Ostrów Mazowiecka


Ostrów Mazowiecka - miasto dobre na przyszłość 

Ostrów Mazowiecka to miasto liczące blisko 23 tys. mieszkańców, leżące w północno-wschodniej części Mazowsza na skrzyżowaniu istotnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych szlaków komunikacyjnych. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie Ostrów Mazowiecka otrzymała w 1434 roku z rąk księcia mazowieckiego Bolesława IV, zaś Księżna Anna Mazowiecka w 1514 roku nadała miastu prawo odbywania czterech jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. Herb miasta pochodzi z XVI wieku, a jego symbolika wiąże się z bartnictwem uprawianym w okolicach miasta po dziś dzień. Doskonałą dostępność komunikacyjną zapewnia miastu miejska obwodnica oraz położenie przy drodze krajowej S8 Warszawa-Białystok, a niebawem też przy międzynarodowej trasie S-61„Via Baltica”. Dzięki temu Ostrów Mazowiecka jest siedzibą licznych przedsiębiorstw o zasięgu krajowym i międzynarodowym  m.in.: Fabryki Mebli FORTE S.A., Krüger, NP Pharma, Alpla.


Warto zobaczyć

W mieście Ostrów Mazowiecka znajduje się Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To jedyne w Polsce muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, jego rodzinie i Ziemi Ostrowskiej. Mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej) – żony Witolda Pileckiego. Muzeum jest instytucją kultury, prowadzoną wspólnie przez miasto oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka została na trwałe wpisana do rejestru muzeów prowadzonych przez Ministra Kultury. Muzeum Dom Rodziny Pileckich organizuje wystawy, wydarzenia kulturalne, prowadzi działalność edukacyjną, popularyzatorską i wydawniczą.  W Muzeum znajdziemy wiele pamiątek związanych z życiem rtm. Pileckiego, działalnością, wartościami i tradycją idei niepodległościowej Rzeczypospolitej.


Kolejnym miejscem na mapie wartym uwagi jest galeria sztuki „Jatki”. To zabytkowy neogotycki budynek z 1903 r. - świadectwo eklektycznej architektury początku XX wieku. Wykonany z palonej cegły ceramicznej, od czasów wybudowania był siedzibą targu mięsnego. Do 2003 r. Jatki pełniły funkcję targu mięsno-rybnego; na górze znajdowały się boksy straganowe i zaplecze, piwnica działała jako chłodnia. Jatki zostały szczęśliwie zrewitalizowane i oddane do ponownego użytku w 2018 r. dzięki zewnętrznej dźwigni finansowej: budynek zyskał nową formę, łączącą tradycję z nowoczesnością i sterowane elektronicznie wyposażenie. Piwnica służy jako pierwsza w Ostrowi Mazowieckiej galeria sztuki, która co miesiąc oferuje nową wystawę! Wielofunkcyjny parter to miejsce, w którym odbywają się zajęcia sekcji Miejskiego Domu Kultury, wykłady, spotkania z gośćmi, koncerty, konferencje czy pokazy filmowe.

