Grodno (woj. Białoruś, powiat -)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Grodno to piękna miejscowość w zachodniej Białorusi w pobliżu granicy z Polską (województwo podlaskie). Miasto leży nad Niemnem, niespełna 25 procent jej mieszkańców stanowią Polacy. Niegdyś Grodno po Krakowie i Warszawie było obok Wilna trzecią polityczną stolicą kraju i przez długi czas siedzibą królewską. Odległość: Warszawa (300km), Augustów (100km), Białystok (80km).

Jak dojechać?

Do Grodna można dojechać bezpośrednio autobusami lub przy pomocy prywatnych przewoźników z Łodzi, Warszawy czy Białegostoku. Wszystkie połączenia autobusowe według aktualnego rozkładu jazdy znajdziecie na naszym serwisie.

Zabytki

Cerkiew Św. Borysa i Gleba należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków Grodna. Cerkiew została zbudowana w XII wieku nad Niemnem, na skarpie. Początkowo była warownią. Wielokrotnie niszczona i palona, a następnie odbudowywana. Po tym jak jej południowa część spadła do rzeki do dzisiaj przetrwały jej dwie oryginalne ściany. Nieopodal Cerkwi stoi Stary Zamek z przełomu XIV-XV wieku.

Zamek, którego także nie ominęły tragiczne wydarzenia, został odbudowany w 1952 roku w stylu „stalinowskiego klasycyzmu”. Dzisiaj możemy podziwiać bramę wjazdową oraz rzeźby sfinksów. Inne zabytki znajdujące się w pobliży Starego Zamku to wysoka wieża pożarnicza z 1912 roku, pałac Eustachego Chreptowicza, klasztor i synagoga z XVI wieku.

Atrakcje

W Grodnie znajduje się zoo. Niewielkie zoo ma dużo gatunków zwierząt. Idealne miejsce na wyprawę z dziećmi. Dla amatorów spacerów polecamy piękny park Zhiliber. Bardzo ciekawa jest także muzeum farmacji, istniejąca apteka, w której można zobaczyć produkty pozostałe z przedwojennych czasów. Interesujące i warte obejrzenia.

Ciekawostki

W okresie II Rzeczypospolitej Grodno było dużym garnizonem wojskowym. Stacjonowały tam m.in. : Dowództwo 29 Dywizji Piechoty, Dowództwo Okręgu Korpusu nr III oraz Brygady KOP. Od nazwy miasta zaczerpnięto nazwę Pułk Konny Grodzieński, stworzony w czasie insurekcji kościuszkowskiej w Sokółce. W Grodnie większość swojego życia spędziła Eliza Orzeszkowa. Do dnia dzisiejszego istnieje w jej byłym domu muzeum, a na Cmentarzu Farnym znajduje się jej grób.

Przewoźnicy

Bezpośrednie połączenia autobusowe z miejscowościami takimi jak Warszawa, Białystok, Łódź. Przewoźnik kursujący na tej trasie i współpracujący z platformą dworzeconline.pl to Gaja Express.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy mieści się w Grodnie przy ulicy Krasnoarmiejskaja, 7а. Rozkład jazdy oraz bilety dostępne na naszej stronie.

Zakup biletów online