Grajewo (woj. podlaskie, powiat grajewski)

Skąd Dokąd

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie, powiat gołdapski)

Modlin (woj. mazowieckie, powiat nowodworski)

Suwałki (woj. podlaskie, powiat suwałki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Grajewo to miasto leżące nad rzeką Ełk w województwie podlaskim. Miasto leży na terenie tak zwanych Zielonych Płuc Polski. Jest to obszar unikatowy pod względem przyrodniczym znajdujący się w północno-wschodniej Polsce. Grajewo jest miastem liczącym około 22 tysiące mieszkańców. Jego odległość od innych miast Polski wynosi kolejno: Szczecin 768 km; Kraków 638 km; Wrocław 611 km; Lublin 329 km; Gdańsk 308 km; Warszawa 206 km.

Jak dojechać?

Przez Grajewo przebiegają dwie drogi krajowe. Droga numer 61 biegnie przez Warszawę, Łomżę, Grajewo do Augustowa. Druga z dróg o numerze 65 łączy ze sobą Gołdap, Ełk, Grajewo oraz Białystok i Bobrowniki. Poza transportem samochodowym do Grajewa można dojechać za pomocą połączenia PKP. Miasto to ma bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą, Wrocławiem, Gdańskiem, a także Gdańskiem, Szczecinem i Katowicami. Prócz tych dwóch opcji do Grajewa można się dostać za pomocą połączenia PKS. Połączenia autobusowe łączą miasto bezpośrednio z Białymstokiem, Piszem, Augustowem oraz z Ełkiem i Giżyckiem.

Zabytki

Odwiedzając Grajewo koniecznie należy się wybrać do jednej z najstarszych wieży ciśnień. Obiekt stojący w Grajewie pochodzi z 1893 roku. Tuż obok wieży ciśnień znajduje się warta zobaczenia stacja kolejowa zbudowana w 1873 roku. Poza tym dwoma obiektami w Grajewie znajduje się także bardzo okazały Kościół pod wezwaniem matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ponadto zbudowany w latach 1879 – 1882 kościół Trójcy Przenajświętszej. Jest to najstarsza parafia w mieście.

Atrakcje

Bardzo blisko od Grajewa znajdują się aż cztery jeziora. Najbliżej, bo w odległości tylko 5 km, znajduje się jezioro Toczyłowskie. Prowadzi do niego ścieżka rowerowa biegnąca z centrum miasta od ulicy Mikołaja Kopernika.

Ciekawostki

W Kapicach (Litwa), które znajdują się tylko 20 km od Grajewa funkcjonuje Ekomuzeum – Wilcze Wrota. Jest to muzeum w całości poświęcone wilkom, ich ekologii, a także wszystkimi informacjami i eksponatami związanymi z tym ssakiem. Warto dodać, że Grajewo to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wycieczki do Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Przewoźnicy

W Grajewie głównym przewoźnikiem autobusowym jest PKS Łomża. Prócz tej firmy na terenie miasta kursują takie firmy jak PKS Suwałki, PKS Warszawa czy PKS Białystok.

Dworce i przystanki

Grajewo ma swoją staje kolejową, na której znajdują się dwa perony. Poza tym na terenie miasta znajduje się dworzec autobusowy. Mieści się on przy ulicy Jerzego Popiełuszki 1. Na dworcu można sprawdzić rozkład jazdy autobusów, a także kupić bilety na wybrany kurs. Bilety można również kupić u kierowców autobusów.

Zakup biletów online