Rozkład jazdy / Chojnice

Chojnice (woj. pomorskie, powiat chojnicki)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Chojnice znajdują się w województwie pomorskim. Miasto położone jest na Pomorzu Gdańskim i granicy z takimi regionami, jak Bory Tucholskie oraz Krajany. Najstarsza zachowana informacja o Chojnicach pochodzi z 1275 roku. Odległości drogowe od największych miast Polski wynoszą: Lublin 565 km; Kraków 564 km; Katowice 497 km; Szczecin 236 km; Gdańsk 128 km.

Jak dojechać?

Chojnice znajdują się w doskonałej lokalizacji. Dzięki temu dojazd do miasta jest możliwy na kilka sposobów. Jednym z nich są połączenia PKS oraz samochodowe. Przez miasto przebiega droga krajowa numer 22 wiodąca z Gorzowa Wielkopolskiego do Elbląga. Ponadto trzy drogi wojewódzkie. Numer 212 z Bytowa do Zamarte, numer 240 z Świecia do Chojnic, a także droga numer 235 z Kornego, również do Chojnic.

Zabytki

Chojnice posiadają wiele, bardzo pięknych zabytków. Jednym z nich jest neogotycki ratusz pochodzący z 1902 roku. Do starszych, zabytkowych obiektów należy Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, a także barokowe kolegium jezuickie zbudowane w XVIII wieku.

Odwiedzając Chojnice warto również zobaczyć budynek starostwa. Został on wybudowany w 1892 roku w stylu eklektycznym. Obecnie jest to siedziba władz starostwa.

Atrakcje

W Chojnicach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i urlopowym, bardzo dużo się dzieje. Na rynku miejskim odbywają się koncerty i różnego typu festiwale. Bardzo chętnie w Chojnicach występują takie gwiazdy, jak Zbigniew Wodecki, czy Katarzyna Żak. Poza atrakcjami muzycznymi w Chojnicach można wziąć udział w Festiwalu Sztuki Ulicznej pod tytułem Chojnicka Fiesta. W festiwalu biorą udział zarówno mieszkańcy Chojnic, jak i goście z Węgier, Estonii i Słowacji.

Ciekawostki

W 2012 roku w Chojnicach zostało otwarte lądowisko sanitarne. Znajduje się ono przy ulicy Leśnej. Jest to obiekt nadzorowany przez Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza. Na lądowisku odbywają się stary i lądowania śmigłowców sanitarnych, a także ratowniczych.

Przewoźnicy

Przewoźnikami kursującymi na dalsze trasy jest PKS Chojnice, PKS Bydgoszcz czy PKS Zamość.

Dworce i przystanki

Po terenie miasta Chojnice można przemieszczać się za pomocą komunikacji miejskiej. Aktualnie na stałych trasach kursuje jedenaście autobusów, których przystanki rozlokowane są w całym mieście. Rozkład jazdy można sprawdzić na każdym z nich lub za pomocą strony internetowej.

Połączenia autobusowe to nie jedyna możliwość. Chojnicach przy ulicy Dworcowej znajduje się dworzec PKP. Bilety, zarówno na przejazdy kolejowe, jak i autobusowe można kupić w kasie lub u konkretnego przewoźnika.

Zakup biletów online