Borszczów (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Borszczów jest położony nad Niczławą w zachodniej części Ukrainy. Stanowi administracyjną siedzibę rejonu borszczowskiego w południowo-wschodniej części obwodu tarnopolskiego. Znajduje się 105km od Tarnopola, 450km od Kijowa oraz 60km od Warszawy i 450km od Lublina.

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe są realizowane przez prywatnych przewoźników. Na trasie nie występują połączenia PKS. Dojazd bezpośredni jest możliwy z takich miejscowości jak: Poznań, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów, Warszawa, Lublin, Krasnystaw i inne. Na trasie przejazdu znajduje się Tarnopol oraz Lwów.

Zabytki

Jako jedno z nielicznych miast Ukrainy założonych w oparciu o prawo magdeburskie Borszczów niegdyś był własnością rodu magnackiego Dydyńkicha następnie Złotnickych. To właśnie Konstanty Złotnicki postawił w miejscowości zamek, który niestety został w późniejszym czasie zniszczony.

Na jego miejscu w 1763 roku na planie krzyża zbudowano kościół katolicki św. Trójcy, odrestaurowany w 1930 roku funkcjonuje do dnia dzisiejszego i stanowi jeden z niewielu zabytków znajdujących się w miejscowości. W jego pobliżu znajduje się pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku.

Atrakcje

Borszczów od lat jest w regionie, jednym z ważniejszych centralnych ośrodków zarówno rolniczych, jak i przemysłowych. Wiodącą gałęzią jest przetwórstwo rolne oraz produkcja artykułów spożywczych.

W mieście oraz okolicy działa wiele gospodarstw, oraz małych przedsiębiorstw, oprócz tego funkcjonuje tu także cukrownia, przetwórnia owoców, mleczarnia, zakład spirytusowy oraz tytoniowy. W związku z tym w okolicy można kupić świeże regionalne produkty. Miasto stale rozwija tę gałąź produkcji i jednocześnie szuka nowych inwestorów.

Ciekawostki

W czasie okupacji niemieckiej w 1941 roku w mieście istniało getto zamknięte, do którego zwożono z całego pobliskiego regionu Zydów. Do sierpnia roku 1943 rozstrzelano na żydowskim cmentarzu niespełna 4500 osób. Zostali oni pochowani w 15 dołach na cmentarzu. Nazwa miejscowości jest związana z ludową legendą o trawie, która rosła w okolicy i była używana do przygotowania smacznego barszczu.

Przewoźnicy

Przewóz osobowy na trasie Polska - Borszczów jest realizowany przez sprawdzonych przewoźników takich jak: East West Help Desk Sp. z o.o. oraz LEON POL TRANS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dworce i przystanki

Rozkład jazdy oraz wszystkie przystanki są szczegółowo opisane na stronie internetowej. Bilety do kupienia online lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem.

Zakup biletów online