Krynica Morska
Krynica Morska
Bez wątpienia pierwszym skojarzeniem z Krynicą Morską może być Mierzeja Wiślana, na której położone jest to miasto - jedno z najmniejszych w Polsce pod względem liczby ludności, ale jedno z najpiękniejszych nad Bałtykiem pod względem walorów turystycznych. To właśnie tu znajdziemy ciągnące się kilometrami długie, szerokie i niemal dzikie plaże sąsiadujące z gęstymi lasami z przewagą sosny. Nie jest tajemnicą, że cały obszar miasta znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” ciągnącego się od Sztutowa aż po granicę z Rosją, z jego perełką rezerwatem przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”. A kontaktu z przyrodą nie musimy szukać daleko.

Krynica Morska to liczne hotele i pensjonaty świadczące swoje usługi na bardzo wysokim poziomie, które pozwolą wszystkim zregenerować swoje siły po długich miesiącach pracy czy nauki. Ale pobyt w Krynicy Morskiej to także aktywny wypoczynek. I tu miłośnicy tej formy wypoczynku z pewnością odkryją niepowtarzalne uroki jednej z najpiękniejszych ścieżek rowerowych, której trasa prowadzi z Krynicy Morskiej do miejscowości Piaski. Warto tu także wspiąć się na Wielbłądzi Garb. To najwyższa stała wydma w Europie. To tylko 49,5 metra n.p.m. ale widoki jakie z niej zobaczymy spoglądając na Zalew Wiślany, Wysoczyznę Elbląską i Zatokę Gdańską wynagrodzą nam trudy wspinaczki. Jedną z najciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska wybudowana 1951 roku w miejscu poprzedniej latarni z 1895 roku. Przy dobrej widoczności widać z niej na krańcu horyzontu Hel.

Warto tu zaznaczyć, iż Krynica Morska jest na dobrej drodze uzyskania statusu miejscowości uzdrowiskowej. Ale aby poznać Krynicę Morska z jej urokami, zakochać się w niej trzeba po prostu tu przyjechać. Pospacerować pełnymi uroku uliczkami m.in. uliczką Teleexpresu, zatrzymać się na kawę w jednej z licznych stylowych restauracji i przynajmniej przez chwilę poleżeć na ciepłym piasku krynickiej plaży wsłuchując się w morza szum…

Jak dojechać?



Atrakcje

Stara legenda głosi, że dawno temu, gdy jeszcze Mierzeja Wiślana nie była jednolitym lądem, a na jej miejscu znajdowały się liczne wyspy, na wodach Bałtyku grasowała załoga Starego Pirata. Zamieszkali oni na wyspach, skąd łatwo było im wypływać w morze. Szczególnie upodobali sobie jedną wyspę, gdzie na szczycie niewielkiego wzgórza wybudowali wysoką wieżę. Stąd Stary Pirat mógł bacznie obserwować, co dzieje się na Bałtyku z każdej strony wyspy. Właśnie pod wieżą, zakopał swoje najdroższe skarby, by nikt ich nie przejął.
Piraci już dawno zniknęli z wód Morza Bałtyckiego, jednak legenda została. Miejsce, gdzie dawniej znajdowała się wyspa i wzgórze, teraz stanowi jedno z najwyższych wzniesień na Mierzei(ponad 40 m.n.p.m.). Znów stoi tu wieża, z której można podziwiać z jednej strony wody Morza Bałtyckiego, z drugiej Zalewu Wiślanego. Teraz każdy może stanąć na tym miejscu i poczuć się jak Stary Pirat obserwując, co dzieje się na wodzie. Co prawda wspinaczka na Górę Pirata to nie lada wysiłek, jednak widok z góry – bezcenny!
Góra Pirata oddalona jest o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Wzniesienie ma blisko 50 metrów wysokości nad poziomem morza. Na znajdującej się w środku lasu górze znajduje się wieża do obserwacji ptaków. Widać stąd morze, Zalew Wiślany oraz wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej. Mierzeja Wiślana jest tym miejscu szeroka na około 800 metrów. Jadąc z Krynicy w kierunku Piasków będziecie ją mieć po prawej stronie. W okolicy leśniczówki są tablice i drogowskaz.