Gorlice (woj. małopolskie, powiat gorlicki)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Gorlice są miastem powiatowym województwa małopolskiego, a także stolicą Beskidu Niskiego i Pogórza (ta część Beskidu Niskiego jest położona na pograniczu polsko-słowackim). Leżą w dolinie dwóch rzek – Ropy i Sękówki. Niedaleko Gorlic znajdują się takie miasta jak: Nowy Sącz (ok. 41 km), Tarnów (ok. 56 km), Krosno (ok. 56 km), Limanowa (ok. 67 km), Dębica (ok. 71 km), Brzesko (ok. 72 km), Bochnia (ok. 85 km), Sanok (ok. 90 km), Rzeszów (ok. 99 km), Mielec (ok. 104 km).

Jak dojechać?

Do Gorlic można dojechać autobusami z Nowego Sącza i Warszawy. Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnik to "Miś", który oferuje różnorodne połączenia autobusowe. Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na tej stronie.

Zabytki

W Gorlicach znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Ratusz Miejski, Liceum Ogólnokształcące im. Biskupa Marcina Kromera, dawne bożnice, Gorlicka Golgota i Dwór Karwacjanów.

Atrakcje

Jedną z atrakcji Gorlic jest Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena", który powstał na terenie dawnej kopalni. W Gorlicach znajduje się także Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, które zostało założone w 1957 roku. Mieści się w XVIII-wiecznej, najstarszej kamieniczce Gorlic. Znajdujące się w nim eksponaty pokazują historię tego miasta. Warto odwiedzić Park Miejski, który jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. Powstał z inicjatywy Wojciecha Biechońskiego w latach 1899-1900.

Ciekawostki

W Gorlicach mieszkał w 1853 roku odkrywca, farmaceuta i pionier nafciarstwa - Ignacy Łukasiewicz. Skonstruował on pierwszą na świecie uliczną lampę naftową, dzięki czemu zyskał światową sławę. W miejscu dawnej lampy stoi kapliczka z repliką rzeźby Chrystusa Frasobliwego. Oryginalną kapliczkę z XVI-wieczną rzeźbą można oglądać w Muzeum Regionalnym. Co ciekawe, codziennie w południe z wieży ratuszowej odgrywany jest hejnał "Beskidzkie Echo".

Na Ziemi Gorlickiej kręcono kilka polskich filmów – "Polski Liwiusz" w reżyserii Jarosława Szmidta, "Ogniem i mieczem" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, "Dom zły" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, "Gnoje" w reżyserii Jerzego Zalewskiego, serial historyczny "Dzwony śmierci" oraz jeden z odcinków "Na dobre i na złe".

Przewoźnicy

Przewoźnik autobusowy obsługujący tą trasę to "Miś"

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Bardiowskiej 3. Bilety można nabyć w kasie biletowej, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 17.00, w soboty w godzinach od 7.00 do 13.00 i w niedziele w godzinach od 12.00 do 18.00. Przystanki zlokalizowane są także przy stacji paliw, ul. Legionów, na Zagórzanach skrzyżowanie.

Zakup biletów online