 Stara Elektrownia to dawna elektrownia miejska, która została uruchomiona w 1929 roku. Dzięki elektrowni rozwijały się miejscowe zakłady przemysłowe, a mieszkańcy mieli oświetlenie w domach. Podczas II wojny światowej obiekt został częściowo zburzony i od tego czasu przestał być wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – do końca lat 80-tych XX w. był tylko rozdzielnią prądu. Od dziesiątek lat nieużytkowany ulegał niszczeniu; w ostatnich latach teren przed Elektrownią służył jako miejsce handlowe, a sam budynek spełniał rolę magazynu. Po rewitalizacji otrzymał „drugie życie”: jego konstrukcja pozwoliła na uzyskanie dwóch kondygnacji, a tym samym na podwojenie powierzchni. Uzyskano dzięki temu ok. 750 m kw. na działalność kulturalną! Zagospodarowany został też teren przed elektrownią – posadzono drzewa, ustawiono ławki, zainstalowano nowe oświetlenie. Dzisiaj to jedno z najładniejszych miejsc w Ostrowi Mazowieckiej. Mieści się tam oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, administracja Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz sala konferencyjna. Stara Elektrownia funkcjonuje jako przestrzeń biznesowo - polityczna, gdzie odbywają się spotkania na corocznym Ostrowskim Forum Rozwoju, sesje Rady Miasta, koncerty, wydarzenia kulturalne.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej jest jedną z najstarszych bibliotek w naszym kraju. Zabytkowy budynek z 1910 roku przeszedł gruntowny remont, który stał się przestrzenia przyjazną i bezpieczną, sprzyjającą kulturalnej rozrywce i dającą możliwość rozwoju. Dzięki rewitalizacji powstało wyjątkowe miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją. Zmodernizowany budynek jest estetyczny i funkcjonalny. Wnętrze na nowo zaaranżowano, a czytelnicy zyskali komfortowe warunki do korzystania z bogatych zbiorów. W odrestaurowanym budynku znajdują się: wypożyczalnia dla młodzieży i dorosłych, czytelnia, sala multimedialna, sala konferencyjna oraz Regionalia i sala Tradycji.  Ostrowska książnica aktywnie uczestniczy w procesie ochrony kultury, historii i tradycji swojego regionu. Bierze czynny udział w jego promocji, organizując wystawy i prelekcje, publikując materiały o charakterze lokalnym oraz realizując różnorodne projekty. Przez lata swej działalności biblioteka stała się jednym z ważniejszych ośrodków odpowiedzialnych za aktywizację kulturalną lokalnej społeczności. Zachęca mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej oraz wszystkie zainteresowane osoby do uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta i powiatu. MBP jest lokalnym centrum informacji, a istotną część jej zbiorów stanowi księgozbiór regionalny: zbiory dotyczą historii, zwyczajów i szkolnictwa. Są to albumy, informatory, przewodniki, monografie terytorialne, broszury, treści związane z poszerzaniem wiedzy o mieście i okolicach, a wśród nich – rękopisy, maszynopisy oraz zbiór przedwojennych dokumentów życia społecznego. Ponadto placówka posiada pokaźny zbiór publikacji wydanych przed 1939 rokiem. Wśród najstarszych zbiorów znajdują się m.in. „Pisma” Adama Mickiewicza z 1858 r., czy „Kartki z podróży 1858-1864” J. I. Kraszewskiego z 1866 r. Instytucja posiada również liczny zbiór reprintów.  Biblioteka umożliwia oczywiście bezpłatny dostęp do Internetu oraz e-booków na platformie Legimi.

Miasto kryje kilka interesujących architektonicznie i historycznie budowli. W jego sercu znajduje się neobarokowy ratusz z 1927 roku, od wschodniej strony podróżnych wita przybyłych neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1885 roku. W północnej części miasta, na cmentarzu stoi drewniana kaplica grobowa pw. Św. Zofii, zbudowana ok. 1830 r.

Znajdziemy tu także wiele miejsc pamięci świadczących o historii. Wśród nich m.in. pomniki: Księżnej Anny Mazowieckiej, Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, 18. Pułku Artylerii Lekkiej, pomnik Żołnierza i Partyzanta zwany „Ostrowską Nike”, a także obelisk i Dąb Wolności zasadzony w 1919 roku: w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości.

Niezwykle bogatym historycznie i przyrodniczo jest XIX-wieczny zespół koszarowy w pobliskim Komorowie, z alejami pomników polskich królów i dowódców oraz największym w Polsce pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak dojechać?

Przewoźnicy współpracujący z platformą Dworzeconline.pl udostępnili połączenia do Ostrowi Mazowieckiej z Warszawy, Łomża, Kolno, Pisz, Ruciane-Nida, Ukta, Mikołajki, Ryn, Wilkasy, Giżycko


Miasto Warszawa
Miasto Łomża
Miasto Mikołajki

Atrakcje i przyroda

Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka daje możliwości rekreacji i turystyki rowerowej. Puszcza Biała to prawdziwy raj dla grzybiarzy i myśliwych, zaś zbiorniki wodne w niej obecne to gratka dla wędkarzy. Zapraszamy również na trasę rowerową, rozpoczynającą się przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej, a kończącą swój bieg na nadbużańskiej plaży w Broku. Trasa nosi imię Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który w latach 60. XIX wieku w Feliksowie koło Broku utworzył Zakład Praktyki Leśnej, będący pierwszą instytucją doskonalenia zawodowego dla leśników.

Na terenie miasta powstała 21-kilometrowa sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym mieszkańcy i goście mogą korzystać z tej formy spędzania czasu wolnego. To największy tego typu projekt na Mazowszu! Powstałe trasy ułatwią miłośnikom turystyki rowerowej dotarcie do miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i do zabytków na obszarze miasta i okolic. W Ostrowi istnieje także możliwość wynajmu skuterów i hulajnóg, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego trendu ekologicznego. Została również uruchomiona stacja ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowana na parkingu w centrum miasta.

