Ostrów Mazowiecka
Ostrów Mazowiecka - miasto dobre na przyszłość
Ostrów Mazowiecka to miasto liczące blisko 23 tys. mieszkańców, leżące w północno-wschodniej części Mazowsza na skrzyżowaniu istotnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych szlaków komunikacyjnych. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie Ostrów Mazowiecka otrzymała w 1434 roku z rąk księcia mazowieckiego Bolesława IV, zaś Księżna Anna Mazowiecka w 1514 roku nadała miastu prawo odbywania czterech jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. Herb miasta pochodzi z XVI wieku, a jego symbolika wiąże się z bartnictwem uprawianym w okolicach miasta po dziś dzień. Doskonałą dostępność komunikacyjną zapewnia miastu miejska obwodnica oraz położenie przy drodze krajowej S8 Warszawa-Białystok, a niebawem też przy międzynarodowej trasie S-61„Via Baltica”. Dzięki temu Ostrów Mazowiecka jest siedzibą licznych przedsiębiorstw o zasięgu krajowym i międzynarodowym m.in.: Fabryki Mebli FORTE S.A., Krüger, NP Pharma, Alpla.

W mieście Ostrów Mazowiecka znajduje się Muzeum Dom Rodziny Pileckich. To jedyne w Polsce muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, jego rodzinie i Ziemi Ostrowskiej. Mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej) – żony Witolda Pileckiego. Muzeum jest instytucją kultury, prowadzoną wspólnie przez miasto oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka została na trwałe wpisana do rejestru muzeów prowadzonych przez Ministra Kultury. Muzeum Dom Rodziny Pileckich organizuje wystawy, wydarzenia kulturalne, prowadzi działalność edukacyjną, popularyzatorską i wydawniczą. W Muzeum znajdziemy wiele pamiątek związanych z życiem rtm. Pileckiego, działalnością, wartościami i tradycją idei niepodległościowej Rzeczypospolitej.

Kolejnym miejscem na mapie wartym uwagi jest galeria sztuki „Jatki”. To zabytkowy neogotycki budynek z 1903 r. - świadectwo eklektycznej architektury początku XX wieku. Wykonany z palonej cegły ceramicznej, od czasów wybudowania był siedzibą targu mięsnego. Do 2003 r. Jatki pełniły funkcję targu mięsno-rybnego; na górze znajdowały się boksy straganowe i zaplecze, piwnica działała jako chłodnia. Jatki zostały szczęśliwie zrewitalizowane i oddane do ponownego użytku w 2018 r. dzięki zewnętrznej dźwigni finansowej: budynek zyskał nową formę, łączącą tradycję z nowoczesnością i sterowane elektronicznie wyposażenie. Piwnica służy jako pierwsza w Ostrowi Mazowieckiej galeria sztuki, która co miesiąc oferuje nową wystawę! Wielofunkcyjny parter to miejsce, w którym odbywają się zajęcia sekcji Miejskiego Domu Kultury, wykłady, spotkania z gośćmi, koncerty, konferencje czy pokazy filmowe.

