Szczuczyn

Szczuczyn

Początki istnienia miasta datuje się na 1682 r., kiedy to Szczuczyn otrzymał prawa miejskie z rąk samego króla Jana III Sobieskiego. Stanisław Antoni Szczuka, właściciel ziem miejskich, sekretarz i zaufany dyplomata króla wyniósł Szczuczyn na wyżyny. Na pamiątkę bitwy wiedeńskiej powstał w Szczuczynie barokowy kościół wraz z klasztorem, w którym przez wiele lat stacjonowali Pijarzy. Powstał w nim również pierwszy w Polsce Instytut dla głuchoniemych, który później został przeniesiony do Warszawy, szkoła żeńska oraz szpital. Stanisław Antoni Szczuka duży nacisk stawiał na naukę rozwój kulturalny Szczuczyna. Prężnie działała również strefa ekonomiczna i  polityczna miasta, miasto wśród sąsiadów nie miało sobie równych.


Stanisław Antoni Szczuka po śmierci został pochowany w podziemiach szczuczyńskiego kościoła, podobnie jak większość jego rodziny. Od 2014 roku w Szczuczynie prowadzone są prace archeologiczne, które pozwoliły na odtworzenie naukowcom strojów z tamtej epoki, sposobu odżywiania się czy nawet chorób przebytych przez członków rodziny Szczuków.

Kolejne stulecia pisały równie ciekawą historię miasta. Niewielka miejscowość Szczuczyn związana jest z wielkimi polskimi nazwiskami oraz pionierskimi wydarzeniami. Jedno jest pewne, Szczuczyn w swoich losach zawsze stawiał rozwój miasta i jego mieszkańców na pierwszym miejscu.

Charakterystyka miasta:

Gmina Szczuczyn to gmina miejsko-wiejska, położna w północno – zachodniej części województwa podlaskiego, w powiecie grajewskim, na terenie ,,Zielonych Płuc Polski”. Miasto położone jest w dolinie rzeki Wissy (dopływ Biebrzy), będącej  przyrodniczą perłą Szczuczyna. Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – drogi krajowe: nr 61 Warszawa - Łomża – Augustów oraz nr 58 Szczuczyn – Biała Piska – Pisz – Szczytno. Do gminy Szczuczyn należy 29 miejscowości.

Szczuczyn stał się przede wszystkim aglomeracją skupiającą inwestorów. Dzięki korzystnemu położeniu oraz powstającej trasie Via Baltica miasto jest atrakcyjne do prowadzenia działalności produkcyjnej i przemysłowej. Władze miasta wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców podjęli szereg ciekawych inicjatyw, które zaowocowały napływem inwestorów oraz stworzeniem nowych miejsc pracy, a co za tym idzie – rozwojem gospodarczym i społecznym miasta i gminy Szczuczyn.


Obecnie na obszarze 15 ha terenów inwestycyjnych przyłączonych do SSSE działają
prężnie działają firmy:
 • Torpol Sp. z o.o. zajmująca się produkcją worków papierowych;
 • Hartika Sp. z o.o. będąca polskim producentem systemu drewna kompozytowego do budowy tarasów i ogrodzeń;
 • Zakłady Mięsne „Zakrzewscy” rodzinna firma  należąca dziś do czołówki polskich producentów mięsa.
 • Prost-Key Packaging Sp.j. producent opakowań tekturowych, materiałów POS i innych materiałów z tektury

Warto zobaczyć:

 • Odnowiony Klasztor Popijarski bazujący na interesującej historii miasta;
 • Barokowy Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie wraz  z kompleksem klasztornym, w którym utworzono Centrum Muzealno-Warsztatowe. Znajduję się tam zaplecze warsztatowe, szkoleniowe i muzealne, wykorzystywane jest m.in. przez badaczy i naukowców, którzy prowadzą badania archeologiczne w kryptach, a wyniki ich pracy można oglądać w gablotach tegoż obiektu. Oprócz tego w szczuczyńskim klasztorze organizowane są spotkania kulturalne, zajęcia dla niepełnosprawnych czy też szkolenia. W Centrum Muzealno-Warsztatowym znajdują się sale wystawowe, konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny oraz pokoje gościnne;

 • Centrum Produktu Lokalnego wspomagające lokalnych rolników i ekologię. Konsumenci mogą liczyć na tradycyjne wędliny i potrawy podlaskie, swojskie jaja, świeże pieczywo, miody z domowych pasiek, pączki i faworki, a także dżemy, bezglutenowe mąki, ziemniaki, herbaty czy nawet kosmetyki. Asortyment jest bardzo duży i stale się powiększa. Spiżarnią pod Klasztorem kieruje tylko jedno motto: lokalnie, ekologicznie i zdrowo;
 • Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur - obiekt promujący różnorodność kulturową, historyczną i obyczajową regionów: Szczuczyna w Polsce, Szczuczyna na Białorusi oraz Kowla na Ukrainie;
 • Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie miejsce aktywności kulturalnej;
 • Muzeum Pożarnictwa – w zabytkowym obiekcie prezentowane są eksponaty związane z historią Straży Pożarnej w Szczuczynie istniejącej od 1882 r.;
 • Ruiny pałacu Szczuków – pozostałości po barokowym pałacu wybudowanym w latach 1697-1690. Rezydencja w 1712 r. została spalona podczas Wojny Północnej.
Obecnie z odrestaurowanych fundamentów można odczytać rozkład poszczególnych pomieszczeń.