Chojnice (woj. pomorskie, powiat chojnicki)

Skąd Dokąd

Mrzeżyno (woj. zachodniopomorskie, powiat gryficki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Mrzeżyno (woj. zachodniopomorskie, powiat gryficki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Chojnice znajdują się w województwie pomorskim. Miasto położone jest na Pomorzu Gdańskim i granicy z takimi regionami, jak Bory Tucholskie oraz Krajany. Najstarsza zachowana informacja o Chojnicach pochodzi z 1275 roku. Odległości drogowe od największych miast Polski wynoszą: Lublin 565 km; Kraków 564 km; Katowice 497 km; Szczecin 236 km; Gdańsk 128 km.

Jak dojechać?

Chojnice znajdują się w doskonałej lokalizacji. Dzięki temu dojazd do miasta jest możliwy na kilka sposobów. Jednym z nich są połączenia PKS oraz samochodowe. Przez miasto przebiega droga krajowa numer 22 wiodąca z Gorzowa Wielkopolskiego do Elbląga. Ponadto trzy drogi wojewódzkie. Numer 212 z Bytowa do Zamarte, numer 240 z Świecia do Chojnic, a także droga numer 235 z Kornego, również do Chojnic.

Zabytki

Chojnice posiadają wiele, bardzo pięknych zabytków. Jednym z nich jest neogotycki ratusz pochodzący z 1902 roku. Do starszych, zabytkowych obiektów należy Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, a także barokowe kolegium jezuickie zbudowane w XVIII wieku.

Odwiedzając Chojnice warto również zobaczyć budynek starostwa. Został on wybudowany w 1892 roku w stylu eklektycznym. Obecnie jest to siedziba władz starostwa.

Atrakcje

W Chojnicach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym i urlopowym, bardzo dużo się dzieje. Na rynku miejskim odbywają się koncerty i różnego typu festiwale. Bardzo chętnie w Chojnicach występują takie gwiazdy, jak Zbigniew Wodecki, czy Katarzyna Żak. Poza atrakcjami muzycznymi w Chojnicach można wziąć udział w Festiwalu Sztuki Ulicznej pod tytułem Chojnicka Fiesta. W festiwalu biorą udział zarówno mieszkańcy Chojnic, jak i goście z Węgier, Estonii i Słowacji.

Ciekawostki

W 2012 roku w Chojnicach zostało otwarte lądowisko sanitarne. Znajduje się ono przy ulicy Leśnej. Jest to obiekt nadzorowany przez Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza. Na lądowisku odbywają się stary i lądowania śmigłowców sanitarnych, a także ratowniczych.

Przewoźnicy

Przewoźnikami kursującymi na dalsze trasy jest PKS Chojnice, PKS Bydgoszcz czy PKS Zamość.

Dworce i przystanki

Po terenie miasta Chojnice można przemieszczać się za pomocą komunikacji miejskiej. Aktualnie na stałych trasach kursuje jedenaście autobusów, których przystanki rozlokowane są w całym mieście. Rozkład jazdy można sprawdzić na każdym z nich lub za pomocą strony internetowej.

Połączenia autobusowe to nie jedyna możliwość. Chojnicach przy ulicy Dworcowej znajduje się dworzec PKP. Bilety, zarówno na przejazdy kolejowe, jak i autobusowe można kupić w kasie lub u konkretnego przewoźnika.

Zakup biletów online