Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Koszalin (woj. zachodniopomorskie, powiat koszalin)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Mariupol (woj. Ukraina, powiat -)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Częstochowa (woj. śląskie, powiat częstochowa)

Lokalizacja

Kherson (w języku polskim Chersoń) to duże miasto, położone na południu Ukrainy, nad malowniczym ujściem Dniepru. Jest stolicą obwodu chersońskiego. Znajduje się w pobliżu Morza Czarnego (oddalone o 30 km). 160 km na południowy wschód znajduje się półwysep krymski.

Jak dojechać?

Miasto znajduje się na zbiegu dróg krajowych E58 i E97. Najbliższe mu większe miasto to Mikołajów, oddalone o 70 km na północny zachód.

Do Chersoniu można również dojechać na przykład z Nowej Kachowki (80 km), Krzywego Rogu (219 km), Odessy (204 km), Sewastopola (345 km). Trasa z Chersoniu do Kijowa wynosi około 600 km. Odległość między Chersoniem a Warszawą jest równa 1255 km.

Zabytki

Jednym z popularnych zabytków są pozostałości wałów twierdzy z bramami pochodzące z XVIII/XIX wieku. Warto również zobaczyć sobór św. Katarzyny z dobudowaną później dzwonnicą. Ciekawym zabytkiem jest cerkiew św. Zofii pochodzenia greckiego z 1780 roku. Ponadto w mieście znajduje się wiele pięknych, oryginalnych budynków datowanych na okres XVIII-XX wieku.

Atrakcje

Do często odwiedzanych miejsc należą porty, z których można dopłynąć w wiele różnych miejsc. Równie polecanym miejscem jest malownicza Atrakcja turystyczna wyspa rybacka w delcie Dniepru. Ponadto w budynku dawnej synagogi znajduje się bardzo ciekawe planetarium. Warto także odwiedzić wspaniałe źródła termalne.

Ciekawostki

Miasto zostało założone przez Katarzynę II Aleksiejewnę Wielką, która została żoną cesarza rosyjskiego Piotra III, a później przez 34 lata była samodzielną cesarzową. Nazwa miasta pochodzi od starożytnego Chersonezu Taurydzkiego (antyczne miasto greckie na Krymie, które było kolonią Miletu).

W latach 1783-1793 w tym mieście działało pierwsze polskie przedsiębiorstwo żeglugowe o nazwie Kompania Handlowa Polska (potocznie nazywaną Kompanią Chersońską).

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe łączące Chersoń z Polską są obsługiwane przez polskich przewoźników. Należy do nich Openline Sp. z o.o., który rozpoczyna kurs w Warszawie i następnie zatrzymuje się jeszcze w Lublinie.

Kolejny przewoźnik to Prywatny Przedsiębiorca Stetsyk Taras Władimirowicz - oferuje dwa kursy, z czego jeden rozpoczyna się w Poznaniu (następnie Leszno, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów oraz Rzeszów), a drugi jedzie z Warszawy (następnie Grójec oraz Radom). Dokładny i aktualny rozkład jazdy można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Dworce i przystanki

Nasze połączenia PKS mają końcowy przystanek na dworcu autobusowym znajdującym się przy ul. Budionnego 1. Bilety można łatwo nabyć na oficjalnych stronach internetowych przewoźników.

Zakup biletów online