Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

Turystyczne, malownicze miasto Szklarska Poręba położona jest u podnóża Karkonoszy, tuż u stóp Szrenicy - jednego ze szczytów Karkonoszy. Do miejscowości przyjeżdżają nie tylko miłośnicy górskich wędrówek ale również pasjonaci narciarstwa, psich zaprzęgów i wszelkich sportów zimowych. Na wszystkich czekają szlaki widokowe, trasy biegowe czy ścieżki rowerowe. Trzy koleje linowe, w tym najdłuższa w Polsce sześcioosobowa kanapa „Karkonosz-Ekspress”, kilka wyciągów narciarskich i świetnie przygotowane nartostrady na stokach Szrenicy pozwalają na uprawianie narciarstwa zarówno początkującym, jak i dobrze jeżdżącym. Północne stoki gwarantują fantastyczne warunki śniegowe także wiosną.

Szklarska Poręba - widok na jedną z głównych ulic
Szklarska Poręba, stacja kolejowa

Natura

W panoramie Szklarskiej Poręby horyzont tworzą widoczne z wielu punktów miasta: Łabski Szczyt (1472 m), Śnieżne Kotły, Szrenica (1362 m) Śmielec (1424 m) w Karkonoszach oraz Wysoki Kamień w Górach Izerskich (1058 m). W okolicy Szklarskiej Poręby znajduje się rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izerskiej o specyficznym mikroklimacie, Najstarsze pokłady mają ponad 10 tysięcy lat.

Wodospad Kamieńczyka najwyższy wodospad po polskiej stronie Sudetów. Woda kaskadami spada z wysokości 27 metrów tworząc kanion o długości 100 metrów. Wodospad znajduje się na szlaku ze Szklarskiej Poręby na szczyt Szrenicy.

Atrakcje

W Szklarskiej Porębie organizowane są cykliczne imprezy np: Bieg Piastów odbywający się od 1976 roku, rozpropagowany przez Justynę Kowalczyk – polską biegaczkę, odbywający się w środku sezonu narciarskiego Slalom Retro – ruch, jakiego głównym zamiarem i celem jest zabawa oraz demonstracja historycznego wyposażenia narciarskiego, strojów z dawnej epoki. W lecie na okolicznych trasach rządzą rowerzyściu, którzy biorą udział w turniejach Downhill.

Szklarska Poręba to również Rowerowa Kraina. Na 400 km malowniczych tras rowerowych swe umiejętności sprawdzają zarówno najmłodsi jak i najstarsi miłośnicy dwóch kółek. Ale przede wszystkim są tu setki kilometrów ścieżek przeznaczonych do wędrowania przez cały rok. Magiczny Szlak Ducha Gór pozwala odkryć Szklarską Porębę poprzez grę terenową. Malownicze krajobrazy przypominające wysokie Alpy i północną tundrę, przyroda ożywiona i nieożywiona, Park Narodowy i rezerwaty przyrodnicze. Historie pełne magii, tajemnic i zagadek. Po dniu pełnym wrażeń na szlakach pieszych i rowerowych, stokach narciarskich i trasach biegowych, w mieście czekają atrakcje dla całych rodzin. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada proponuje zabawę na zjeżdżalni „Alpine Coaster” ze zjazdem „nad dachami” Szklarskiej Poręby.


Okolice Szklarskiej Poręby zimą
Szklarska Poręba, widok na góry

Od lat 90-tych ubiegłego wieku miasto związane jest z Programem 3 Polskiego Radia. W roku 1998 miejscowość ogłoszono Zimową Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu. W centrum miasta znalazł się Skwer Radiowej Trójki z monumentem Ducha Gór. W reprezentacyjnej części miasta utworzono Aleję Trójkowych Gwiazd – osadzone w murze odciski ust sław mikrofonu: Piotra Barona, Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Moniki Olejnik.

W Dinoparku można stanąć oko w oko z gadami sprzed setek milionów lat. W muzeach poznać minerały i skamieniałości z całego świata, a także kosmosu, historię Ducha Gór, wybrać się na wirtualną wędrówkę po Parku Narodowym, a nawet wziąć udział w przyrodniczych badaniach laboratoryjnych. Magiczne Miasto Ducha Gór zaprasza przez cały rok!

Baza noclegowa

Miejscowość jak na miasto turystyczne przystało, posiada rozbudowana bazę noclegową. W Szklarskiej Porębie można znaleźć luksusowe hotele, skromniejsze pensjonaty, domy gościnne, duże ośrodki wczasowe, jak i klimatyczne schroniska. Na uwagę zasługuje także mnogość obiektów gastronomicznych. Od restauracji, po kawiarnie, knajpki aż do stoisk z hamburgerami oraz goframi.

jak dojechać do Szklarskiej Poręby?

Skąd   Dokąd Cena
Warszawa >>> Szklarska Poręba od 88 zł
Wrocław >>> Szklarska Poręba od 32 zł
Wieluń >>> Szklarska Poręba od 53 zł