Busko-Zdrój


Busko-Zdrój

Busko-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym leżącym w województwie świętokrzyskim. Busko-Zdrój znajduje się w południowej części województwa, dawniej było miastem klasztoru norbertanek buskich. Jego historia sięga do XII wieku. Z Buska-Zdroju odległości do innych miast wynoszą w kolejności: Gdańsk 535 km, Warszawa 240 km, Lublin 190 km, Kraków 96 km, Tarnów 74 km.


Do Buska-Zdroju dojechać można było za pomocą połączenia PKP do 2004 roku. Obecnie do tego miasta docierają jedynie pociągi towarowe, a budynek dworca został wynajęty i znajduje się w nim dyskoteka. Inną możliwością dotarcia do tego uzdrowiska są połączenia autobusowe. Miasto ma bezpośrednie, regularne połączenia z Warszawą, Łodzią, Krakowem, Lublinem, a także Wrocławiem. W przypadku transportu samochodowego należy dodać, że przez miasto przebiega droga krajowa numer 73, która prowadzi z Kielc do Tarnowa, a dodatkowo trzy drogi wojewódzkie o numerach 767, 776, 973.

Znajdź ciekawe oferty hoteli w Busku-Zdrój i zarezerwuj swój pobyt za pośrednictwem naszego partnera

Hollywood Sign on The Hill


Odwiedzając Busko-Zdrój można udać się do po norbertańskiego zespołu klasztornego. Pierwotne budynki tego kompleksu zostały wzniesione w 1166 roku. Współczesny wygląd jest jednak efektem przebudowy, która miała miejsce po pożarze w 1820 roku. Zwiedzając Busko warto również odwiedzić Park Zdrojowy. Został on założony w XIX wieku i dzieli się na trzy części. Pierwszą z nich jest ogrodzony Ogród Łazienkowski ze znajdującym się wewnątrz sanatorium Marconi oraz fontanną. Drugą część stanowi aleja imienia Adama Mickiewicza długości 850 metrów.

Trzecią częścią Parku Zdrojowego jest skwer umiejscowiony na Placu Zwycięstwa w rynku wraz z centralnie osadzoną fontanną. Nie można zapomnieć również o kościele pod wezwaniem św. Leonarda. Jest to piękny, zbudowany z drzewa modrzewiowego kościółek powstały w 1699 roku.

Jak dojechać?

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzeconline.pl udostępnili połączenia do Buska-Zdrój z Warszawy, Lublina, Rzeszowa, Kielc, Radomia, Krynicy-Zdrój oraz Grójca. W trasę zabiorą nas PKS Polonus i  PKS Olsztyn.

Atrakcje


Do głównym atrakcji Buska-Zdroju należą liczne uzdrowiska i pijalnie wody. W tym mieście leczy się liczne choroby, w tym układu nerwowego, choroby reumatologiczne oraz skóry. Poza tym osteoporozę i nadciśnienie. Ponadto to mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne. Są nimi między innymi Ogólnopolski Przegląd Piosenki im. Wojtka Belona, czy Lato z Chopinem.