Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie, powiat bartoszycki)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Bartoszyce to miejscowość położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie batroszyckim. Jest siedzibą władz powiatu bartoszyckiego. Geograficznie miasto położone jest na Równinie Sępopolskiej, która jest częścią makroregionu Nizina Staropruska. Miasto leży w dolinie rzeki Łyny, ok. 71 km od Olsztyna, 256 km od Warszawy i 177 km od Gdańska.

Jak dojechać?

Do miasta można pojechać przede wszystkim autobusami PKS. Bliższe informacje znajdą podróżni na stronach internetowych przewoźników oraz na rozkładzie jazdy dworca autobusowego w Bartoszycach.

Zabytki

Miasto posiada aż 76 zabytków prawnie chronionych i wpisanych do krajowego rejestru zabytków nieruchomych, a także 3 zabytki archeologiczne. Wśród najcenniejszych należy wymienić między innymi: Bramę Lidzbarską 1468 roku, Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej, pozostałości miejskich murów obronnych z XIV wieku, Stare Miasto Bartoszyce z XIV wieku charakteryzujące się doskonale zachowanym układem urbanistycznym, wieżę ciśnień z 1904 roku, budynek Dawnego Browaru, dorze zachowany i wielokrotnie odrestaurowywany niemiecki, wojenny cmentarz z 1914 roku, spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku, Kościół św. Jana Chrzciciela z XV wieku, Kościół św. Brunona oraz Kamienne baby (Baby pruskie) - dwa kamienne posągi Bartek i Gustebalda.

Atrakcje

Wśród licznych atrakcji turystycznych Bielska-Białej wymienić należy Park Elizabeth. Na jego terenie znajdują się liczne trakty spacerowo-rowerowe oraz staw w kształcie serca. Na uwagę zasługuje także przyroda regionu, charakteryzująca się zróżnicowaną szatą roślinną.

Ciekawostki

Miasto leży nad rzeką Łyną - największą rzeką województwa Warmińsko - Mazurskiego. Teren leżący w dolinie Łyny cechują dynamiczne zmiany rzeźby terenu, które okresowo prowadzą do wezbrań wody i wylewania rzeki z koryta. Inną ciekawostką jest, że w 1240 r. w Bartoszycach powstał jeden z pierwszych krzyżackich zamków warownych w Prusach. Zamek został zniszczony przez mieszczan na początku wojny trzynastoletniej. Nigdy go nie odbudowano. Dziś na jego miejscu stoi gmach starostwa.

Przewoźnicy

Do miasta umożliwią dojazd połączenia PKS wymienionych poniżej przewoźników: Delux S.C., PKS w Bartoszycach, Arriva Sp. z o.o. O/Kętrzyn, PKS w Suwałkach, PKS w Elblągu, Kenig Auto Kaliningrad, RIK - Transport Osobowy.

Dworce i przystanki

Bilety na połączenia autobusowe zakupić można na dworcu autobusowym w Bartoszycach, zlokalizowanym przy Placu Dworcowym.

Zakup biletów online