Czortków (woj. Ukraina, powiat -)

Skąd Dokąd

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Mohylów Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Czerniowce (woj. Ukraina, powiat -)

Łódź (woj. łódzkie, powiat łódź)

Mohylów Podolski (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Miasto położone nad Seretem w zachodniej części Ukrainy. Administracyjnie przynależy do obwodu tarnopolskiego. Umiejscowione w odległości 76km od Tarnopola, 451km na południowy zachód od Kijowa oraz 590km od Warszawy i 416km od Lublina.

Jak dojechać?

Bezpośredni dojazd z Warszawy, Lublina, Poznania, Radomia, Katowic, Krakowa, Opola. Na trasie dostępne są połączenia autobusowe PKS Sokołów Podlaski oraz szeroka oferta prywatnych przewoźników.

Zabytki

Wiele osób przyciągają pozostałości zamku z początku XVII wieku, a konkretnie jego ruiny. W Czortkowie znajduje się polski cmentarz z wieloma polskimi nagrobkami polskich ofiar egzekucji i obrońców miasta. Swoim wyglądem zachwyca cerkiew grekokatolicka pw. Zaśnięcia Bogarodzicy z XVI wieku. W samym centrum znajduje się ratusz miejski z oryginalna wieżą w kształcie czworokąta, który został zbudowany w latach 1905-1924 wraz z zegarem wykonanym na polecenie polskich władz w Szwajcarii.

Wart zobaczenia budynek dawnej synagogi mieści się przy ulicy Pietruszewicza, wzniesiony na planie o kształcie prostokąta jest obecnie zaniedbany i służy jako magazyn. Wewnątrz zachowały się fragmenty oryginalnej polichromii.

Atrakcje

W mieście znajduje się Polsko-Ukraińskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo im. Adama Mickiewicza, powstałe w 1993 roku. Instytucja zajmuje się rozpowszechnianiem polskiej kultury i oświaty, w miarę możliwości finansowych opiekuje się pamiątkami polskimi oraz nagrobkami Polaków spoczywających na tutejszym cmentarzu.

Działa tu także szkółka niedzielna języka polskiego, dzięki której młodzi mieszkańcy mogą się uczyć języka swoich przodków.

Ciekawostki

W Czortkowie od zawsze mieszały się kultury wielu narodów, Polaków, Żydów, Ormianów oraz Ukraińców. Miało to odzwierciedlenie w architekturze miasta. Największy wpływ miał nurt polski, o czym świadczy najbardziej okazała budowla kościoła rzymskokatolickiego św. Stanisława związanego z zakonem Dominikanów, którzy zostali sprowadzeni tu w 1610.

Od początku istnienia była to jedyna tego typu placówka katolicka w rejonie, skupiona wokół obrazu Matki Bożej Różańcowej. W czasie wojny wielu zakonników zostało zamordowanych, a sam kościół został zamknięty. Dopiero w 1989 Dominikanie powrócili do tego miejsca.

Przewoźnicy

Do miejscowości Czortków możemy dojechać, korzystając z usług prywatnych przewoźników takich jak: LEON POL TRANS Sp. z o.o., YOKATO Sp. z o.o., East West Help Desk Sp. z o.o., RB Polska Sp. z o.o., PKS ,,Sokołów"" w Sokołowie Podlaskim S.A. Rozkład jazdy dostępny jest online oraz na przystankach.

Dworce i przystanki

Połączenia autobusowe w Czortkowie dostępne są na dworcu autobusowym przy ulicy Kopicińska 22. Bilety można zakupić poprzez stronę internetową oraz bezpośrednio u kierowcy przed odjazdem.

Zakup biletów online