Człuchów (woj. pomorskie, powiat człuchowski)

Skąd Dokąd

Mrzeżyno (woj. zachodniopomorskie, powiat gryficki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Mrzeżyno (woj. zachodniopomorskie, powiat gryficki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Człuchów, a dawniej Słuchów, Człochów, Człuchòwò, a także Człochòwò to miejscowość znajdująca się w województwie pomorskim. To niewielkie miasteczko liczy zaledwie nieco ponad trzynaście tysięcy mieszkańców, jednak niezmiennie zachwyca turystów swoim ogromnym urokiem.

Jak dojechać?

Do/z Człuchowa można dojechać z pięciu miast, do których należą: Kołobrzeg, Słupsk, Ustka, Warszawa, a także Zamość.
Aktualny rozkład oraz ceny biletów PKS dostępne na Dworcu Online

Zabytki

Mimo że Człuchów to niewielkie miasto, znajduje się w nim naprawdę wiele wartych zobaczenia zabytków. Przede wszystkim będąc w tej okolicy warto odwiedzić barokowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba. Budynek sakralny pochodzi z XVII wieku i ufundowany został przez starostę Jakuba Wejhera.

Na uwagę zasługuje również dwór murowano-szachulcowy z początków XIX wieku, układ urbanistyczny dawnego śródmieścia oraz wiele budynków, takich jak budynek poczty, budynek dawnej szkoły średniej czy budynek dawnej szkoły specjalnej.

Atrakcje

W Człuchowie znajduje się leśny park miejski nazywany "Laskiem Luizy". Mieści się on na terenie przy dawnym zamku krzyżackim. Początki parku datuje się na rok 1800. Jego nazwa wzięła się od imienia pruskiej królowej Luizy, która w 1807 roku zatrzymała się w mieście i została oczarowana niesamowitymi urokami przyrody tamtejszego terenu. Park jest wpisany do rejestru zabytków i jest parkiem angielskim.

Ciekawostki

Niegdyś w Człuchowie znajdował się drugi pod względem wielkości (zaraz po Malborku) zamek krzyżacki. Rezydował tam między innymi komtur Ulrich von Jungingen, a także Konrad von Wallenrode. W XIX wieku budynek został rozebrany w znacznej większości, co było spowodowane odbudową miasta po pożarze. Do dzisiaj przetrwały jednak mury, wieża, a także podziemia zamku. W Człuchowie istnieje Komturia Człuchowska, która skupia wszystkich miłośników epoki rycerskiej. W mieście stacjonuje także Jednostka Strzelecka 4039 Człuchów.

Przewoźnicy

Do przewoźników kursujących na tych trasach należą PKS Zamość oraz PKS Bydgoszcz. To sprawdzeni i godni zaufania przewoźnicy, którzy oferują szybkie i bezpieczne połączenia autobusowe.

Dworce i przystanki

Rozkład jazdy, na którym mogą Państwo sprawdzić interesujące Was połączenia PKS znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Istnieje również możliwość zakupienia biletów on-line, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jeśli wolą Państwo jednak tradycyjną formę, bilety można zakupić także na dworcu autobusowym w Człuchowie, który znajduje się przy alei Wojska Polskiego 5.

Zakup biletów online