Kielce

Kielce

Siedziba województwa świętokrzyskiego. Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich, stanowią główny ośrodek gospodarczy oraz turystyczny regionu. W granicach miasta znajdują się pasma gór: Kadzielniańskie, pokryte lasami bukowo - jodłowymi Dymińsko - Posłowickie, oraz zachodnia część Grzbietu Szydłówkowskiego. Na północy miasto sięga zalesionych Wzgórz Tumlińskich oraz Pasma Masłowskiego, na południowym zachodzie dochodzi do Zgórskich Gór. Najwyższe wzniesienie w Kielcach tworzy Góra Telegraf (408 m n.p.m.) leżąca w paśmie Dymińskim.


Przez Kielce płynie rzeczka Silnica mająca swe źródła na południowym zboczu Góry Wierzejskiej, a wpadająca w pd.-zach. części miasta do Bobrzy, która wraz z innym dopływem - rzeczką Sufraganiec, opływają miasto od zachodu. Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów: od 260 do 400 m i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach wielką różnorodność formacji geologicznych. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody: Ślichowice, Kadzielnia, Wietrznia, Biesak (przyroda nieożywiona) oraz Karczówka - rezerwat krajobrazowy. Przy północnej granicy Kielc znajduje się rezerwat częściowy - Sufraganiec
.

Atrakcje

Miejsca, które warto zobaczyć:
 • - Pałac biskupów krakowskich
 • - Bazylika katedralna
 • - Rezerwat Kadzielnia
 • - Rezerwat Karczówka
 • - Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego
 • - Rezerwat Biesak-Białogon
 • - Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego
 • - Dom Laszczyków
 • - Pałacyk Zielińskiego
 • - Ulica Sienkiewicza
 • - Rynek - Kościół św. Wojciecha
 • - Deptak w Kielcach - ulica Henryka Sienkiewicza
- Park Miejski w Kielcach - atrakcyjny park znajduje się w centrum miasta, pomiędzy ulicami: Zamkową, Staszica, Solną, Paderewskiego, Ogrodową i Jana Pawła II. Ten zabytkowy park miejski należy do najstarszych w Polsce, na jego obszarze zobaczyć można malowniczy staw i zasilające go źródełko Biruty, pomnik Stefana Żeromskiego, ptaszarnię i okazy starodrzewia z tabliczkami informacyjnymi.

Kielce - atrakcje miasta
Kielce - panorama

- Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach - rezerwat przyrody nieożywionej obejmujący wzniesienie Kadzielnia (295 m n.p.m.) znajduje się między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz. Miejsce to jest niezwykle ciekawe ze względu na to, że zbudowane jest ze skał wapiennych z żyłami kalcytu, w których zachowały się liczne skamieniałości morskich zwierząt. Rezerwat jest największym skupiskiem jaskiń i grot w regionie, można tu obserwować różne formy krasowe. Najdłuższa jaskinia - Jaskinia Szczelina ma 140 m długości. Przez Kadzielnię przebiega czerwony szlak miejski. - Geopark Kielce - Ośrodek narciarski Telegraf w Kielcach, ul. Narciarska 6 - ośrodek oferuje nowy wyciąg krzesełkowy i ratrakowaną, oświetloną oraz naśnieżaną trasę zjazdową o długości 500 m (czerwony stopień trudności), ponadto funkcjonuje wyciąg orczykowy i trasa dla początkujących. Działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu oraz Karczma. Parking bezpłatny. Latem dostępny mini golf, trasy rowerowe, miejsce na ognisko itp..

jak dojechać do Kielc?

Skąd   Dokąd Cena
Warszawa >>> Kielce od 25 zł
Muszyna >>> Kielce od 35 zł
Kraków >>> Kielce od 24 zł