Toruń

Toruń

Obok Bydgoszczy największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, siedziba marszałka województwa. Miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Toruń jest jednym z najstarszych miast w Polsce (prawa miejskie zostały mu nadane w XIII wieku). Ze względu na swoją tradycję oraz bogatą historie Toruń posiada piękna starówkę, która wpisana została w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Toruń jest najchętniej odwiedzanym miastem województwa z liczbą turystów prawie 2 miliony rocznie. Zabytkowy charakter - staromiejskiej części miasta, ogromna liczba zabytków przyciąga wielu turystów z Polski i całej Europy.

Atrakcje

Główną atrakcją Torunia jest zabytkowy zespół staromiejski, bogactwo budowli, które przetrwały po dziś dzień sprawiają, że toruńska starówka jest jedną z lepiej zachowanych w Polsce. Stare Miasto ogradzają pozostałości murów obronnych i baszt, gdzie wśród nich znajduje się odchylona o 1,46 metra Krzywa Wieża.

Zwiedzanie toruńskiej starówki warto zacząć przy pomniku najsłynniejszego mieszkańca Torunia - Mikołaja Kopernika, który znajduje się tuż przy głównym rynku.

Niedaleko od głównego rynku znajduje się Muzeum Piernika, w którym to można poznać historię najsłynniejszych pierników w Polsce, a także uczestniczyć w tradycyjnych wypiekach według dawnych przepisów. Dla chętnych istnieje możliwość samodzielnych wypieków! Pokazy zaczynają się o pełnych godzinach.

Toruń Krzywa Wieża

Toruń posiada wiele punktów widokowych, z których można zobaczyć panoramę miasta, starówkę, czy zabytki, które z góry nabierają innych perspektyw. Pierwszym punktem widokowym, który nalezy odwiedzić jest Kępa Bazarowa - mała wyspa na Wiśle znajdująca się naprzeciwko samej starówki. Jest najlepszym miejscem aby oglądać nadwislańską panoramę starego miasta. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano małą platformę widokową, która dostępna jest dla odwiedzających bez opłat.

Idealna panorama w samym sercu toruńskiej starówki rozciąga się z wieży ratuszowej. Z wysokości 40 metrów rozpościera się wyjątkowa panorama na całe stare miasto i pozostałą część Torunia

Panorama Starówki Torunia z wieży widokowej znajdującej się na szczycie Ratusza staromiejskiego

Kolejne punkty widokowe, na które warto się wybrać to:
wieża Katedry Świętojańskiej gdzie znajduje się największy dzwon w Polsce o wymiarach 2,76 metra oraz wadze ponad 7 ton. Zawieszony został na wieży w 1500 roku.
Wieża ciśnień wybudowania pod koniec XIX wieku wraz z stacją wodociągową, zbudowana w stylu neogotyckim

Inne atrakcje

- Planetarium
- Obserwatorium Astronomiczne
- Staromiejski Ratusz
- Kościół Mariacki
- Dwór Artusa
- Kamienica Pod Gwiazdą
- Toruńskie spichrze
- Park Entograficzny
- Bulwar Filadelfijski
- teatrt turuński
- Ruiny Zamku Krzyżackiego
- Dom Kopernika
- Dom Legend Toruńskich

Baza noclegowa

Toruń posiada najbardziej rozbudowaną bazę noclegową w województwie. Mnogość luksusowych hoteli 4-gwiazdkowych, 3-gwiazdkowych, w tym także hosteli,pensjonatów, gościńców, zajazdów czy apartamentów sprawia, że noclegi w Toruniu dostępne są na każdą kieszeń i na każde warunki.

jak dojechać do Torunia?

Skąd   Dokąd Cena
Warszawa >>> Toruń od 47 zł
Bydgoszcz >>> Toruń od 12 zł
Płock >>> Toruń od 25 zł