Jarosław (woj. podkarpackie, powiat jarosławski)

Skąd Dokąd

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Medyka (woj. podkarpackie, powiat przemyski)

Przemyśl (woj. podkarpackie, powiat przemyśl)

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lwów (woj. Ukraina, powiat -)

Medyka (woj. podkarpackie, powiat przemyski)

Przemyśl (woj. podkarpackie, powiat przemyśl)

Truskawiec (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Jarosław jest polskim miastem znajdującym się w województwie podkarpackim. Leży nad piękną rzeką San, na pograniczu Podgórza Rzeszowskiego oraz Doliny Dolnego Sanu. Przy wcześniejszych podziałach administracyjnych miasto należało do województw: lwowskiego, rzeszowskiego, a także przemyskiego. W okresie średniowiecza było miejscem skupiającym trzy różne kultury: polską, żydowską oraz ruską.

Jak dojechać?

Istnieją sprawdzone i bezpieczne połączenia autobusowe pomiędzy Jarosławiem a miastami na terenie Polski oraz Ukrainy. Należą do nich: Przemyśl, Warszawa, Truskawiec oraz Chersoń.

Zabytki

Jarosław jest miastem, w którym znajduje się bardzo dużo zabytków. Wśród nich przede wszystkim należy wyróżnić zabytkowe kamienice, między innymi Kamienicę Radzikowską, Kamienicę Orsettich, Kamienicę Attavantich, Kamienicę Gruszewiczowską oraz Kamienicę królowej Marysieńki. Ponadto znajduje się tutaj wiele cmentarzy, w tym również cmentarz żydowski oraz cmentarz wojenny. Podziw wśród turystów budzi urbanistyczny układ najstarszej części Jarosławia, w tym Miejska Wiata Targowa wybudowana na początku XX wieku na wzór wrocławskiej.

W Jarosławiu nie brakuje również pięknych budynków sakralnych, takich jak: Opactwo Sióstr Benedyktynek, Kolegiata pod wezwaniem Bożego Ciała, Kościół Trójcy Przenajświętszej czy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i klasztor Dominikanów. Ponadto na terenie miasta mieszczą się zabytkowe cerkwie oraz synagogi.

Atrakcje

Osobom, które oprócz zwiedzania pragną wypocząć i zrelaksować się w Jarosławiu, z pewnością spodoba się park miejski imienia Bohaterów Monte Cassino. Nie jest to jednak jedyne tego typu miejsce na terenie miasta. Osoby, które lubią kontakt z naturą, powinny również udać się do parku imienia Czesławy "Baśki" Puzon, a także do Ogrodu Jordanowskiego, który z pewnością spodoba się szczególnie dzieciom i młodzieży.

Ciekawostki

Jarosław jest miastem leżącym na trasie jednego z etapów polskiego wyścigu kolarskiego znanego jako Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków. Jest on rozgrywany w pierwszej połowie lipca od 1990 roku.

Przewoźnicy

Wśród przewoźników oferujących pewne, szybkie i bezpieczne połączenia PKS z/do Jarosławia są: PKS Biłgoraj, PKS Przemyśl, ALBATROS Sp. z o.o., Ofp Pankiw W.I., MUSIL TOUR Spol. S.R.O.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Jarosławiu znajduje się przy ulicy Galika. Można tam znaleźć rozkład jazdy oraz zakupić interesujące Państwa bilety. Istnieje również możliwość sprawdzenia połączeń, a także zakupu biletów przez naszą stronę

Zakup biletów online