Jasło (woj. podkarpackie, powiat jasielski)

Skąd Dokąd

Gorlice (woj. małopolskie, powiat gorlicki)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Gorlice (woj. małopolskie, powiat gorlicki)

Katowice (woj. śląskie, powiat katowice)

Ustrzyki Górne (woj. podkarpackie, powiat bieszczadzki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Jasło jest miastem województwa podkarpackiego usytuowanym na przecięciu trzech rzek: Wisłoki, Ropy oraz Jasiołki, w obrębie Dołów Jasielsko-Sanockich. Niedaleko Jasła znajdują się takie miasta jak: Krosno (ok. 25,9 km.), Gorlice (ok. 31,4 km.), Dębica (ok. 45,3 km.), Tarnów (ok. 61 km.), Rzeszów (ok. 64,8 km.), Nowy Sącz (ok. 69,8 km.), Krynica-Zdrój (ok. 72,7 km.), Łańcut (ok. 82,5 km.), Brzesko (ok. 86,9 km.), Bochnia (ok. 97,2 km.).

Jak dojechać?

Do Jasła istnieją połączenia autobusowe zarówno na liniach lokalnych, jak i dalekobieżnych. Do miasta dojedziemy między innymi z Rzeszowa, Warszawy, Kielc, Radomia, Tarnowa oraz Krosna. Pełny rozkład jazdy znajdziemy na stronie kursujących na trasach przewoźników.

Zabytki

Najciekawszymi, charakterystycznymi dla Jasła zabytkami jest gotycka kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będąca jednocześnie najstarszym kościołem w mieście, kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, a także neogotycki pałac Sroczyńskich, w którym wychował się H. Dobrzański „Hubal”. Aktualnie budynek stanowi siedzibę Medycznej Szkoły Policealnej.

Warto też zobaczyć Kościół i Klasztor Sióstr Wizytek pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także udać się na miejski Rynek z XIV wieku, na którym podczas drastycznych, wojennych zniszczeń uchowała się w dobrym stanie figura Św. Nepomucena.

Atrakcje

Jedną z miejscowych atrakcji jest Muzeum Regionalne posiadające w swych zbiorach liczne eksponaty związane z tradycją i kulturą regionu. Niecałe 12 kilometrów od Jasła, w Trzcinicy znajduje się niezwykle ciekawy skansen archeologiczny „Karpacka Troja”, który jest odziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Nie tak daleko od Jasła znajduje się również zjawiskowy Czarnorzecko-Strzyżowski Park krajobrazowy, który zaprasza lubujących się w pięknych widokach i pieszych wędrówkach miłośników przyrody.

Ciekawostki

W Jaśle urodził się Henryk Hubal-Dobrzański, major kawalerii Wojska Polskiego szlacheckiego pochodzenia, honorowany wieloma odznaczeniami i o którym powstały liczne książki i filmy. W czasie II wojny światowej pełnił on funkcję dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Miejsce jego pochówku do tej pory nie jest pewne.

Przewoźnicy

Połączenia PKS oraz pozostałe kursy na Jasło, zapewniają podróżującym między innymi przewoźnicy tacy jak: PKS Jasło, PKS Polonus Warszawa, PKS Rzeszów, AIR BUS Wolan Krzysztof oraz „MIŚ”.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy w Jaśle znajduje się przy ulicy Dworcowej 3 i tam nabędziemy bilety na przejazdy.

Zakup biletów online