Olsztyn


Olsztyn zachwyca zimą i latem

Kto powiedział, że Warmia i Mazury piękne są tylko latem? Nic bardziej mylnego. Wystarczy zajrzeć do Olsztyna, by przekonać się, ile uroku może mieć w sobie miasto położone nad jeziorami.Olsztyn to największe miasto i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Leży w północno-wschodniej Polsce, w centrum Pojezierza Olsztyńskiego. Miasto zamieszkuje ponad 176 tys. osób. Historia Olsztyna sięga ponad 650 lat wstecz (data założenia – 1353 r.). Największym atutem miasta jest jego unikatowe położenie wśród lasów i jezior. W granicach Olsztyna znajduje się kilkanaście jezior oraz jeden z największych parków w Europie – Las Miejski.


Najbardziej znane zabytki Olsztyna to Zamek Kapituły Warmińskiej (XIV w. – najstarsza budowla w mieście), Bazylika Katedralna Św. Jakuba, Wysoka Brama. Architektura obronnej Warmii XIV w., niepowtarzalna secesja XIX i XX w., interesujące spektakle, koncerty, wystawy – to wszystko sprawia, że spragnieni kameralności i spokoju turyści odnajdują w Olsztynie możliwość ucieczki od zgiełku codzienności.

Spacerując uliczkami Starówki turyści mogą podziwiać pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę zamku czy górującą nad zabudową kopułę katedry. Stojąc przed oryginalną tablicą astronomiczną której autorem jest Mikołaj Kopernik, z pewnością poczują powiew historii i innowacyjność jego myśli wykraczających poza  epokę wielkiego astronoma. A to że miał rację z pewnością przekonają się podczas wizyty w olsztyńskim planetarium.

W mieście działają cztery uczelnie wyższe, na których kształci około 45 tysięcy studentów. Na terenie Kortowa, jednej z dzielnic Olsztyna, znajduje się unikalne na skalę kraju miasteczko studenckie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Najbardziej znane imprezy odbywające się w mieście to: Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Warmiński Jarmark Świąteczny. Najwybitniejsze postacie związane z miastem to twórca  teorii wszechświata – Mikołaj Kopernik oraz światowej sławy architekt Erich Mendelsohn.
 

Jak dojechać?

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzeconline.pl udostępnili połączenia do Olsztyna z Warszawy, Serocka,Pułtuska, Makowa Mazowieckiego,Przasnysza  oraz Szczytna. W trasę zabiorą nas PKS Polonus i  PKS Olsztyn.


Miasto Warszawa
Miasto Olsztyn
Miasto SzczytnoCo zwiedzać w  Olsztynie?


Wysoka Brama (Brama Górna, Staromiejska 16)

Zwiedzanie olsztyńskiej starówki możemy zacząć od podejścia do wzniesionej w stylu gotyckim i jedynej ocalałej z miejskich bram (niegdyś istniały trzy takie obiekty). W czasach nowożytnych pełniła funkcję garnizonu. Przed bramą widać odsłonięte przez archeologów fundamenty pierwotnej bramy (najprawdopodobniej dawnego barbakanu).

Ławeczka Mikołaja Kopernika

Pomnik-ławeczka przedstawiająca siedzącego Mikołaja Kopernika jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym obiektem w Olsztynie. Monument powstał w 2003 roku z okazji rocznicy 530-lecia urodzin słynnego astronoma oraz w ramach obchodów 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich. Ustawiono go bezpośrednio przy moście prowadzącym na zamek.

Zamek Kapituły Warmińskiej (Zamkowa 2)

Powstał krótko po tym, gdy biskup warmiński przekazał ten teren w zarząd kapituły. Całe założenie wkomponowano w mury miasta czyniąc z zamku najsilniejszy punkt obrony Olsztyna. Był kilkakrotnie zdobywany, ale w 1521 roku dowodzący obroną Mikołaj Kopernik skutecznie opierał się szturmom wojsk Albrechta Hohenzollerna. W wieku XVIII kiedy budowla straciła swoje militarne znaczenie rozebrano część umocnień i dobudowano późnobarokowe skrzydło mieszkalne.

Rynek Starego Miasta

Dawny plac handlowy Olsztyna w XVI wieku stał się również centrum administracyjnym - wybudowano wtedy tzw. Stary Ratusz, który pełnił funkcję siedziby magistratu oraz sądu. Znajdujące się w Rynku kamienice jak i sam ratusz zostały w dużej mierze zniszczone i wypalone podczas drugiej wojny światowej. Mimo, że w pobliżu nie toczyły się walki, żołnierze Armii Czerwonej podpalili stare domy i wymordowali część mieszkańców. Odbudowę rozpoczęto w latach 50. XX wieku. W niektórych przypadkach kierowano się zachowanymi fotografiami, w innych starano się XIX-wiecznym kamienicom przywrócić styl barokowy czy renesansowy.

Amfiteatr im. Czesława Niemena

Na południe od mostu prowadzącego na zamek stworzono amfiteatr mogący pomieścić ponad 1200 widzów. Pierwsza scena w tym miejscu powstała pod koniec lat 70. poprzedniego stulecia, a obecny wygląd kompleksu jest efektem ambitnej przebudowy z lat 2006-2008.