Rozkład jazdy / Baniocha

Baniocha (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)

Skąd Dokąd

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lipsko (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie, powiat lipski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Miejscowość Baniocha znajduje się na północ od Góry Kalwarii w województwie mazowieckim. Okręg administracyjny Baniochy to powiat piaseczyński, gmina Góra Kalwaria, która znajduje się w środkowej części województwa mazowieckiego. Niedaleko Baniosze znajdują się takie miejscowości jak Góra Kalwaria (8km), Otwock (25km), Warszawa (30km).

Jak dojechać?

W miejscowości dostępne są połączenia PKS. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest online oraz na przystanku Marki Grójeckie.

Zabytki

We wsi znajduje się cegielnia Feniks z XIX wieku, rozbudowana po II wojnie światowej. W jej najlepszych czasach istnienia Baniocha była jednym z dużych dostawców cegieł dla Warszawy. Oprócz Feniksa cegły wytwarzały cegły także cegielnie noszące nazwy: Rozalin i Marki Grójeckie. Surowiec znajdował się na miejscu, co niewątpliwie miało przełożenie na rozbudowę wsi. W wyniku działalności cegielni powstały m.in. liczne zabytkowe glinianki. Przy ulicy Willowej 7 stoi do dziś willa „Bajka” wpisana do rejestru zabytków.

Atrakcje

Baniocha to liczne ścieżki pośród lasów. Można tu spotkać wielu spacerowiczów, biegaczy oraz miłośników dwóch kółek i nordic walking. Idealne miejsce do osób ceniących odpoczynek na łonie natury. Przy ulicy Szkolnej znajduje się stadion o wymiarach 60 na 100m z trybunami na 150 miejsc.

Na terenie stadionu znajduje się kort do tenisa ziemnego ze sztuczną trawą, pełnowymiarowe boisko piłkarskie, 100 metrowa bieżnia lekkoatletyczna ze skocznią w dal oraz rzutnia do pchnięcia kulą.

Ciekawostki

Wiele scen popularnego serialu „M jak miłość” było kręconych w Baniosze. Lata wstecz miejscowość była celem podróży tzw. łebków kierowcy działacza sportowego Antoniego Kłuska w serialu „Zmiennicy”. Wieś jest znana także z największego w Polsce składowiska odpadów, które funkcjonowało w okresie 1978-2011 r.

Trafiała tam ponad jedna trzecia warszawskich odpadów komunalnych, czyli ok. 250 tysięcy ton rocznie, zwane Łubna I. Aktualnie wysypisko podlega rekultywacji, zostało obsiane trawą i została wdrożona instalacja jego odgazowania. W planach jest stworzenie drugiego wysypiska Łubna II.

Przewoźnicy

Bezpośrednie połączenia autobusowe z miejscowościami takimi jak Warszawa, Piaseczna Góra, Kalwaria i Kozienice. Przewoźnicy kursujący na tej trasie i współpracujący z platformą dworzeconline.pl to PKS Polonus, PKS Grójec, PKS w Ostrowcu Św., PKS Kozienice.
Bilety autobusowe do nabycia na Dworcu Online lub u kierowcy.

Dworce i przystanki

Kiedyś znajdowała się tu stacja nieistniejącej już Grójeckiej Kolei Dojazdowej. Aktualnie we wsi jest przystanek PKS – Marki Grójeckie. Bilety do kupienia u kierowcy i online.

Zakup biletów online