Drobin (woj. mazowieckie, powiat płocki)

Skąd Dokąd

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie, powiat grudziądz)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Żuromin (woj. mazowieckie, powiat żuromiński)

Lokalizacja

Położony w województwie mazowieckim Drobin położony jest nad rzeką Karsówką. O mieście jako pierwszy w historycznych źródłach wspomniał Jan Długosz w swojej „Historii Polski” opisując, jak w 1172 roku kasztelan wiski, Bolesta Jastrzębiec po przegranym procesie z biskupem płockim Wernerem Rochem „najechał go i zamordował” właśnie w Drobinie.

W XV wieku właścicielami Drobina stał się ród Kryskich, których przepiękne, renesansowe nagrobki można podziwiać w tutejszym kościele do dzisiaj. W pobliżu Drobina znajdziemy takie miasta, jak: Ciechanów (ok. 47 km), Płock (ok. 32 km) oraz Warszawa (96 km).

Jak dojechać?

Do Drobina możliwe są połączenia autobusowe z Brodnicy, Grudziądza, Kołobrzegu, Ostródy, Sierpca oraz Warszawy. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest na stronach naszej platformy.

Zabytki

Najważniejszym zabytkiem Drobina są wspomniane renesansowe nagrobki rodu Kryskich w Kościele Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa. Pierwszy z nich przedstawia trzy osoby z rodziny Kryskich: postacie siedzące to Paweł i Anna za Szreńskich Kryscy, niżej leży ich syn – Wojciech. Drugi – mniej udany nagrobek przedstawia Stanisława Kryskiego z żoną Małgorzatą i synem Piotrem.

W Drobinie warto odwiedzić także dwór Piwnickich, a na cmentarzu obejrzeć zabytkową kaplicę rodziny Gorzechowskich z 1870 roku, ozdobny nagrobek Władysławy z Łukoskich Gołębiowskiej oraz nagrobek z postacią siewcy, pod którym pochowany jest mąż pisarki Heleny Mniszkówny, Antoni Rawicz-Radomyski. Na cmentarzu pochowani są także żołnierze polscy walczący w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Atrakcje

Sercem Drobina jest zrewitalizowany w ostatnich latach, prostokątny rynek, przy którym znajdziemy kilka domów pochodzących z XIX wieku.

Ciekawostki

Z historią Drobina związana jest mocno tradycja ludności żydowskiej osiedlającej się tutaj od drugiej połowy XVII wieku. Na początku XX wieku stanowili oni niemal połowę mieszkańców miasta. Do dziś można oglądać w mieście stary cmentarz żydowski z XVIII wieku oraz nowe miejsce pochówku ludności żydowskiej.

W najstarszym budynku Drobina, tzw. „długim domu”, który pełnił dawniej funkcję karczmy i zajazdu, nocował podobno Władysław Jagiełło zdążając na bitwę z Krzyżakami pod Grunwaldem, a później cesarz Napoleon prowadząc rosyjską kampanię.

Przewoźnicy

Przewoźnicy realizujący połączenia PKS na trasach dojazdowych do Drobina to: PKS Polonus, PKS Grudziądz, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, PKS w Mławie, PKS Ostróda oraz PKS Płock.

Dworce i przystanki

Przystanek autobusowy znajduje się w samym centrum Drobina niedaleko rynku. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu lub poprzez wyszukiwarkę połączeń na Dworcu Online

Zakup biletów online