Ciechanów (woj. mazowieckie, powiat ciechanowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Ciechanów jest miastem powiatowym województwa mazowieckiego. Leży nad rzeką Łodynią. Niedaleko Ciechanowa znajdują się takie miasta jak: Przasnysz (ok. 25 km), Mława (ok. 35 km), Płońsk (ok. 36 km), Pułtusk (ok. 40 km), Nowy Dwór Mazowiecki (ok. 61 km), Ostrołęka (ok. 79 km), Płock (ok. 81 km), Ostrów Mazowiecka (ok. 94 km), Warszawa (ok. 98 km), Gostynin (ok. 106 km).

Zabytki

W Ciechanowie znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Zamek Książąt Mazowieckich, Ratusz Miejski, Kościół Farny, Dzwonnica na Farskiej Górze oraz Kamienica secesyjna Brudnickich.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich. To jeden z najciekawszych przykładów nizinnego budownictwa obronnego w Polsce. Zamek zbudowano ok. 1355 roku za panowania księcia Siemowita III. Przez 10 lat mieszkała na nim królowa Bona, żona Zygmunta Starego.

Obecnie odbywają się na nim coroczne treningi i turnieje bractw rycerskich. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Browar Ciechan, który został założony w 1864 roku przez Karola Machlejda, warszawskiego piwowara. W Ciechanowie znajduje się także Muzeum Szlachty Mazowieckiej, w którym oprócz wystaw lokalnych artystów, odbywają się liczne imprezy.

Ciekawostki

W Ciechanowie urodził się prof. Jerzy Bralczyk, polski językoznawca, specjalizujący się w języku reklamy, mediów i polityki. W latach 2001-2007 prowadził program telewizyjny "Mówi się" na antenie TV Polonia. Według jednej z legend, po zapadnięciu zmroku w okolicach Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie pojawia się czarny pies, który ma sterczące uszy i wielki, puszysty ogon.

Tak naprawdę to zjawa czarnego brytana, który godzi przechodniów do utraty tchu. W ten sposób strzeże skarbów ukrytych w podziemiach zamku, które mieszkańcy ukryli przed potopem szwedzkim. Duchy Szwedów pędzą za nim w postaci czerwonych ogników.

Przewoźnicy

Przewoźnicy obsługujący linie w Ciechanowie to PKS Ciechanów

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Sienkiewicza 8. Bilety można nabyć w kasie biletowej, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Przystanki w Ciechanowie: ul. Płońska Szkoła Nr 4, ul. Płońska, Szpital, ul. Tatarska, ul. Przasnyska, Rogatki, Wojska Polskiego Szkoła Nr 2, Liceum Ogólnokształcące, ul. 17 Stycznia, Plac Jana Pawła II, Dworzec Kolejowy (w zależności od kursu).

Zakup biletów online