WarszawaWarszawa – miasto, które warto odkryć

Warszawa to stolica Polski i jednocześnie siedziba województwa mazowieckiego. Jest miastem, znajdującym się w środkowej Polsce i jest największym miastem pod względem ludności i posiada aż 18 dzielnic. Warszawa położona jest w pobliżu miast, takich jak Dęblin (106 km), Siedlce (94 km), Wyszków (60 km), Grójec (48 km).


Zabytki

Warszawa jako ważny ośrodek kulturalny, naukowy oraz polityczny posiada wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. Najbardziej znanymi są: Łazienki Królewskie oraz Zamek Królewski to typowe rekonstrukcje barokowych budowli, będące symbolem Warszawy już od czasów średniowiecza. Ciekawym zabytkiem jest Kościół Wizytek, który ocalał po II wojnie światowej.

Cały układ ulic oraz budowa Starego Miasta to doskonały przykład zespołu zabytków, pochodzących z późnego średniowiecza. Warszawa posiada wiele kościołów szczególnie z okresu baroku, a jednym z wyjątków jest dobrze znany późnogotycki Kościół NMP. Miejscem często odwiedzanym przez wielu turystów jest także pałac na Wilanowie. Z Warszawą związanych jest wielu znanych w całej Europie architektów oraz malarzy, którzy przyczynili się do stworzenia wielu zabytków, pochodzących z różnych okresów.

Atrakcje

Niewątpliwą atrakcją jest piękny widok na plac Zamkowy, jaki można podziwiać z wieży w Kościele św. Anny. Będąc w Warszawie należy pamiętać o zwiedzaniu popularnych muzeów, jak Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich. Dodatkowo w Warszawie możemy odwiedzić aż 30 teatrów, posiadających swoją historię i będących jednocześnie zabytkami miasta.

W Warszawie co 5 lat odbywa się bardzo popularny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, gdzie można posłuchać brawurowej gry pianistów z całego świata. Dla rodzin, odwiedzających Warszawę wraz z dziećmi doskonałym rozwiązaniem jest zwiedzenie Centrum Nauki Kopernika, posiadające wiele atrakcji.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Pierwsza wzmianka o Warszawie pochodzi z 1313 roku, kiedy to Bolesław II dokonał lokacji miasta Warszawa na prawie chełmińskim. Warszawę na stolicę Polski wybrano ze względu na jej centralne położenie również względem innych krajów sojuszniczych. Dodatkowo Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, którego ustrój określony jest odrębną ustawą. Istotną rzeczą jest informacja o tym, że Warszawa została oznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy oraz Krzyżem Niepodległości z mieczami, co ma swoje odniesienie w historii. Warszawa, jako historyczne miasto posiada wiele legend, pochodzących z różnego okresu.

Najpopularniejsze dotyczą niewątpliwie etymologii nazwy miasta, a także pochodzenia herbu - legenda o Syrence. Jedną z najbardziej znanych legend przez dzieci jest przypowieść o Bazyliszku, wężu który zabijał wzrokiem intruzów, którzy chcieli dostać się do zamkowych skarbów.


Jak dojechać do Warszawy

Do Warszawy można autobusami dojechać praktycznie z każdego zakątka Polski i Europy, z większych miast oraz z mniejszych miejscowości. Bogata oferta połączeń autobusowych oraz prosty zakup biletów - to wszystko na Dworcu Online