Augustów


Augustów

Augustów położony nad rzeką  Nettą i pomiędzy dziewięcioma jeziorami mieście od zawsze krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Ważnym wydarzeniem w dziejach miasta była budowa kanału augustowskiego i otwarcie na nim żeglugi. Augustów zaskakuje obfitością atrakcji i wyzwań. Można to miasto zwiedzać tropem jego renesansowych założycieli czy też działających tu w dziewiętnastym wieku architektów oraz inżynierów. Można tu spacerować, pływać lub żeglować i to niemal bez końca.


Miasto Augustów, pod względem administracyjnym położone jest w centrum Powiatu Augustowskiego, w północnej części Województwa Podlaskiego. Sąsiaduje z gminami Augustów (gminą wiejską), Nowinka oraz Płaska. Miasto położone jest w zasięgu obszaru „Zielonych Płuc Polski”, pomiędzy Wigierskim i Biebrzańskim Parkiem Narodowym.Niedaleko Augustowa znajdują się takie miasta jak: Rajgród (ok. 24 km), Suwałki (ok. 40 km), Grajewo (ok. 43 km), Ełk (ok. 45 km), Olecko (ok. 48 km), białoruskie miasto Grodno (ok. 65 km), Pisz (ok. 92 km), Białystok (ok. 92 km), Giżycko (ok. 100 km), Łomża (ok. 106 km).

Znajdź ciekawe oferty hoteli w Augustowie i zarezerwuj swój pobyt za pośrednictwem naszego partnera

Hollywood Sign on The Hill


Augustów, założony przez króla Zygmunta II Augusta, otrzymał prawa miejskie 17 maja 1557 roku. W grudniu 1970 roku Augustów uzyskał częściowe uprawnienia uzdrowiska. Status uzdrowiska Miasto Augustów uzyskało w październiku 1993 roku. Augustów jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Czyste jeziora, otaczająca miasto z trzech stron Puszcza Augustowska i specyficzny mikroklimat sprawiają, że to doskonałe miejsce na wypoczynek oraz uprawianie turystyki aktywnej. Latem na jeziorach grupują się miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa i narciarstwa wodnego. Augustów jest wymarzonym miejscem na spływ kajakowy.


Znana w całej Polsce rzeka Rospuda zapewnia kontakt z nienaruszoną naturą Puszczy Augustowskiej, a spływ kajakowy łagodną i malowniczą Czarną Hańczą można połączyć z doświadczeniem śluzowania na szlaku XIX-wiecznego Kanału Augustowskiego. Pasjonaci jazdy konnej mają do dyspozycji szlaki konne. Fani sportów ekstremalnych mogą spróbować swoich sił w narciarstwie wodnym, np. na elektrycznym wyciągu nart wodnych o długości 740 m i maksymalnej prędkości 58 km/h.

Jak dojechać?

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzeconline.pl udostępnili połączenia do Augustowa z Warszawy, Łomży, Białegostoku, Grajewa, Ełku. W trasę zabiorą nas Żak Express oraz PKS NOVA. Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Rynek Zygmunta Augusta 19. Bilety można nabyć w kasie biletowej. Przystanki zlokalizowane są także przy Domu Nauczyciela oraz ul. Wojska Polskiego (dla połączeń Usług Turystycznych Żak Tourist)


Miasto Warszawa
Miasto Białystok
Miasto Łomża

Atrakcje


Dla miłośników przyrody i spokoju najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu będą spacery brzegami jezior augustowskich i licznymi znakowanymi leśnymi szlakami po Puszczy Augustowskiej. Piękno Ziemi Augustowskiej podziwiać można z pokładu statków, gondoli czy katamaranów. Uroki Augustowa nie przemijają z odejściem lata. Jesienią tutejsze lasy są rajem dla miłośników grzybobrania i „polowań” z aparatem fotograficznym. Zimą, gdy zamarzną jeziora mamy doskonałe warunki do uprawiania łyżwiarstwa i „żeglarstwa” na bojerach. Natomiast niezliczone drogi leśne są doskonałym miejscem na organizację kuligów oraz uprawiania narciarstwa biegowego