Rozkład jazdy / Białystok

Białystok (woj. podlaskie, powiat białystok)

Skąd Dokąd

Grodno (woj. Białoruś, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Kuźnica (woj. podlaskie, powiat sokólski)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Tallinn (woj. Estonia, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Baranowicze (woj. Białoruś, powiat -)

Berlin (woj. Niemcy, powiat -)

Grodno (woj. Białoruś, powiat -)

Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski)

Kuźnica (woj. podlaskie, powiat sokólski)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Ryga (woj. Łotwa, powiat -)

Rzgów (woj. łódzkie, powiat łódzki wschodni)

Tallinn (woj. Estonia, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Białystok położony jest w centrum województwa podlaskiego, będąc nie tylko najważniejszym miastem regionu, ale także stolicą administracyjną i kulturalną. Najbliżej położone większe ośrodki miejskie to: Łomża (74 km), Grajewo (74 km), Bielsk Podlaski (40 km), Siemiatycze (81 km), Augustów (80 km), Suwałki (110 km) i białoruskie Grodno (73 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Białegostoku kursują między innymi z Warszawy, Zakopanego, Grodna czy estońskiego Tallina.

Zabytki

Miasto leżące na styku kilku kultur obfituje w wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Najważniejsze z nich to: Pałac Branickich wraz z parkiem, budynek ratuszu, Stary Kościół Farny, Domek Napoleona, Pałac Hasbacha, neorenesansowy dworzec kolejowy, Cerkiew Wszystkich Świętych, Synagoga Piaskower, Pałac Tryllingów czy zabytkowe kamienice w centrum miasta.

Atrakcje

W latach 2008-2011część z białostockich zabytków została oznaczona na turystycznych szlakach – to świetny sposób, by poznać historię i teraźniejszość stolicy Podlasia. Jak przystało na miasto przyjazne kulturze, w Białymstoku działa kilkanaście chórów, kilkanaście teatrów (w tym cenione przez widzów z całego kraju Teatr K3, Teatr Dramatyczny i Białostocki Teatr Lalek). Ponadto jest też filharmonia.

Są również muzea i galerie sztuki. Cyklicznie odbywają się festiwale muzyczne, między innymi: Zaduszki Bluesowe, Jesień z Bluesem, Białostockie Spotkania Folkowe, Festiwal Muzyki Barokowej, Moniuszkowski Festiwal Podlasia, Białostocka Wiosna Muzyczna czy Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Ciekawostki

Spośród wielu osób związanych z miastem bądź urodzonych w Białymstoku szczególnie znany w świecie jest twórca języka esperanto – Ludwik Zamenhof. Jednak pomysł niedoszłego laureata Nagrody Nobla nie wyszedł poza grono akademików i entuzjastów – dziś rolę esperanto pełni język angielski. Kolejną ciekawostka jest związana z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, na którym w 1987 roku dokonano pierwszego w Polsce zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

Przewoźnicy

Rezerwując bilety, można znaleźć połączenia PKS realizowane przez takich przewoźników, jak: Podlasie Express, Gaja Express, Biacomex, PKS Białystok czy Żak Tourist. Pomocny będzie rozkład jazdy online.

Dworce i przystanki

Docierając do Białegostoku, najwygodniej wysiąść na końcowym przystanku położonym tuż przy stacji PKP przy ulicy Bohaterów Monte Casino. Bilety można kupić w kasach czynnych przez siedem dni w tygodniu – poniedziałek-piątek 7.00-18.00, soboty 8.00-14.00, niedziele i święta 9.00-12.00.

Zakup biletów online