Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Skąd Dokąd

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Lokalizacja

Położona na skraju Puszczy Rominckiej Gołdap jest najdalej wysuniętym na północ miastem terenu Mazur. Mieści się ok. 50 km od Węgorzowa i około 170 km od Olsztyna. Miasto posiada status uzdrowiska klimatyczno-borowinowego lecząc m.in. schorzenia narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych. Znajdują się tutaj między innymi tężnie solankowe.

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe bezpośrednio z Warszawy prowadzą do Gołdapi. Są realizowane przez przewoźników związanych z platformą Dworzeconline.pl: PKS Polonus oraz Biuro Usług Turystycznych Żak Ekspres.

Zabytki

Gołdap została tak silnie zniszczona w czasie I i II wojny światowej, że z dawnych zabytkowych budowli przetrwało niewiele, m.in. gotycki kościół NMP Matki Kościoła, dawniej ewangelicki, kościół parafialny Św. Leona z 1894 roku, wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku oraz kamienice z XIX wieku.

Atrakcje

Odwiedzający Gołdap mogą skorzystać z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej w Centrum "Sportowa Góra" położonym na południe od miasta, na stokach Wzgórz Szeskich. Jest tutaj wyciąg narciarski, skocznia i tor saneczkowy, którym można jeździć nawet latem, dlatego czasem Gołdap bywa nazywana „Zakopanem północy”. Największą atrakcją turystyczną jest wyjątkowo piękna okolica Gołdapi o dość bogatej infrastrukturze turystycznej.

Ciekawostki

W czasie II wojny światowej w budynkach zajmowanych obecnie przez sanatorium "Wital" mieściła się kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe). Z kolei w stanie wojennym internowano tutaj działaczki "Solidarności". Około 30 kilometrów na zachód od Gołdapi, w nadgranicznych lasach w okolicach Żabina i Rapy, znajduje się charakterystyczny grobowiec w kształcie piramidy egipskiej. Wybudowany został przez Friedricha von Farenheid po śmierci trzyletniej córeczki Ninette. W latach 90. w mieście na fali popularności serialu "Przystanek Alaska" organizowany był zjazd jego miłośników: "Przystanek Gołdap".

Nazwa miasta ma pochodzenie staropruskie. Słowo galdo używane było na określenie doliny, a ape rzekę, czyli nazwa Gołdapi oznacza rzekę płynącą doliną. W nieodległej Puszczy Boreckiej powstała wioska ekologiczna Biegnący Wilk, której mieszkańcy starają się żyć zgodnie z tradycją rdzennych mieszkańców Ameryki: Indian i Eskimosów.

Przewoźnicy

Połączenia autobusowe do Gołdapi realizują poprzez Dworzec Online następujący przewoźnicy autobusowi: PKS Polonus oraz Biuro Usług Turystycznych Żak Ekspres

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Gołdapi znajduje się na ulicy Wojska Polskiego 9B. Bilety są tutaj dostępne w kasie dworca otwartej w dni powszednie od godziny 7.00 do 18.00.

Zakup biletów online