WarszawaWarszawa – miasto, które warto odkryć

Każde miasto ma miejsce, które jest jego wizytówką i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania. W Warszawie to Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tutaj od wieków bije serce stolicy. Kiedy jednak przeprawisz się na drugi brzeg Wisły i spojrzysz na Starówkę z dystansu, uderzy Cię niezwykła panorama miasta – ponad czerwonymi dachami staromiejskiej zabudowy wyrastają wysokościowce. Historyczna zabudowa harmonijnie prezentuje się z nowoczesną architekturą, a miasto zaskakuje, odsłaniając swoje drugie oblicze.

Starówka: tu bije serce Warszawy

Nie ma lepszego miejsca, by rozpocząć poznawanie Warszawy niż Starówka, która po II wojnie światowej została zrekonstruowana (m.in na podstawie obrazów Canaletta) tak szczegółowo, że wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś Stare Miasto zachwyca swoją kameralnością, unikalną atmosferą i detalami architektonicznymi, a wyjątkowo urokliwie prezentuje się po zmroku. Centralnym miejscem Starówki jest Rynek, który latem wypełnia się kawiarnianymi ogródkami i spacerowiczami stając się jednym z najbardziej popularnych miejsc stolicy. Na jego środku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki będącej symbolem miasta. Jedenaście kamienic wokół Rynku zajmuje Muzeum Warszawy, które za pomocą historycznych przedmiotów opowiada historię miasta i jego mieszkańców.

Wzdłuż Traktu Królewskiego

Warszawa od wieków była siedzibą polskich władców. Świadczą o tym znajdujące się wzdłuż Traktu Królewskiego imponujące historyczne gmachy: Pałac Prezydencki, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych czy Uniwersytet Warszawski oraz eleganckie rezydencje królów. Jedną z nich jest Zamek Królewski, siedziba polskich władców od XVI wieku, gdzie zobaczyć można insygnia i trony królewskie czy obrazy słynnych malarzy, m.in. Rembrandta, Canaletta i Matejki. W jego sąsiedztwie stoi Kolumna Zygmunta będąca najsłynniejszym pomnikiem w Polsce – pod nią umawiają się warszawiacy i turyści. Kolejną królewską rezydencją na Trakcie jest znajdujący się na terenie Łazienek Królewskich Pałac na Wyspie. W jego wnętrzach warto zobaczyć obrazy z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Trakt Królewski kończy się na dawnej siedzibie króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który w 1683 roku zatrzymał ich pochód przez Europę. Władca, który zyskał w Europie przydomek nieustraszonego Lwa Lechistanu mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką.

W pałacu zobaczysz apartamenty króla i apartamenty królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich.


Jak dojechać do Warszawy

Do Warszawy można autobusami dojechać praktycznie z każdego zakątka Polski i Europy, z większych miast oraz z mniejszych miejscowości. Bogata oferta połączeń autobusowych oraz prosty zakup biletów - to wszystko na Dworcu Online