Gostynin (woj. mazowieckie, powiat gostyniński)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Gostynin jest miastem powiatowym województwa mazowieckiego. Leży na Pojezierzu Gostynińskim, nad rzeką Skrwą. Niedaleko Gostynina znajdują się takie miasta jak: Płock (ok. 25 km), Kutno (ok. 25 km), Włocławek (ok. 41 km), Łowicz (ok. 58 km), Płońsk (ok. 74 km), Łódź (ok. 80 km), Skierniewice (ok. 84 km), Toruń (ok. 100 km), Inowrocław (ok. 104 km), Ciechanów (ok. 106 km).

Jak dojechać?

Do Gostynina można dojechać autobusami z Inowrocławia i Warszawy. Szczegółowy rozkład jazdy oraz połączenia PKS można sprawdzić na tej stronie.

Zabytki

W Gostyninie znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: Zamek Gostyński, Ratusz Miejski, budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, dawny zajazd i hale targowe, cerkiew św. Mikołaja i Pałac w Ratajach.

Atrakcje

Jedną z największych atrakcji miasta jest Zamek Gostyński. Pierwotnie był to zamek gotycki, zbudowany w II połowie XIV wieku z inicjatywy książąt mazowieckich (najczęściej wymienia się Siemowita III). W XVIII został rozebrany na rozkaz władz pruskich. Obecnie to jedyny odbudowywany zamek na Mazowszu. Od 2009 roku znajdują się w nim hotel i restauracja.

Pod względem przyrodniczym, wartym odwiedzenia miejscem jest Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, położony między pomiędzy Płockiem, Gostyninem i Łąckiem. W Gostyninie są również trzy jeziora: Czarne, Bartoszewo i Kocioł. A w okolicy trzy rezerwaty przyrody – Dybanka, Drzewce, Osetnica.

Ciekawostki

Jedna z legend gostyńskich mówi o powstaniu Jeziora Kocioł. Dawniej w tym miejscu stał dwór, który zamieszkiwał starosta z piękną i młodą żoną. Kiedy przyszła wojna, starosta wyruszył na pole bitwy i zaginął. Jego żona szybko znalazła pocieszyciela, a jej czas wypełniały uczty i zabawy. Do czasu, gdy pewnej nocy drzwiach sali balowej nie pojawił się duch starosty. Przeklął on całe towarzystwo, po czym dwór wraz z zaproszonymi gośćmi zapadł się pod ziemię. Powstały w ten sposób dół napełnił się wodą, która dziś jest nazywana Jeziorem Kocioł.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: Grzegorz Arent Kruszwica, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, PKS Polonus i PKS Gostynin.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Zamkowej 17. Bilety można nabyć w kasie biletowej, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.20 do 15.20. Przystanki w Gostyninie: ul. Płocka, ul. 18 Stycznia I, ul. 18 Stycznia II, Kościuszki, Gostynin (w zależności od kursu).

Zakup biletów online