Atrakcyjnym miejscem do zwiedzania przez turystów jest Ogródek Jordanowski, w którym mieści się Gród Książąt Mazowieckich: w tym miejscu w średniowieczu znajdował się leśny dwór książąt,
a później powstała także okazała rezydencja króla Zygmunta Augusta. Zabudowa Grodu składa się miedzy innymi z Chaty Garncarza, Kowala i Dworu Kasztelana otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Tuż obok znajdują się dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, okazały skate park, boisko piłkarskie, fontanna i ścieżki spacerowe. Zabytkowy park za stawem z kortami tenisowymi stanowią atrakcyjne uzupełnienie oferty wypoczynkowej.

Wiele atrakcji znajdziemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej: jest ona kulturalnym sercem naszego miasta. To miejsce tętniące życiem, gdzie skorzystamy z bogatej oferty kulturalnej czy nowoczesnej sali multimedialnej. Ważnym dorocznym wydarzeniem jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, współorganizowany z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie;
to jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce, które gromadzi zbiory z zakresu polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej kultury ludowej. Dziedzictwo regionalne jest istotnym elementem naszej tożsamości, o którą miasto Ostrów Mazowiecka dba szczególnie.

Ciekawostki

7 kwietnia 1931 r. Witold Pilecki poślubił swoją ukochaną, Marię Ostrowską, młodą nauczycielkę pochodzącą z Ostrowi Mazowieckiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Poznali się działając społecznie na rzecz środowiska lokalnego: Maria - w Kole Gospodyń Wiejskich, a także patronując środowisku młodzieży, a Witold - w kółku rolniczym, które współtworzył. Ich małżeństwo trwało 17 lat.

Cyklicznie organizowana jest konferencja regionalistyczna „Pasja. Kultura. Dziedzictwo.” Z udziałem naukowców z ośrodków edukacji z całej Polski. Pielęgnowaniem lokalnego dziedzictwa zajmuje się  Miejska Biblioteka Publiczna, w strukturze której działa Ośrodek Edukacji Regionalnej PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ. MBP gromadzi wiedzę o regionie, współpracuje z ośrodkami akademickimi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami, a także miłośnikami historii lokalnej.

Ratusz miejski to budynek wybudowany w stylu neobarokowym w 1927, mieszczący się przy placu księżnej Anny Mazowieckiej w samym centrum Ostrowi Mazowieckiej. Inicjatorem budowy ratusza był burmistrz Ludwik Mieczkowski, a projektantem architekt Stefan Zwolanowski. Zniszczony w roku 1944, pieczołowicie odbudowywany, stanowi dzisiaj prawdziwą perełkę architektury i ozdobę miasta, będąc jednocześnie jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów. Na wieży ratusza miejskiego znajdują się cztery zegary, wychodzące na 4 strony świata.

Corocznie w naszym mieście w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywa się koncert muzyki klasycznej „Sacrum et Musica”, czyli Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki. W ramach festiwalu prezentowana jest bardzo różnorodna muzyka. Występują utytułowani soliści, znakomite zespoły kameralne oraz orkiestry i chóry. Miasto Ostrów Mazowiecka współpracuje z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przy organizacji koncertów muzyki klasycznej. Realizowany jest program edukacji muzycznej: projekt, wspomagający proces rozwoju i edukacji dzieci z miejskich szkół. Dzieci poznają różne gatunki muzyczne i taneczne oraz brzmienie i budowę instrumentów.

Na boisku Omega zawodnicy z całej Polski rozgrywają turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Polski w kategorii OPEN mężczyzn LOTTO 3x3 QUEST, oraz Mistrzostwa Mazowsza w Koszykówce 3x3 w kategorii U-23 mężczyzn. W 2021 roku odbył się I Memoriał Zygmunta Klepackiego: turniej podnoszenia ciężarów.

Ostrowski Gród Książąt Mazowieckich obecny w mieście wliczamy do  atrakcji Mazowsza: można o nim przeczytać w przewodniku turystycznym "Z rodziną przez Mazowsze", wydanym przez samorząd Województwa Mazowieckiego.

Ostrów Mazowiecka to intensywnie rozwijające się miasto z dużymi perspektywami. Każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie: tętniące życiem nowe obiekty sportowe zapewniają atrakcje na wysokim poziomie, powstałe ścieżki rowerowe zachęcają do turystyki, zaś podróżni spragnieni spotkania z kulturą mogą skorzystać z szerokiej oferty ostrowskich instytucji. Miasto znajduje się w połowie drogi między stolicą a Białymstokiem, wiec dla podróżujących na trasie S8 lub zwiedzających Mazowsze jest to bardzo dogodny przystanek. Moc atrakcji czeka na każdego poszukującego podróżnika!