Chełm (woj. lubelskie, powiat chełm)

Skąd Dokąd

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Kraśnik (woj. lubelskie, powiat kraśnicki)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Puławy (woj. lubelskie, powiat puławski)

Równe (woj. Ukraina, powiat -)

Strumiwka (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Chmielnicki (woj. Ukraina, powiat -)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Łuck (woj. Ukraina, powiat -)

Odessa (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Równe (woj. Ukraina, powiat -)

Strumiwka (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Zdołbunów (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Chełm jest miastem województwa lubelskiego leżącym nad lewym dopływem Bugu, rzeką Uherką. Znajduje się 25 kilometrów od granicy z Białorusią oraz 50 kilometrów od granicy z Ukrainą. Niedaleko Chełma znajdują się takie miasta jak: Krasnystaw (ok. 31,3 km.), Łęczna (ok. 48,3 km.), Włodawa (ok. 49,6 km.), Hrubieszów (ok. 53,4 km.), Zamość (ok. 56,9 km.), Świdnik (ok. 63,8 km.), Lublin (ok. 69,2 km.), Lubartów (ok. 93 km.).

Jak dojechać?

Do Chełma dojedziemy z Warszawy, Lublina, Wrocławia, Białegostoku, Zamościa, Kielc, a nawet Szczecina. Istnieją również liczne połączenia między pobliskimi miastami, które uwzględnia bieżący rozkład jazdy.

Zabytki

Do zabytków charakterystycznych dla miasta należy między innymi tak zwane Grodzisko, zwane inaczej Górą Chełmską lub Katedralną, pod którego powierzchnią znajdują się pozostałości palatium książęcego oraz cerkwi św. Jana Złotoustego.

Innymi interesującymi obiektami na terenie Chełma jest barokowa Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku, Kościół Rozesłania św. Apostołów, Klasztor i Kolegium Pijarów, a także Cerkiew św. Mikołaja pełniąca obecnie funkcję sali koncertowej i Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Chełmskiego.

Atrakcje

Jedną z chełmińskich atrakcji są niewątpliwie Podziemia Kredowe, czyli zabytkowa i unikatowa na skalę Europy kopalnia kredy z wielopoziomowym kompleksem korytarzy i komór. Trasa turystyczna wiodąca poprzez niektóre z nich ma około 2 kilometrów długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta.

Wybierając się w to miejsce możemy zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy oraz historii Chełma. W obrębie miasta znajduje się wiele ścieżek spacerowych oraz szlaków turystycznych, oznakowana ścieżka zdrowia w lesie „Borek”, czy na przykład ścieżka rowerowa o charakterze sprawnościowym w lesie „Kumowa Dolina”.

Ciekawostki

Jak głoszą legendy, podziemia chełmińskie skrywały cenne skarby, których strzegł Duch Bieluch. Według przesłanek jest on duchem białego niedźwiedzia, który widnieje na herbie miasta. W Chełmie podczas II wojny światowej istniał jeden z największych w Polsce obozów hitlerowskich, Stalag 319, liczący około 200.000 jeńców.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe, w tym połączenia PKS do wybranych miejscowości zapewniają podróżującym między innymi przewoźnicy tacy jak: PKS w Chełmie, PKS Hrubieszów, POLBUS-PKS Wrocław.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy, gdzie między innymi nabędziemy bilety na przejazdy, mieści się przy ulicy Lwowskiej 20.

Zakup biletów online