Rozkład jazdy / Chersoń

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Mariupol (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Słupsk (woj. pomorskie, powiat słupsk)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Mariupol (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Słupsk (woj. pomorskie, powiat słupsk)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zaporoże (woj. Ukraina, powiat -)

Lokalizacja

Kherson (w języku polskim Chersoń) to duże miasto, położone na południu Ukrainy, nad malowniczym ujściem Dniepru. Jest stolicą obwodu chersońskiego. Znajduje się w pobliżu Morza Czarnego (oddalone o 30 km). 160 km na południowy wschód znajduje się półwysep krymski.

Jak dojechać?

Miasto znajduje się na zbiegu dróg krajowych E58 i E97. Najbliższe mu większe miasto to Mikołajów, oddalone o 70 km na północny zachód.

Do Chersoniu można również dojechać na przykład z Nowej Kachowki (80 km), Krzywego Rogu (219 km), Odessy (204 km), Sewastopola (345 km). Trasa z Chersoniu do Kijowa wynosi około 600 km. Odległość między Chersoniem a Warszawą jest równa 1255 km.

Zabytki

Jednym z popularnych zabytków są pozostałości wałów twierdzy z bramami pochodzące z XVIII/XIX wieku. Warto również zobaczyć sobór św. Katarzyny z dobudowaną później dzwonnicą. Ciekawym zabytkiem jest cerkiew św. Zofii pochodzenia greckiego z 1780 roku. Ponadto w mieście znajduje się wiele pięknych, oryginalnych budynków datowanych na okres XVIII-XX wieku.

Atrakcje

Do często odwiedzanych miejsc należą porty, z których można dopłynąć w wiele różnych miejsc. Równie polecanym miejscem jest malownicza Atrakcja turystyczna wyspa rybacka w delcie Dniepru. Ponadto w budynku dawnej synagogi znajduje się bardzo ciekawe planetarium. Warto także odwiedzić wspaniałe źródła termalne.

Ciekawostki

Miasto zostało założone przez Katarzynę II Aleksiejewnę Wielką, która została żoną cesarza rosyjskiego Piotra III, a później przez 34 lata była samodzielną cesarzową. Nazwa miasta pochodzi od starożytnego Chersonezu Taurydzkiego (antyczne miasto greckie na Krymie, które było kolonią Miletu).

W latach 1783-1793 w tym mieście działało pierwsze polskie przedsiębiorstwo żeglugowe o nazwie Kompania Handlowa Polska (potocznie nazywaną Kompanią Chersońską).

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe łączące Chersoń z Polską są obsługiwane przez polskich przewoźników. Należy do nich Openline Sp. z o.o., który rozpoczyna kurs w Warszawie i następnie zatrzymuje się jeszcze w Lublinie.

Kolejny przewoźnik to Prywatny Przedsiębiorca Stetsyk Taras Władimirowicz - oferuje dwa kursy, z czego jeden rozpoczyna się w Poznaniu (następnie Leszno, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów oraz Rzeszów), a drugi jedzie z Warszawy (następnie Grójec oraz Radom). Dokładny i aktualny rozkład jazdy można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Dworce i przystanki

Nasze połączenia PKS mają końcowy przystanek na dworcu autobusowym znajdującym się przy ul. Budionnego 1. Bilety można łatwo nabyć na oficjalnych stronach internetowych przewoźników.

Zakup biletów online