Brodnica (woj. kujawsko-pomorske, powiat brodnica)

Skąd Dokąd

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Brodnica jest miastem powiatowym województwa kujawsko-pomorskiego. Jest położona nad rzeką Drwęcą. Niedaleko Brodnicy znajdują się takie miasta jak: Nowe Miasto Lubawskie (ok. 21 km), Golub-Dobrzyń (ok. 31 km), Iława (ok. 49 km), Sierpc (ok. 56 km), Grudziądz (ok. 59 km), Działdowo (ok. 59 km), Toruń (ok. 65 km), Chełmno (ok. 73 km), Aleksandrów Kujawski (ok. 85 km), Inowrocław (ok. 106 km), Olsztyn (ok. 111 km).

Jak dojechać?

Do Brodnicy można dojechać autobusami z Grudziądza i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Polonus, PKS Grudziądz, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy. Jak widać, połączenia autobusowe są różnorodne. Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na tej stronie.

Zabytki

W Brodnicy znajdują się ciekawe zabytki - zarówno pod względem historycznym, jak i artystycznym. Do najbardziej interesujących należą: Brama Chełmińska, Kościół Farny, Klasztor, Mury miejskie, Wieża Mazurska (Bociania), Spichlerz, Pałac Anny Wazówny, Ratusz oraz Zamek krzyżacki.

Atrakcje

Jedną z atrakcji jest spacer po brodnickiej Starówce. Zainteresowanie budzi także fontanna zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Kubę Matejkowskiego, z dzbanka siedzącej dziewczyny wypływa woda. W mieście znajduje się również Muzeum w Brodnicy (dawna nazwa: Muzeum Regionalne), które powstało w 1973 roku. Zakresem jego działalności jest archeologia, historia, etnografia i przyroda regionu brodnickiego. Działa tu także Brodnicki Dom Kultury.

Ciekawostki

Na początku 1807 roku w Brodnicy przez 2 dni gościł Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów. Natomiast pod koniec lat 30. XIX wieku miasto odwiedził następca tronu i późniejszy król Prus - Fryderyk Wilhelm I. Z Brodnicą związanych jest kilka legend i opowieści o duchach. Wśród nich jest Dobra Starościna, czyli duch Anny Wazówny, której w księżycowe noce pojawia się na balkonie swojego Pałacu albo na szczycie Zamku Krzyżackiego. Z kolei duch komtura co roku 15 lipca (w rocznicę klęski Zakonu Krzyżackiego), wjeżdża na koniu na szczyt wieży zamkowej, po czym krzyczy, że Krzyżacy przegrali bitwę pod Grunwaldem i znika.

Natomiast na uliczkach miasta można napotkać ducha rycerza, który utonął, machającego w pożegnalnym geście.

Przewoźnicy

PKS Grudziądz, PKS Polonus, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy Spółka Akcyjna

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Sądowej 1. Bilety można nabyć w kasie biletowej. Przystanki zlokalizowane są także przy ul. Gen. Maczka, ul. 3 maja oraz ul. Podgórnej II (dla połączeń Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego).

Zakup biletów online