MrągowoFestiwalowe Mrągowo

Mrągowo to jedno z najstarszych miast w Krainie Wielkich Jezior - położone na Pojezierzu Mazurskim  które przyciąga turystów jeziorami, a także organizowanym co roku dobroczynnym Festiwalem Muzyki Country. Alejki, ukwiecone skwery, galeria kamiennych rzeźby pod gołym niebem, parki, promenada wzdłuż jeziora Czos zachęcają do spacerów. Warto zatrzymać się na molo, poobserwować wodne ptactwo, żaglówki, łódeczki pływające po jeziorze i festiwalowy amfiteatr. W upalne dni spacerowicze znajdą ochłodę przy jeziorku Magistrackim, przy mrągowskich fontannach na placu PCK, Wyzwolenia i w Parku Lotników oraz na plażach i przy Źródełku Miłości.


Mrągowo zwane jest Festiwalowym Miastem nie bez powodu. Usłyszycie tu tak wiele różnych gatunków muzycznych, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Muzykę Country reprezentuje słynny Piknik Country, rozrywkową - Festiwal Weselnych Przebojów, sentymentalną muzykę kresową - Festiwal Kultury Kresowej, a po drodze usłyszycie i pieśni Romów, i muzykę rockową, i pop, i jazz... Coś dobrego dla każdego.

Latem różnorodne wydarzenia (muzyczne, sportowe, kulinarne) organizowane są na świeżym powietrzu, w kilku miejscach na terenie miasta: w małym amfiteatrze i na Pl. Unii Europejskiej w centrum miasta, na molo i Skwerze Jana Pawła II oraz w słynnym amfiteatrze nad jeziorem Czos. Z kolei jesienią i zimą imprezy odbywają się w Mrągowskim Centrum Kultury, a wśród posezonowej oferty wyróżniają się spektakle teatralne, retransmisje oper i bardziej kameralne niż latem koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej.


Zabytki Mrągowa

Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.

Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.

Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.

Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.

Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka, i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.

Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA


Dojazd do Mrągowa

Dojazd do Mrągowa z Warszawy zapewnia komunikacja autobusowa. Przejazdy do Mrągowa obsługują  PKS Polonus w Warszawie. Najdogodniejsze połączenia z Mrągowem to połączenia autobusowe z Olsztynem, Kętrzynem czy Giżyckiem. Wszystkie autobusy dalekobieżne odjeżdżają z dworca autobusowego przy ulicy Kolejowej. Dworzec leży niedaleko Placu Piłsudskiego, gdzie do niedawna organizowane były imprezy plenerowe, w pobliżu dworca znajdują się również przystanki komunikacji miejskiej.