Toruń na weekend

Toruń – rodzinne miasto Kopernika

Dogodne połączenie komunikacyjne czyni z miasta doskonały cel wypadu weekendowego czy dłuższego urlopu.  Jedno z najstarszych miast w Polsce położone w województwie kujawsko-pomorskim. Toruń leży nad rzeką Wisłą i Drwęcą. W pobliżu miasta znajdują się: Inowrocław (ok. 37 km.), Bydgoszcz (ok. 46 km.), Ciechocinek (ok. 26 km.), Golub Dobrzyń (ok. 38 km.), Włocławek (ok. 64 km.).

W Toruniu znajduje się wiele zabytków, których ranga artystyczna i historyczna została uznana przez UNESCO za najwyższą wartość w skali światowej. Do najważniejszych zabytków należą: gotyckie kościoły – św. Wawrzyńca i św. Jerzego oraz zespół klasztorny dominikanów z kościołem św. Mikołaja na Nowym Mieście.Wspaniałym obiektami są też: dawny nowomiejski ratusz, średniowieczny Dwór Artusa, baszty i bramy miejskie, wzniesiony na lewym brzegu Wisły – Zamek Dybowski, ruiny Zamku Krzyżackiego, katedra Świętych Janów oraz bardzo znany dom Mikołaja Kopernika.

W Toruniu bez wątpienia nie można się nudzić. Odnajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, które urozmaicą pobyt w tym interesującym mieście. Odwiedzający Toruń turyści chętnie udają się do Planetarium, licznych galerii sztuki współczesnej, punktów widokowych, parków oraz ogrodów.

Zwiedzając stare ulice Torunia można, przyjrzeć się pomnikowi Mikołaja Kopernika, znajdującego się w samym sercu starówki , obejrzeć widowiskowy pokaz multimedialnej fontanny Cosmopolis, zajrzeć do Żywego Muzeum Piernika by pod okiem Mistrza stworzyć swój własny piernik czy też na własne oczy zobaczyć Krzywą Wieżę.

W jednym z toruńskich kościołów znajduje się dzwon nazywany Tuba Dei, czyli Trąba Boża. Dzwoniono nim podczas wjazdu królów do miasta. Jego niepowtarzalny, wyróżniający się dźwięk zawdzięcza dodatkowi złota i srebra do miedzianego stopu. Dzwon jest drugim pod względem wielkości w Polce po wawelskim Zygmuncie. Aby mógł wydać dźwięk potrzeba aż 6-8 ludzi, którzy kołyszą się na boki poruszając belką.

OPIS ZDJĘCIA
OPIS ZDJĘCIA

Piernik

Sekret wypieku niepowtarzalnych toruńskich pierników jest związana nie tylko z 700-letnimi przepisami, ale także unikalnym rodzaju miodem, zbieranym tylko nad Wisłą w okolicach miasta. Najpopularniejszym z pierników jest prosta Katarzynka. Jej kształt stanowi symbol sześciu połączonych ze sobą medali.