Rozkład jazdy / Ełk

Ełk (woj. warmińsko-mazurskie, powiat ełcki)

Skąd Dokąd

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Wrocław (woj. dolnośląskie, powiat wrocław)

Lokalizacja

Ełk mieści się w województwie warmińsko-mazurskim i jest największym oraz najludniejszym miastem na Mazurach. Położone jest nad jeziorem Ełckim, Sunowo oraz nad rzeką Ełk. Ponadto wewnątrz miasta znajdują się dwa inne jeziora – Selmęt Mały oraz Szyba. Ełk to miasto znajdujące się w centrum tak zwanych Zielonych Płuc Polski, czyli unikatowych pod względem przyrody terenów. Odległość z centrum Ełku do innych miast wynosi: Warszawa 224 km ; Olsztyn 124 km ; Białystok 110 km ; Suwałki 65 km ; Pisz 51 km ; Grajewo 21 km.

Jak dojechać?

Ełk to miasto znajdujące się w północno-wschodniej Polsce. Posiada bezpośrednie połączenia autobusowe ze stolicą Polski, a także z Białymstokiem oraz Łomżą. Ponadto do Ełku można dojechać za pomocą połączenia PKS z Olecka, Augustowa, Grajewa oraz Gołpadii. Za pomocą transportu kolejowego można dostać się do Ełku bezpośrednio, bez przesiadek z Torunia, Poznania, Gdańska, jak również Wrocławia, Szczecina i Gdyni.

Zabytki

Ełk to piękne, historyczne miasto, w którym można zobaczyć wiele zabytków, których datowanie sięga nawet do XV wieku. Warto zwiedzić zamek krzyżacki wybudowany w latach 1398 – 1406 z polecenia Ulricha von Jungingena. Ponadto warta uwagi jest wieża ciśnień, jedna z najstarszych znajdujących się na terenie Mazur, zbudowana w 1895 roku.

Odwiedzając Ełk można również obejrzeć takie zabytki jak: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa budowany w latach 1847 – 1850; unikatowy żelbetonowy most drogowy z 1910 roku ; gmach Poczty Głównej powstały w 1881 roku.

Atrakcje

Do ełckich atrakcji należy kolej wąskotorowa, która jest jedną z nielicznych tego typu zachowanych na terenie Polski. W 1992 roku została uznana za zabytek, a od 2002 roku prowadzi regularne kursy turystyczne. Do miejsc atrakcyjnych w Ełku należą również jeziora. Jezioro Ełckie położone pomiędzy miastem i wsiami Chruściele i Barany jest jednym z najlepszych punktów widokowych. Ponadto w pobliżu występują liczne obszary rekreacyjne i zielone.

Przebywając w Ełku należy również zwrócić uwagę na Muzeum Historyczne, w którym znajdują się zabytki całych Mazur. W tym mieście odbywają się także jedne z największych festiwali. Jeden z nich to Hip Hop Raport Projekt Ełk, drugi natomiast to Mazurski MotoShow należący do grupy największych imprez motoryzacyjnych w Polsce.

Ciekawostki

Na terenie miasta znajdują się sześć pomników przyrody. Są nimi klon jawor o obwodzie 205 cm, klon zwyczajny liczący 219 cm. Ponadto buki Adam i Ewa mierzące w obwodzie 170 i 240 cm, a także trzeci bezimienny buk o obwodzie 254 cm.

Ełk to największe wojewódzkie miasto, które przed 1945 rokiem nigdy nie było w granicach państwa polskiego, ani nie było integralną jego częścią. W latach 1445 – 1525 należało do Zakonu Krzyżackiego i Prusów Zakonnych. Następnie od 1525 do 1867 roku było częścią Prus Książęcych i Królestwa Prus. W okresie od 1867 do 1945 Ełk znajdował się pod władzą Rzeszy Niemieckiej.

Przewoźnicy

Przewoźnicy kursujący na trasach do Ełku to m.in:
- PKS Polonus,
- Żak Tourist,
- PKS Suwałki,
- POLBUS PKS,

Dworce i przystanki

W Ełku znajdują się dworzec kolejowy mieszczący się przy ulicy Dąbrowskiego 16. Ponadto przy tej samej ulicy mieści się dworzec autobusowy. Bilety autokarowe można kupić w kasie na dworcu, który czynna jest od 7:30 do 15:00. W soboty, niedziele oraz święta kasa jest nieczynna.

Zakup biletów online