Bielsko-Biała (woj. śląskie, powiat bielsko-biała)

Skąd Dokąd

Chmielnik (woj. Ukraina, powiat -)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Chmielnik (woj. Ukraina, powiat -)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Lokalizacja

Bielsko-Biała jest miastem na prawach powiatu, leżącym na południu Polski, w województwie śląskim. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego. W południowej części kraju pełni funkcję ważnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, akademickiego oraz kulturalnego. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych pod względem gospodarczym miast w naszym kraju. Stanowi też ważny węzeł drogowy i kolejowy. Geograficznie miasto położone jest nad rzeką Białką, u podnóża Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego.

Jak dojechać?

Do miasta umożliwią dojazd połączenia PKS wymienionych poniżej przewoźników: PKS w Bytowie, PKS w Pszczynie, PKS w Koszalinie, PKS w Świdnicy. Bliższe informacje znajdą podróżni na stronach internetowych przewoźników oraz na rozkładzie jazdy dworca autobusowego w Bielsku-Białej.

Zabytki

W Bielsku-Białej znajdują się liczne, warte zobaczenia zabytki. Jednym z nich jest stojący w centrum miasta zamek, który góruje nad okolicą. Jako najstarsza i największa budowla historycznego Bielska, przedstawia on dla miasta dużą wartość. W początkowym okresie swojego istnienia pełnił rolę fortyfikacji obronnej, obecnie swoją siedzibę ma tam muzeum. Inne, ciekawe zabytki to stojący obok zamku piękny budynek Teatru Polskiego, rynek z zabytkowymi kamienicami oraz stojąca obok rynku Katedra Św. Mikołaja zakończona charakterystycznymi, widokowymi loggiami.

Atrakcje

Wśród licznych atrakcji turystycznych Bielska-Białej wymienić należy między innymi kolej szynową na Szyndzielnię - drugi po kolejce na Kasprowy Wierch, tego typu obiekt w Polsce. Na uwagę zasługuje także Dom Tkacza - historyczne muzeum, przykład dawnego, drewnianego budownictwa. Osoby, które lubią podziwiać piękno przyrody, zainteresuje z pewnością Dolina Luizy - górna część doliny rzeki Wapienicy, pokryta iglastym i mieszanym lasem, a położona między szczytami Beskidu Śląskiego.

Ciekawostki

35,8 procent powierzchni Bielska-Białej to obszary chronione, co plasuje miasto na trzecim miejscu w Polsce, po Koszalinie i Kielcach. W obrębie miasta znajdują się między innymi fragmenty parków krajobrazowych: Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Inne tereny chronione to: 4 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, 2 rezerwaty przyrody, 2 użytki ekologiczne oraz 62 pomniki przyrody.

Przewoźnicy

PKS w Bytowie, PKS w Pszczynie, PKS w Koszalinie, PKS w Świdnicy

Dworce i przystanki

Bilety na połączenia autobusowe zakupić można na dworcu autobusowym w Bielsku-Białej, zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej 7.

Zakup biletów online