Bytów (woj. pomorskie, powiat bytowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Bytów to miasto znajdujące się w województwie pomorskim nad dwoma rzekami – Borują oraz Bytów i pięknym jeziorem Jeleń. Miasto jest lokalnym węzłem komunikacyjnym. Bytów jest ośrodkiem turystycznym i rekreacyjnym. W mieście rozwija się przemysł elektrotechniczny, spożywczy, drzewny oraz metalowy. Odległość drogowa z największych miast Polski do Bytowa wynosi w kolejności: Warszawa 446 km; Kraków 612 km; 327 km; Wrocław 270 km; Szczecin 643 km.

Jak dojechać?

Do Bytowa można dojechać za pomocą połączenia PKS, a także samochodowym środkiem transportu. Dawniej do Bytowa dojeżdżała kolej, teraz jednak połączenia PKP nie są możliwe.

Przez miasto przebiega jedna droga krajowa, a także trzy drogi wojewódzkie. Droga krajowa wiedzie przez Stargard, Szczecinek aż do Gdyni. Trzy drogi wojewódzkie prowadzą kolejno do Warszawka, Kartuzy oraz Osowa Lęborskiego.

Zabytki

W Bytowie liczne grono zabytków należy do obiektów chronionych prawem dotyczącym wartości i znaczenia dla kultury. Do tych obiektów należy między innymi całe śródmieście, cerkiew pw. św. Jerzego, a także wieża, która jest pozostałością kościoła pw. św. Katarzyny z połowy XIV wieku. Poza chronionymi zabytkami w Bytowie można zobaczyć dom modernistyczny z lat 30. XX wieku oraz piękny most kolejowy z lat 1882 – 1884.

Atrakcje

Do liczny atrakcji Bytowa należy Zamek Krzyżacki zwany zamkiem Bytowskim. Jest to gotycki zamek, którego budowę rozpoczął Zakon Krzyżacki w latach 1398 – 1406.

Zbudowany jest na planie prostokąta, posiada trzy okrągłe i jedną kwadratową wieże. Jego stan zachowania jest doskonały, dlatego wszystkie chętne osoby mogą swobodnie zwiedzać obiekt.

Ciekawostki

Interesującym obiektem znajdującym się w Bytowie jest, wspomniany wyżej, most kolejowy. Został on wybudowany około 1884 roku i był jednym z elementów linii kolejowej łączącej Bytów z Miastkiem.

Ciekawostką dotyczącą tego obiektu jest kilka wersji jego historii. Jedna z nich mówi, że na moście nigdy nie były położone tory i nie przejechał po nim żadnej pociąg.

Przewoźnicy

W Bytowie znajduje się dworzec realizujący połączenia autobusowe. Można nimi, bez problemu, dojechać do okolicznych miejscowości. Poza tym, przewoźnicy tacy jak, PKS Bydgoszcz, PKS Słupsk posiadają połączenia kursujące na dalekie trasy. Między innymi do Warszawy, Słupska.

Dworce i przystanki

W Bytowie przy ulicy Stary Dworzec znajduje się postów autokarów i autobusów. Ponadto przy ulicy Wybickiego 2 znajduje się dworzec PKS, gdzie można sprawdzić rozkład jazdy, a także kupić bilety.

Zakup biletów online