Toruń na weekend

Toruń – rodzinne miasto Kopernika

Dogodne połączenie komunikacyjne czyni z miasta doskonały cel wypadu weekendowego czy dłuższego urlopu. Rozbudowana sieć komfortowych hoteli pozwala cieszyć się urokami Torunia zarówno turystom indywidualnym, jak i rodzinom czy grupom wycieczkowym. Wielu z nich przybywa tu tylko na chwilę, a zostaje – na zawsze.Słynące z przepysznych pierników miasto, z magiczną starówką wpisaną na Listę UNESCO, zachwyca gości oryginalną architekturą gotyckich kamienic, kościołów i ceglanego ratusza. Nocna panorama Torunia jest zaliczana do siedmiu cudów Polski. Powodów by odwiedzić Toruń jest naprawdę dużo. Nic dziwnego, że co roku przyjeżdża tu ponad 2 mln ludzi! Miasto słynie z wysokiej klasy zabytków oraz długiej i ciekawej historii.

Turyści przyjeżdżają tutaj, by w ciszy średniowiecznych zakątków, w galeriach, muzeach, kawiarniach i pubach skrytych pośród starych murów, odetchnąć atmosferą czasów urodzonego w Toruniu Mikołaja Kopernika. Postać słynnego astronoma, dom jego urodzenia, chrzcielnica w gotyckiej katedrze i okazały pomnik na Rynku Staromiejskim, należą bez wątpienia do największych turystycznych atrakcji miasta.

Miasto Mikołaja Kopernika- do tego bogatego miasta przybył niegdyś kupiec z Krakowa. Był nim niejaki Mikołaj Kopernik, ojciec czwórki dzieci zrodzonych w Toruniu, w tym i syna Mikołaja. Dziś wielką zagadką pozostaje, w której z dawnych toruńskich kamienic narodził się ów wielki astronom. Po dzień dzisiejszy, w kościele pw. Św. Janów znajduje się w Kaplicy kopernikowskiej chrzcielnica, przy której Kopernik przyjął Sakrament Chrztu. Podążając śladami naszego astronoma nie sposób nie odwiedzić muzeum Dom Mikołaja Kopernika. Część przygotowanej tam wystawy zlokalizowana jest w kamienicy należącej niegdyś do Koperników.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Piernik, Kopernik i o wiele więcej - Historia toruńskich pierników to historia nadwiślańskiego grodu (lub odwrotnie), a najlepiej zapoznać się z nią w Muzeum Toruńskiego Piernika urządzonym we wnętrzach dawnej fabryki korzennych smakołyków. Po prostu nie da się inaczej, każdy, kto odwiedza Toruń, powinien skosztować tego specjału, a nawet samodzielnie go wypiec pod okiem mistrza. Czy Mikołaj Kopernik urodzony w jednej ze staromiejskich kamienic zajadał się piernikami? Być może, ale z pewnością genialny astronom jest najsłynniejszym mieszkańcem miasta i jednym z jego symboli, a miejsca związane z Kopernikiem należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów.