Jelenia Góra (woj. dolnośląskie, powiat jelenia góra)

Skąd Dokąd

Karpacz (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Karpacz (woj. dolnośląskie, powiat jeleniogórski)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Jelenia Góra położona jest na południowo-zachodniej ścianie Polski. Otoczone przez góry miasto (Karkonosze i inne pasma należący do Sudetów) jest także miejscem, skąd można wybrać się do Czech i Niemiec.

Najbliższe większe ośrodki to: Wałbrzych (41 km), Wrocław (95 km), Legnica (45 km), Lubin (64 km), Polkowice (70 km). Ponadto blisko jest do niemieckich i czeskich miast (Drezno – 139 km, Görlitz – 59 km, Mlada Boleslaw – 79 km, Praga – 129 km).

Jak dojechać?

Połączenia autobusowe do Jeleniej Góry to wiele kursów realizowanych z każdego regiony kraju. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza połączenia PKS z Warszawą, Szklarską Porębą, Karpaczem, Katowicami, Nowym Targiem, Krakowem, Poznaniem czy Wrocławiem. Na trasie kursują zarówno lokalni przewoźnicy, jak i większe przedsiębiorstwa jak PKS Polonus czy PKS Jelenia Góra.

Zabytki

Założone w XII wieku miasto pełne jest zabytków zarówno sprzed kilkuset lat, jak i z XIX i XX wieku, Najważniejsze z nich to: kościół pod wezwaniem Świętego Erazma i Pankracego, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, ratusz, Teatr im. C. K. Norwida, Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego czy fontanna barokowa z posągiem Neptuna. Ponadto nie brakuje zabytkowych kamienic, głownie na starówce.

Atrakcje

Rezerwując bilety autobusowe, warto wcześniej zapoznać się z bogatym repertuarem jeleniogórskich teatrów. Ponadto osoby spragnione kontaktu z kulturą wysoką mogą wybrać się do Filharmonii Dolnośląskiej, odwiedzić otwarte w 1914 roku Muzeum Karkonoskie lub kupić bilety na festiwal Silesia Sonans. Ponadto turyści i mieszkańcy chętnie wybierają się na festiwale sztuk ulicznych czy festiwale muzyki rockowej.

Ciekawostki

Przez ponad siedem dekad na ulicach miasta kursowały tramwaje (1897-1969). Dziś, choć po dawnych torowiskach zostały tylko fragmenty, nadal można spotkać w Jeleniej Górze wagoniki tramwajowe – jeden z nich służy jako kiosk z pamiątkami, stojąc nieopodal ratusza. Wśród osób związanych z miastem jest między innymi Stanisław Bareja, reżyser takich filmów, jak: „Miś”. Brunet wieczorową porą” czy „Poszukiwany, poszukiwana”.

Przewoźnicy

PKS Polonus

Dworce i przystanki

Dworzec Główny PKS mieści się przy ulicy Obrońców Pokoju 1B. Kasa biletowa czynna jest w dni robocze od 7.00 do 16.00. Oczywiście bilety można kupić także u kierowcy przed kursem. Wiele autobusów międzymiastowych zatrzymuje się na przystanku przy ulicy Jana Pawła II przy budynku ZUS oraz na przystanku przy ulicy Sygietyńskiego. Wystarczy zerknąć w rozkład jazdy i zaplanować podróż do Jeleniej Góry.

Zakup biletów online