Góra Kalwaria (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Góra Kalwaria to przepiękne miasteczko usytuowane nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Mieści się ono zaledwie trzydzieści cztery kilometry od stolicy. Miasto wywodzi się z powstałej w XIII wieku wsi rycerskiej o nazwie Góra.

Jak dojechać?

Góra Kalwaria to przepiękne miasteczko usytuowane nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Mieści się ono zaledwie trzydzieści cztery kilometry od stolicy. Miasto wywodzi się z powstałej w XIII wieku wsi rycerskiej o nazwie Góra.

Zabytki

Kalwaria to miasto, w którym można zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Na uwagę zasługuje przede wszystkim urbanistyczny układ miasta oparty na planie krzyża łacińskiego. Został on wytyczony na podstawie średniowiecznych planów miasta Jerozolima. Na skutek rozbudowy miasteczka w XIX wieku został nieco zatarty, jednak nadal wzbudza podziw. Bardzo ważnym zabytkiem o charakterze sakralnym jest pobernardyński kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotnie była to drewniana świątynia, z czasem na jej miejscu wybudowano nowy kościół, który przekazano bernardynom.

Obecna wersja jest już trzecią z kolei. W mieście znajduje się również wiele innych ciekawych zabytków, między innymi kaplica kalwaryjska, tzw. "Ratusz Piłata", dawne kościoły i klasycystyczne budynki.

Atrakcje

W każdą sobotę w Górze Kalwarii spotykają się pasjonaci ASG, a także fani motocykli terenowych. W miejscu byłego poligonu, znajdującego się przy ulicy Strzeleckiej, organizowane są rozgrywki airsoftowe i terenowe wyścigi. W mieście są również chętnie podejmowane inicjatywy młodzieżowe. Działa tutaj trupa teatralna o nazwie "Młodzieżowa Inicjatywa Teatralna" oraz stowarzyszenie, jakim jest "Społeczna Inicjatywa Młodych".

Ciekawostki

Co roku w niedzielę palmową w Górze Kalwarii odbywa się przedstawienie religijne - Misterium męki Pańskiej. Miejscem wydarzenia jest plac przed miejskim ratuszem. Warto wiedzieć, że widowisko zostało reaktywowane, po dwustuletniej przerwie, dopiero w 2010 roku.

Przewoźnicy

Wśród przewoźników oferujących szybkie, bezpieczne i w pełni sprawne połączenia autobusowe z miejscowości Góra Kalwaria oraz połączenia PKS do tej miejscowości, są: PKS Kozienice, PKS Ostrowiec Św., PKS Tarnobrzeg, PKS Polonus.

Dworce i przystanki

Rozkład jazdy znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, na której można również w prosty i szybki sposób dokonać zakupu biletów. Bilety można także zakupić bezpośrednio na dworcu autobusowym w Górze Kalwarii, który znajduje się przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zakup biletów online