Jelenia Góra (woj. dolnośląskie, powiat jelenia góra)

Skąd Dokąd

Karpacz (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Karpacz (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Jelenia Góra położona jest na południowo-zachodniej ścianie Polski. Otoczone przez góry miasto (Karkonosze i inne pasma należący do Sudetów) jest także miejscem, skąd można wybrać się do Czech i Niemiec.

Najbliższe większe ośrodki to: Wałbrzych (41 km), Wrocław (95 km), Legnica (45 km), Lubin (64 km), Polkowice (70 km). Ponadto blisko jest do niemieckich i czeskich miast (Drezno – 139 km, Görlitz – 59 km, Mlada Boleslaw – 79 km, Praga – 129 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Jeleniej Góry to wiele kursów realizowanych z każdego regiony kraju. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza połączenia PKS z Warszawą, Szklarską Porębą, Karpaczem, Katowicami, Nowym Targiem, Krakowem, Poznaniem czy Wrocławiem. Na trasie kursują zarówno lokalni przewoźnicy, jak i większe przedsiębiorstwa jak PKS Polonus czy PKS Jelenia Góra.

Zabytki

Założone w XII wieku miasto pełne jest zabytków zarówno sprzed kilkuset lat, jak i z XIX i XX wieku, Najważniejsze z nich to: kościół pod wezwaniem Świętego Erazma i Pankracego, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, ratusz, Teatr im. C. K. Norwida, Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego czy fontanna barokowa z posągiem Neptuna. Ponadto nie brakuje zabytkowych kamienic, głownie na starówce.

Atrakcje

Rezerwując bilety autobusowe, warto wcześniej zapoznać się z bogatym repertuarem jeleniogórskich teatrów. Ponadto osoby spragnione kontaktu z kulturą wysoką mogą wybrać się do Filharmonii Dolnośląskiej, odwiedzić otwarte w 1914 roku Muzeum Karkonoskie lub kupić bilety na festiwal Silesia Sonans. Ponadto turyści i mieszkańcy chętnie wybierają się na festiwale sztuk ulicznych czy festiwale muzyki rockowej.

Ciekawostki

Przez ponad siedem dekad na ulicach miasta kursowały tramwaje (1897-1969). Dziś, choć po dawnych torowiskach zostały tylko fragmenty, nadal można spotkać w Jeleniej Górze wagoniki tramwajowe – jeden z nich służy jako kiosk z pamiątkami, stojąc nieopodal ratusza. Wśród osób związanych z miastem jest między innymi Stanisław Bareja, reżyser takich filmów, jak: „Miś”. Brunet wieczorową porą” czy „Poszukiwany, poszukiwana”.

Przewoźnicy

PKS Polonus

Dworce i przystanki

Dworzec Główny PKS mieści się przy ulicy Obrońców Pokoju 1B. Kasa biletowa czynna jest w dni robocze od 7.00 do 16.00. Oczywiście bilety można kupić także u kierowcy przed kursem. Wiele autobusów międzymiastowych zatrzymuje się na przystanku przy ulicy Jana Pawła II przy budynku ZUS oraz na przystanku przy ulicy Sygietyńskiego. Wystarczy zerknąć w rozkład jazdy i zaplanować podróż do Jeleniej Góry.

Zakup biletów online