszek wyleci do Rzymu Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

Dworzec PKS Warszawa Zachodnia - przygotowanie na Światowe Dni Młodzieży:

Zarząd Przedsiębiorstwa na okres ŚDM zadba o wzmocnienie bezpieczeństwa oraz zaplecza technicznego i informacyjnego. Na dworcu będzie zapewniona obsługa oraz informacja także w języku angielskim przez wolontariuszy miasta stołecznego Warszawy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wzmocnione zostaną obsługi w kasach biletowych.

Będzie działać całodobowa informacja tel. 708 208 888. Pod wskazanymi numerami telefonów, można uzyskać informacje dotyczące ruchu autobusów.

Na dworcu PKS Warszawa Zachodnia działa usługa bezpłatnego szerokopasmowego internetu Wi-Fi.

Dworzec PKS całodobowo jest ochraniany i monitorowany za pomocą kamer. W miarę potrzeb obiekt będzie dodatkowo ochraniany przez wzmocnione patrole firmy ochrony, współpracującej ściśle z policją i innymi służbami. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dworzec i jego okolice będzie dozorowany przez inne służby, m.in. policję. Straż Miejską, Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną.

Dla osób poszukujących szczegółowych informacji nt. ŚDM w Warszawie funkcjonuje:

  • Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 jest dostępne całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.
  • Informator Warszawski: www.sdm2016.warszawa.pl