Dobre Miasto (woj. warmińsko-mazurskie, powiat olsztyński)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Dobre Miasto to jedno z miast województwa warmińsko-mazurskiego. Dobre Miasto leży na Pojezierzu Olsztyńskim nad rzeką Łyną, na północ od miast: Mława, Olsztyn czy Olsztynek. Niedaleko Dobrego Miasta mieści się Lidzbark Warmiński oraz miasto Bartoszyce.

Jak dojechać?

Do Dobrego Miasta dostaniemy się drogą krajową numer 51, a także trzema drogami wojewódzkimi.Do Dobrego Miasta prowadzą także połączenia autobusowe między innymi z Bartoszyc i Warszawy. Można je znaleźć na stronie dworzeconline.pl, gdzie prezentowany jest rozkład jazdy do Dobrego Miasta.

Zabytki

Dobre Miasto, tak jak okoliczne miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim, charakteryzuje się architekturą z czasów XX-lecia międzywojennego. To tutaj swego czasu mieściła się siedziba biskupów i kapituły kolegiackiej. W związku z tym, miasto jest pełne zabytków architektonicznych, a także typowo historycznych.

Do najbardziej interesujących zabytków należą między innymi:gotycki kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych, klasycystyczny kościół poewangelicki oraz fragmenty murów obronnych z gotycką wieżą z XIV wieku, nazywaną Basztą Bocianią.

Atrakcje

Dobre Miasto kryje szereg atrakcji typowo turystycznych, szlaki piesze oraz liczne lasy. Dobre Miasto to także miejsca typowo kulturalne. Tu wymienić można między innymi: aktualnie dostępną do zwiedzania Wieżę Ciśnień z 1905 roku, Kościół w Głotowie, a także Kalwaria Warmińska.

W Dobrym Mieście znajduje się także Jezioro Limajno o niezwykle czystej wodzie, które przyciąga amatorów wędkowania sportów wodnych, a także spływ kajakowy nad Łyną. Warto dodać, że jedną z bardziej znanych atrakcji Dobrego Miasta jest największy kościół typu halowego na Warmii. Został on dostrzeżony i uhonorowany przez Papieża Jana Pawła II.

Ciekawostki

Dobre Miasto zostało zakwalifikowane i przyjęte do światowej sieci Cittaslow, jako miasteczko oferujące spokojny styl życia- bez pośpiechu i z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Aby uzyskać taki tytuł, miasto musiało przejść etap certyfikacyjny.

Dobre Miasto, jako jedno z ponad 160 miast z całego świata, które mają poniżej 50 tysięcy mieszkańców, dąży do rezygnacji z szybkiego stylu życia na rzecz natury i harmonii.

Przewoźnicy

Na trasie do Dobrego Miasta kursuje przewoźnik PKS Bartoszyce, oferujący połączenia autobusowe. Rozkład jazdy na trasie przez Bartoszyce dostępny na Dworcu Online

Dworce i przystanki

Dworzec kolejowy PKP w Dobrym Mieście znajduje się przy ulicy Zwycięstwa 50, gdzie można zakupić bilety w dni powszednie. Miasto realizuje także połączenia PKS.

Zakup biletów online