Kraków


Kraków – miasto królewskie

Stolica województwa małopolskiego jest jednym z najstarszych miast i perełką narodowego dziedzictwa kultury.Miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce, w województwie małopolskim. W najbliżej odległości od Krakowa znajdują się takie miasta jak Wieliczka (14 km.) Nowy Sącz (110), Wadowice (52 km.).


Zabytki

W Krakowie znajdziemy wiele zabytków, które zainteresują turystów. Do najważniejszych należą: Rynek Główny, Sukiennice, Zamek i Katedra na Wawelu, Kazimierz, Barbakan, Collegium Maius, Muzeum Czartoryskich, a także Kościół Mariacki i Sanktuarium w Łagiewnikach.

W dawnej stolicy Polski nie brakuje licznych atrakcji. Wśród nich odnajdziemy smoczą jamę, w której wg. legendy mieszkał Smok Wawelski, oraz pomnik Smoka Wawelskiego stojący na bulwarach nadwiślańskich, Ogród Doświadczeń- park rozrywki dotyczący praw fizyki, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Platformę Widokową, park wodny i wiele więcej.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Ciekawostki

W krakowskich murach do dziś przetrwały zagaszacie do pochodni, które w XIX wieku służyły przechodniom, którzy po zmroku spacerowali po mieście oraz nocnej straży, która nad ranem wygaszała tlący się jeszcze płomień. Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej wiszą trzy sporej wielkości kości. Najdłuższa z nich ma około metra długości. Wielu rodowitych mieszkańców twierdzi, że są to oczywiście pozostałości po Smoku Wawelskim. Tymczasem według badań archeologicznych, kości te należą do walenia, mamuta i nosorożca. Legenda głosi, że gdy upadnie łańcuch, na którym są zawieszone, nastąpi koniec świata.


Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce.  Prawdopodobnie pojawia się na pocztówkach częściej, niż jakikolwiek inny polski obiekt. Ta kultowa królewska rezydencja znajduje się w Krakowie i znalazł się na pierwszej na świecie liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO.
Kraków – Katowice

Kraków leży w bardzo dogodnym miejscu, z którego szybko i bezpiecznie można dostać się do ciekawych miast, np. do Katowic. Warto zainteresować się tym, skądinąd niedocenianym, celem podróży. Już jednodniowa wycieczka z Krakowa do Katowic pozwoli dostrzec urok tego miasta i obalić mit brzydkiego Śląska.

W Katowicach znajdziemy m.in. Muzeum Śląskie z pokaźnym zbiorem dzieł sztuki oraz interesującymi wystawami czasowymi. Okolica zachwyca wspaniałymi okolicznościami przyrody. Warto zobaczyć szczególnie słynną Dolinę Trzech Stawów.