Giżycko, w sercu Mazur

Giżycko, w sercu Mazur

Ciekawą propozycją jest weekendowy wypad do Giżycka.Giżycko jest pięknie położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To miasto powiatowe pomiędzy dwoma jeziorami: Niegocin, Tajty i Kisajno (południowa część jeziora Mamry). Ogólnie wody zajmują 0,7 procent powierzchni miasta (10 ha).

Unikalne krajobrazy dziewiczej przyrody, kilometry szlaków pieszych i rowerowych i przede wszystkim błękitne lustra jezior, tylko zapraszają, by zostać tu na dłużej.


Trasa pomiędzy Giżyckiem, a Warszawą jest bardzo popularną trasą krajową, która łączy Warszawę  z pięknym, mazurskim miastem. Można ją pokonać autobusami dalekobieżnymi, które zdobywają w ostatnim czasie coraz większą rzeszę zwolenników, a jej dodatkowym atutem jest niska cena biletu autobusowego.

Pamiętaj jednak, że autobusy Warszawa – Giżycko obsługiwane są przez różnych przewoźników, jak Polonus oraz STALKO Przybysz i Wspólnicy pokonując różne trasy. Wybór przewoźnika należy oczywiście do Ciebie.

Autobusy z Warszawy do Giżycka przewoźnika Polonus rozpoczynają podróż z Dworca Autobusowego Warszawa Zachodnia pokonując trasę przez takie miasta jak: Ostrów Mazowiecka, Łomża, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki czy Ryn. Natomiast autokary firmy Stalko pokonują trasę przez takie miasta jak: Ostrów Mazowiecka, Łomża, Pisz, Orzysz, Miłki

Sprawdź rozkład jazdy i kub bilet


OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA


Zabytki

Historia grodu nad Niegocinem sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to został nadany pierwszy przywilej przez księcia pruskiego podnoszący gród do rangi miasta. Jednak już w XIV wieku został wzniesiony na tych terenach zamek krzyżacki, który do dziś jest ciekawym obiektem do zwiedzania dla turystów. Najstarszym budynkiem murowanym w Giżycku jest `Piekarnia Regelskiego` przy ulicy Warszawskiej, w której niestety już nie kupimy pachnących wypieków, ponieważ znajduje się tu aktualnie siedziba Stowarzyszenia `Wspólnota Mazurska`.

Na wielu ulicach w mieście zachowały się urokliwe kamienice z czerwonej cegły, które pamiętają czasy XIX wieku. Do zabytków należy też neoklasycystyczny kościół ewangelicki z 1827 roku. Warto odwiedzić w Giżycku Twierdzę Boyen, to obiekt fortyfikacyjny z XIX wieku, który miał strategiczne znaczenie w odpieraniu ofensywy rosyjskiej w 1914 r.

Ciekawostki

Kiedy już zwiedzimy zabytki miasta, historyczne miejsca, warto nastawić się podziwianie warunków naturalnych, jakimi obdarzony jest teren Giżycka. Położenie miasta sprawia, że Giżycko jest często odwiedzanym przez turystów ośrodkiem rekreacji. Warunki naturalne rozpieszczają tu amatorów sportów wodnych, żeglugi, ale również osoby lubiące spokojne spacery po pięknych lasach, czy wycieczki rowerowe. Cały czas organizowane są ciekawe atrakcje.

Ciekawostką w Giżycku jest Most Obrotowy z XIX wieku, jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie. Most nietypowo zwodzony jest na bok, a nie do góry, jak większość tego typu mostów. Umożliwia rejsy Żeglugi Mazurskiej pomiędzy jeziorami Niegocin i Mamry.