Drohiczyn (woj. podlaskie, powiat siemiatycki)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Położony w południowej części województwa podlaskiego niewielki dzisiaj Drohiczyn jest historyczną stolicą Podlasia. XVIII wiek, kiedy miasto pełniło funkcję stolicy stał się czasem jego największego rozkwitu. Działało tu bowiem znakomite jezuickie Collegium Nobilium i szkółki franciszkańskie, przyczyniając się do rozwoju edukacji na terenie województwa podlaskiego.

Położone w zakolu Bugu miasto jest dzisiaj chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na urokliwe otoczenie naturalne i historyczne zabytki z okresu świetności Drohiczyna. Niedaleko Drohiczyna położone są takie miasta, jak Siemiatycze (ok. 15 km), Sokołów Podlaski (ok. 31 km), Siedlce (ok. 58 km) czy Biała Podlaska (ok. 65 km).

Jak dojechać?

Do Drohiczyna możliwe są połączenia autobusowe z Warszawy oraz Siemiatycz. Aktualny rozkład jazdy dostępny na naszych stronach.

Zabytki

Po historycznej świetności Drohiczyna pozostały miastu piękne świątynie, warte odwiedzenia podczas pobytu w tym mieście: pięknie odnowiona Katedra Trójcy Przenajświętszej z przełomu XVII i XVIII wieku, Kościół Franciszkański Wniebowzięcia NMP z XVII wieku wraz z kompleksem klasztornym mieszczącym dzisiaj Muzeum Ziemi Drohiczyńskiej, późnobarokowy Kościół Benedyktynek odbudowany w II połowie XX wieku oraz klasycystyczna cerkiew prawosławna św. Mikołaja.

Atrakcje

Będąc w Drohiczynie, koniecznie trzeba wybrać się na Górę Zamkową, na której mieściło się wczesnośredniowieczne grodzisko. Dziś widać z niej przepiękną panoramę Bugu i jego zakola urzekającą o różnych porach dnia i roku.

Spragnieni bliższego kontaktu z wodą turyści mogą w ciepłe dni wybrać się też na rejs statkiem lub spływ kajakowy.

Ciekawostki

To właśnie w Drohiczynie w 1253 roku koronowany był jedyny król Rusi – prawnuk Bolesława Krzywoustego – Daniel Romanowicz. W 1999 roku w Drohiczynie wylądował helikopter z Papieżem Janem Pawłem II odbywającym pielgrzymkę po Polsce. Wydarzenie to upamiętnia postawiony w miejscu lądowania głaz. Rodowitym drohiczynianinem jest aktor Daniel Olbrychski, który pojawił się w kręconych tutaj zdjęciach do filmu Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”. Plenery nad Bugiem otaczające Drohiczyn pojawiają się też w takich filmach, jak „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego oraz „Kronice wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy.

Przewoźnicy

Przewoźnicy realizujący połączenia PKS na trasach do Drohiczyna to PKS Siemiatycze i PKS Sokołów Podlaski.

Dworce i przystanki

Przystanki autobusowe w Drohiczynie znajdują się na ulicy Warszawskiej, na Placu Kościuszki oraz Drohiczyn – Kolonia. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu oraz zamówić w naszym portalu.

Zakup biletów online