Krynica Morska


Krynica Morska

Bez wątpienia pierwszym skojarzeniem z Krynicą Morską może być Mierzeja Wiślana, na której położone jest to miasto - jedno z najmniejszych w Polsce pod względem liczby ludności, ale jedno z najpiękniejszych nad Bałtykiem pod względem walorów turystycznych. To właśnie tu znajdziemy ciągnące się kilometrami długie, szerokie i niemal dzikie plaże sąsiadujące z gęstymi lasami z przewagą sosny. Nie jest tajemnicą, że cały obszar miasta znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” ciągnącego się od Sztutowa aż po granicę z Rosją, z jego perełką rezerwatem przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”. A kontaktu z przyrodą nie musimy szukać daleko.


Warto podkreślić, iż Krynica Morska ma bardzo dobre położenie. Od Gdańska oddalona jest o ok. 80 kilometrów, a od Warszawy prawie 400 kilometrów, ale szybko postępująca budowa drogi expressowej już niedługo przybliży Krynicę Morską mieszkańcom Stolicy. A miłośnicy żeglarstwa czy zakochani w rejsach statkami turystycznymi mogą tu dotrzeć drogą morską przez Zalew Wiślany z Elbląga i Fromborka.

Znajdź ciekawe oferty hoteli w Krynicy Morskiej i zarezerwuj swój pobyt za pośrednictwem naszego partnera

Hollywood Sign on The Hill


Krynica Morska to liczne hotele i pensjonaty świadczące swoje usługi na bardzo wysokim poziomie, które pozwolą wszystkim zregenerować swoje siły po długich miesiącach pracy czy nauki. Ale pobyt w Krynicy Morskiej to także aktywny wypoczynek. I tu miłośnicy tej formy wypoczynku z pewnością odkryją niepowtarzalne uroki jednej z najpiękniejszych ścieżek rowerowych, której trasa prowadzi z Krynicy Morskiej do miejscowości Piaski. Warto tu także wspiąć się na Wielbłądzi Garb. To najwyższa stała wydma w Europie. To tylko 49,5 metra n.p.m. ale widoki jakie z niej zobaczymy spoglądając na Zalew Wiślany, Wysoczyznę Elbląską i Zatokę Gdańską wynagrodzą nam trudy wspinaczki. Jedną z najciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska wybudowana 1951 roku w miejscu poprzedniej latarni z 1895 roku. Przy dobrej widoczności widać z niej na krańcu horyzontu Hel.


Warto tu zaznaczyć, iż Krynica Morska jest na dobrej drodze uzyskania statusu miejscowości uzdrowiskowej. Ale aby poznać Krynicę Morska z jej urokami, zakochać się w niej trzeba po prostu tu przyjechać. Pospacerować pełnymi uroku uliczkami m.in. uliczką Teleexpresu, zatrzymać się na kawę w jednej z licznych stylowych restauracji i przynajmniej przez chwilę poleżeć na ciepłym piasku krynickiej plaży wsłuchując się w morza szum…


Jak dojechać?

Do Krynicy Morskiej istnieją połączenia autobusowe z Krakowa, Radomia, Olsztyna, Elblaga, Gdańska oraz Warszawy. Podobnie jest również w drugą stronę.Bilety PKS można nabyć w kasie biletowej na Dworcu Autobusowym w Krynicy Morskiej lub przez naszą stronę internetową - na naszym serwisie można również sprawdzić rozkład jazdy oraz przewoźników.

Miasto Warszawa
Kup bilet na autobus >>
Miasto Elbląg
Kup bilet na autobus >>
Miasto Gdańsk
Kup bilet na autobus >>

Atrakcje

Kolejną atrakcją miasta jest latarnia morska odbudowana w 1951 r., z której roztacza się bajeczny widok na całą Mierzeję Wiślaną. Nie tylko z latarni morskiej, ale również z najwyższej wydmy w Krynicy Morskiej tj. z Wielbłądziego Garbu (48 m n.p.m. ) można podziwiać ten zachwycający widok.

W porcie w Krynicy Morskiej znajdziemy bogatą ofertę rejsów do położonych w po sąsiedzku miast. Są to wyprawy typowo wycieczkowo-widokowe, albo też związane z wizytą w innym mieście, gdzie można spędzić kilka godzin na plaży lub zwiedzaniu zabytków. Niektóre statki mają też ofertę gastronomiczną, dzięki czemu podczas takiego rejsu można zjeść obiad. Jeśli ktoś ma ochotę samodzielnie popływać po Zalewie, w porcie można wypożyczyć  łódź.


Góra Pirata to przepiękne miejsce położone w połowie drogi między Krynica Morską, a Piaskami.

Stara legenda głosi, że dawno temu, gdy jeszcze Mierzeja Wiślana nie była jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy, na wodach Bałtyku grasowała załoga Starego Pirata. Zamieszkali oni na wyspach, skąd łatwo było im wypływać w morze. Szczególnie upodobali sobie jedną wyspę, gdzie na szczycie niewielkiego wzgórza wybudowali wysoką wieżę. Stąd Stary Pirat mógł bacznie obserwować, co dzieje się na Bałtyku z każdej strony wyspy. Właśnie pod wieżą, zakopał swoje najdroższe skarby, by nikt ich nie przejął.

Piraci już dawno zniknęli z wód Morza Bałtyckiego, jednak legenda została. Miejsce, gdzie dawniej znajdowała się wyspa i wzgórze, teraz stanowi jedno z najwyższych wzniesień na Mierzei(ponad 40 m.n.p.m.). Znów stoi tu wieża, z której można podziwiać z jednej strony wody Morza Bałtyckiego, z drugiej Zalewu Wiślanego. Teraz każdy może stanąć na tym miejscu i poczuć się jak Stary Pirat obserwując, co dzieje się na wodzie. Co prawda wspinaczka na Górę Pirata to nie lada wysiłek, jednak widok z góry – bezcenny!


Góra Pirata oddalona jest o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Wzniesienie ma blisko  50 metrów wysokości nad poziomem morza. Na znajdującej się w środku lasu górze  znajduje się wieża do obserwacji ptaków.  Widać stąd morze,  Zalew Wiślany oraz wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej.  Mierzeja Wiślana jest tym miejscu szeroka  na około 800 metrów. Jadąc z Krynicy w kierunku Piasków będziecie ją mieć po prawej stronie. W okolicy leśniczówki są tablice i drogowskaz.