Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie, powiat świnoujście)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gdynia (woj. pomorskie, powiat gdynia)

Kamieniec Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Poznań (woj. wielkopolskie, powiat poznań)

Słupsk (woj. pomorskie, powiat słupsk)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie, powiat świnoujście)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Miasto położone jest nad Prutem w południowo-zachodniej części Ukrainy w obwodzie czerniowieckim. W niewielkiej odległości od granicy z Rumunią oraz Mołdawią. Czerniowce znajdują się w odległości 260km od Lwowa, 370km od Przemyśla oraz 670km od Warszawy.

Jak dojechać?

Najprostszym i najtańszym środkiem transportu są autobusy. Komfortowy, bezpośredni przejazd jest dostępny w ofercie przewoźników prywatnych z miejscowości takich jak: Szczecin, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin i inne. Bilety do kupienia online, bezpośrednio u kierowcy przed odjazdem lub na Dworcu Autobusowym Warszawa Zachodnia

Zabytki

Zwiedzanie obowiązkowo należy rozpocząć od Placu Centralnego, który stanowi serce miasta. W jego pobliżu znajduje się powstały w latach 1943-1848, majestatyczny ratusz wraz z więżą o wysokości 50 metrów oraz Teatr Muzyczno-Dramatyczny z umieszczonym na szczycie posągiem Melpomeny. Na uwagę zasługuje także Żydowski Dom Kultury z początku XX wieku. Jednak największą liczbę turystów przyciąga gmach rezydencji metropolitów Bukowiny i Dalmacji wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie jest to siedziba uniwersytetu, jednak w dalszym ciągu zachwyca połączeniem stylu neobizantyjskiego i neoromańskiego. Wielokulturowość także pod względem wyznania odnajdziemy w drewnianych cerkwiach z XVII i XVIII w., kościele ormiańskokatolickim, zabytkowych kościołach rzymskokatolickich czy synagodze Tempel w stylu mauretańskim.

Atrakcje

Jeżeli znudzą nam się spacery, w pięknym otoczeniu zabytków architektury możemy skorzystać z propozycji instytucji kulturalnych takich jak Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Olhy Kobylańskiej, Regionalny Teatr Lalek, Duchowne Centrum Sztuki Hołos lub Filharmonia.

Czerniowce to także bardzo duża liczba niezwykle interesujących muzeów, spośród których każdy wybierze dla siebie coś ciekawego m.in. Muzeum Sztuki, Krajoznawcze, Literackie czy Muzeum awiacji i kosmonautyki. Fani sportu miło spędzą czas podczas rozgrywek miejscowego klubu piłkarskiego Bukowyna Czerniowice.

Ciekawostki

Pierwotna nazwa miasta to Czern z uwagi na usytuowanie po północnej części Rusi, zwanej czarną stroną. Miejscowość nazywana jest „Małym Wiedniem Wschodu” ze względu na piękno architektury z przełomu XIX i XX wieku. Wiele osób uważa, że Czerniowce są obok Lwowa jednym z najpiękniejszych miast w tym rejonie.

Miasto położone na wzgórzach przepełnione jest stylem secesyjnym, w domieszką wpływów wywodzących się z aż 67 narodowości zamieszkujących Czerniewice przez blisko 800 lat.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe oferują prywatni przewoźnicy m.in. Prywatny Przedsiębiorca Stetsyk Taras Władimirowicz, AD Euro-Trans Biuro Podróży Andrzej Depta, Przedsiębiorstwa Opiruk Petro Wasiłowicz, Andrzej Bartoszek "AGAT" Biuro Usługowo – Handlowe.

Bilety do nabycia poprzez wyszukiwarkę biletów Dworca Online

Dworce i przystanki

W Czerniowcach przystanek znajduje się na Dworcu Autobusowym przy ulicy Golonowej 219. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej oraz na przystankach.

Zakup biletów online