Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Skąd Dokąd

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat węgorzewski)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Gdańsk (woj. pomorskie, powiat gdańsk)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat węgorzewski)

Wilno (woj. Litwa, powiat -)

Lokalizacja

Giżycko jest pięknie położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To miasto powiatowe pomiędzy dwoma jeziorami: Niegocin, Tajty i Kisajno (południowa część jeziora Mamry). Ogólnie wody zajmują 0,7 procent powierzchni miasta (10 ha).

Jak dojechać?

Droga do Giżycka obfituje w wiele uroczych zakątków i widoków. Rozkład jazdy PKS wskazuje, że połączenia autobusowe również bez problemu umożliwiają nam podróż do Giżycka i po pięknej okolicy.

Zabytki

Historia grodu nad Niegocinem sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to został nadany pierwszy przywilej przez księcia pruskiego podnoszący gród do rangi miasta. Jednak już w XIV wieku został wzniesiony na tych terenach zamek krzyżacki, który do dziś jest ciekawym obiektem do zwiedzania dla turystów. Najstarszym budynkiem murowanym w Giżycku jest `Piekarnia Regelskiego` przy ulicy Warszawskiej, w której niestety już nie kupimy pachnących wypieków, ponieważ znajduje się tu aktualnie siedziba Stowarzyszenia `Wspólnota Mazurska`.

Na wielu ulicach w mieście zachowały się urokliwe kamienice z czerwonej cegły, które pamiętają czasy XIX wieku. Do zabytków należy też neoklasycystyczny kościół ewangelicki z 1827 roku. Warto odwiedzić w Giżycku Twierdzę Boyen, to obiekt fortyfikacyjny z XIX wieku, który miał strategiczne znaczenie w odpieraniu ofensywy rosyjskiej w 1914 r.

Atrakcje

Kiedy już zwiedzimy zabytki miasta, historyczne miejsca, warto nastawić się podziwianie warunków naturalnych, jakimi obdarzony jest teren Giżycka. Położenie miasta sprawia, że Giżycko jest często odwiedzanym przez turystów ośrodkiem rekreacji. Warunki naturalne rozpieszczają tu amatorów sportów wodnych, żeglugi, ale również osoby lubiące spokojne spacery po pięknych lasach, czy wycieczki rowerowe. Cały czas organizowane są ciekawe atrakcje.

Ciekawostki

Ciekawostką w Giżycku jest Most Obrotowy z XIX wieku, jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie. Most nietypowo zwodzony jest na bok, a nie do góry, jak większość tego typu mostów. Umożliwia rejsy Żeglugi Mazurskiej pomiędzy jeziorami Niegocin i Mamry.

Przewoźnicy

PKS w Pszczynie, PKS Mrągowo, PKS Polonus, PKS Przasnysz, Arriva Bus,

Dworce i przystanki

Główny dworzec PKS znajduje się na Placu Dworcowym 1 w Giżycku. Bilety są dostępne na miejscu, a wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 87 428 50 87. Połączenia PKS łączą miasto z okolicznymi atrakcjami.

Zakup biletów online