Znajdziemy tu także wiele miejsc pamięci świadczących o historii. Wśród nich m.in. pomniki: Księżnej Anny Mazowieckiej, Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, 18. Pułku Artylerii Lekkiej, pomnik Żołnierza i Partyzanta zwany „Ostrowską Nike”, a także obelisk i Dąb Wolności zasadzony w 1919 roku: w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości.
Niezwykle bogatym historycznie i przyrodniczo jest XIX-wieczny zespół koszarowy w pobliskim Komorowie, z alejami pomników polskich królów i dowódców oraz największym w Polsce pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Jak dojechać?
Atrakcje i przyroda
Na terenie miasta powstała 21-kilometrowa sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym mieszkańcy i goście mogą korzystać z tej formy spędzania czasu wolnego. To największy tego typu projekt na Mazowszu! Powstałe trasy ułatwią miłośnikom turystyki rowerowej dotarcie do miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i do zabytków na obszarze miasta i okolic. W Ostrowi istnieje także możliwość wynajmu skuterów i hulajnóg, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego trendu ekologicznego. Została również uruchomiona stacja ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowana na parkingu w centrum miasta.
Atrakcyjnym miejscem do zwiedzania przez turystów jest Ogródek Jordanowski, w którym mieści się Gród Książąt Mazowieckich: w tym miejscu w średniowieczu znajdował się leśny dwór książąt,
a później powstała także okazała rezydencja króla Zygmunta Augusta. Zabudowa Grodu składa się miedzy innymi z Chaty Garncarza, Kowala i Dworu Kasztelana otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Tuż obok znajdują się dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, okazały skate park, boisko piłkarskie, fontanna i ścieżki spacerowe. Zabytkowy park za stawem z kortami tenisowymi stanowią atrakcyjne uzupełnienie oferty wypoczynkowej.
Wiele atrakcji znajdziemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej: jest ona kulturalnym sercem naszego miasta. To miejsce tętniące życiem, gdzie skorzystamy z bogatej oferty kulturalnej czy nowoczesnej sali multimedialnej. Ważnym dorocznym wydarzeniem jest Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, współorganizowany z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie;
to jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce, które gromadzi zbiory z zakresu polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej kultury ludowej. Dziedzictwo regionalne jest istotnym elementem naszej tożsamości, o którą miasto Ostrów Mazowiecka dba szczególnie.
Ciekawostki
7 kwietnia 1931 r. Witold Pilecki poślubił swoją ukochaną, Marię Ostrowską, młodą nauczycielkę pochodzącą z Ostrowi Mazowieckiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Poznali się działając społecznie na rzecz środowiska lokalnego: Maria - w Kole Gospodyń Wiejskich, a także patronując środowisku młodzieży, a Witold - w kółku rolniczym, które współtworzył. Ich małżeństwo trwało 17 lat.
Cyklicznie organizowana jest konferencja regionalistyczna „Pasja. Kultura. Dziedzictwo.” Z udziałem naukowców z ośrodków edukacji z całej Polski. Pielęgnowaniem lokalnego dziedzictwa zajmuje się Miejska Biblioteka Publiczna, w strukturze której działa Ośrodek Edukacji Regionalnej PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ. MBP gromadzi wiedzę o regionie, współpracuje z ośrodkami akademickimi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami, a także miłośnikami historii lokalnej.
Ratusz miejski to budynek wybudowany w stylu neobarokowym w 1927, mieszczący się przy placu księżnej Anny Mazowieckiej w samym centrum Ostrowi Mazowieckiej. Inicjatorem budowy ratusza był burmistrz Ludwik Mieczkowski, a projektantem architekt Stefan Zwolanowski. Zniszczony w roku 1944, pieczołowicie odbudowywany, stanowi dzisiaj prawdziwą perełkę architektury i ozdobę miasta, będąc jednocześnie jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów. Na wieży ratusza miejskiego znajdują się cztery zegary, wychodzące na 4 strony świata.
Corocznie w naszym mieście w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywa się koncert muzyki klasycznej „Sacrum et Musica”, czyli Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki. W ramach festiwalu prezentowana jest bardzo różnorodna muzyka. Występują utytułowani soliści, znakomite zespoły kameralne oraz orkiestry i chóry. Miasto Ostrów Mazowiecka współpracuje z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przy organizacji koncertów muzyki klasycznej. Realizowany jest program edukacji muzycznej: projekt, wspomagający proces rozwoju i edukacji dzieci z miejskich szkół. Dzieci poznają różne gatunki muzyczne i taneczne oraz brzmienie i budowę instrumentów.
Na boisku Omega zawodnicy z całej Polski rozgrywają turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Polski w kategorii OPEN mężczyzn LOTTO 3x3 QUEST, oraz Mistrzostwa Mazowsza w Koszykówce 3x3 w kategorii U-23 mężczyzn. W 2021 roku odbył się I Memoriał Zygmunta Klepackiego: turniej podnoszenia ciężarów.
Ostrowski Gród Książąt Mazowieckich obecny w mieście wliczamy do atrakcji Mazowsza: można o nim przeczytać w przewodniku turystycznym "Z rodziną przez Mazowsze", wydanym przez samorząd Województwa Mazowieckiego.
Ostrów Mazowiecka to intensywnie rozwijające się miasto z dużymi perspektywami. Każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie: tętniące życiem nowe obiekty sportowe zapewniają atrakcje na wysokim poziomie, powstałe ścieżki rowerowe zachęcają do turystyki, zaś podróżni spragnieni spotkania z kulturą mogą skorzystać z szerokiej oferty ostrowskich instytucji. Miasto znajduje się w połowie drogi między stolicą a Białymstokiem, wiec dla podróżujących na trasie S8 lub zwiedzających Mazowsze jest to bardzo dogodny przystanek. Moc atrakcji czeka na każdego poszukującego podróżnika!