Biskupiec (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyński)

Skąd Dokąd

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat mrągowski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Biskupiec jest miastem województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie olsztyńskim. Jest położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nad rzeką Dymer. Niedaleko Biskupca znajdują się takie miasta jak: Mrągowo (ok. 26 km), Szczytno (ok. 38 km), Olsztyn (ok. 40 km), Kętrzyn (ok. 47 km), Mikołajki (ok. 50 km), Lidzbark Warmiński (ok. 56 km), Giżycko (ok. 69 km), Pisz (ok. 77 km), Nidzica (ok. 78 km), Ostróda (ok. 79 km).

Jak dojechać?

Do Biskupca można dojechać autobusami z Mrągowa i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Mrągowo i PKS Polonus, które oferują profesjonalne połączenia PKS. Rozkład jazdy autobusów do Biskupca i z Biskupca można sprawdzić na naszej stronie.

Zabytki

W Biskupcu znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: dawny Ratusz, Browar z 1885 roku, budynek dawnego szpitala, Wieża ciśnień, zespół kamieniczek z XIX wieku przy ul. Floriańskiej, neoromański kościół bł. Karoliny Kózkówny, Kościół św. Jana Chrzciciela.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji miasta jest Wystawa Aparatów Fotograficznych zorganizowana w Domu Pracy Twórczej "SORBOMA". Pan Wiesław Borowski prezentuje na niej swoją kolekcję aparatów fotograficznych. Wystawa liczy 1100 egzemplarzy (co ciekawe, każdy aparat jest inny). Kolejną atrakcją jest punkt widokowy w wieży Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Można z niego podziwiać panoramę Biskupca i okolic – bezpłatnie, ale po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

W okolicy jest również 15 jezior, w których można pływać, wędkować i uprawiać sporty wodne. Wśród nich są m.in. jeziora Kraksy Małe i Dadaj. W Biskupinie i okolicach jest także 300 km tras rowerowych. Dzięki temu można aktywnie spędzić czas.

Ciekawostki

W 2015 roku Biskupiec obchodził 620-lecie nadania praw miejskich. Spacer po Biskupcu to prawdziwa lekcja historii. Bowiem w mieście zamontowano wiele tablic informujących o historii danego budynku. Według warmińskich legend w jeziorach i lasach Biskupca kryją się widma i upiory. Wśród nich są: Kłobuk – istota demoniczna, w którą zamieniało się zmarłe nieochrzczone dziecko albo duch zmarłego, który został zakopany pod progiem, Smętek – demoniczny diabeł, który złośliwie tropił ludzi, Topich – postać demoniczna, która wabiła ludzi, zawieszając na gałęzi drzewa jakiś przedmiot, np. czapkę; osoba, która ją zdjęła, ginęła w wodzie.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Biskupca oferuje PKS Mrągowo i PKS Polonus, godziny kursowania dostępne w rozkładzie jazdy

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Kolejowej 1. Bilety można nabyć w kasie biletowej.

Zakup biletów online