Jędrzejów (woj. świętokrzyskie, powiat jędrzejowski)

Skąd Dokąd

Lokalizacja

Jędrzejów to miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim. Przez miasto przepływają dwie rzeki. Są to Jasionka oraz Brzeźnica. Jędrzejów znajduje się w krainie Płaskowyżu Jędrzejowskiego i jest częścią Wyżyny Małopolskiej. Odległość Jędrzejowa od dużych i wielkich miast Polski wynosi w kolejności: Gdańsk 488 km; Wrocław 308 km; Lublin 217 km; Warszawa 216 km; Kraków 80 km; Kielce 38 km.

Jak dojechać?

Jędrzejów znajduje się w doskonałej lokalizacji, a dzięki temu można bez problemu dojechać do miasta. Leży ono na łączeniu trzech dużych dróg komunikacyjnych. Jedna z nich prowadzi od Warszawy do Krakowa, druga od Tarnobrzegu do Katowic, trzecia natomiast łączy Kielce z Katowicami. Poza wymienionych drogami przez Jędrzejów przebiegają dwie drogi krajowe, numer 7 i 78 oraz dwie drogi wojewódzkie o numerach 728 i 768.

Zabytki

Odwiedzając Jędrzejów warto zobaczyć niewielkich rozmiarów rynek miasta. Jego układ urbanistyczny pochodzi z przełomu XIII i XVIII wieku i został wpisany na rejestr zabytków. Warto zobaczyć również zespół klasztorny cystersów. Został on ufundowany w 1140 roku i od samego początku pełni funkcje zakonu męskiego. Nie jest to jednak zakon zamknięty, dlatego każdy, po wcześniejszym umówieniu się, ma możliwość zwiedzania pomieszczeń, piwnic oraz kaplicy. Zwiedzając Jędrzejów, powinno się również odwiedzić kościół pw. Świętej Trójcy.

Prócz pięknego wnętrz gotyckiego pochodzącego z XV wieku, należy również zwrócić uwagę na piękny zegar słoneczny znajdujący się na jednej ze ścian kościoła.

Atrakcje

Do atrakcji Jędrzejowa należy Browar. W Jędrzejowie tradycja warzenia i produkcji piwa sięga XVIII i XIX wieku. Zapoczątkowana została przez zakon cystersów. To oni zatrudnili na terenie miasta pierwszych piwowarów. Pierwszy, duży zakład produkujący piwo powstał w Jędrzejowie na początku XX wieku. Obecnie tradycje warzenia i produkcji piwa w Jędrzejowie kontynuuje zakład Brok-Strzelec.

Ciekawostki

Jedną z ciekawostek dotyczących Jędrzejowa jest kolekcja zegarów. Przy rynku głównym w Jędrzejowie działa Państwowe Muzeum im. Przypkowskich. W skład kolekcji tego muzeum, prócz bardzo bogatej biblioteki, wchodzi również kolekcja zegarów słonecznych.

Twórcą tej części zbiorów astronomiczno-gnomonicznych był Feliks Przypkowski. Kolekcja zegarów znajdująca się w Jędrzejowie obejmuje ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych. Dzięki tak bogatej kolekcji Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wartości i ilości zegarów słonecznych. Muzeum wyprzedzone jest jedynie przez Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie.

Przewoźnicy

Lokalne połączenia PKS w Jędrzejowie obsługiwane są przez przedsiębiorstwo PKS Jędrzejów. Prócz tras w mieście firma przewozowa realizuje połączenia dalekobieżne, między innymi do Kielc i Łodzi. Poza przedsiębiorstwem miejskim, część tras obsługiwana jest przez przewoźników prywatnych. Kursują oni do Kielc, Sędziszowa i wielu innych miejscowości w promieniu 20 kilometrów od miasta.

Bilety do kupienia na połączenia PKS na Dworcu Online

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Reymonta 11. Ponadto na terenie miasto rozlokowane są przystanki autobusowe. Rozkład jazdy na połączenia lokalne i między miastowe można sprawdzić na dworcu lub za pomocą naszej strony. Bilety na wszystkie połączenia można kupować u przewoźników.

Zakup biletów online