Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie, powiat kętrzyński)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Kętrzyn to miasto mieszczące się w województwie warmińsko-mazurskim. Osada została założona w 1329 roku, a już w 1357 uzyskała prawa miejskie. Okres I oraz II wojny światowej przyniósł dla Kętrzyna ogrom zniszczeń. Liczne bombardowania w 1942 roku oraz walki prowadzone w 1945 roku spowodowały zniszczenia miasta sięgające blisko 40 procent całości miasta. Zaznaczyć należy, że Kętrzyn położony jest niedaleko od Wilczego Szańca – kwatery Adolfa Hitlera. Ponadto dystans z centrum Kętrzyna do innych miast Polski wynosi kolejno: Warszawa 250 km ; Olsztyn 85 km ; Mikołajki 50 km ; Mrągowo 35 km ; Giżycko 32 km.

Jak dojechać?

Kętrzyn znajduje się na pojezierzu mazurskim i jest jednym z jego główny miast, zaraz obok Giżycka i Mikołajek. Kętrzyn posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Warszawą, a także z Gdańskiem i Gdynią. Dodatkowo do Kętrzyna można dojechać za pomocą połączenia PKS z Gorzowa i Olsztyna. Do Kętrzyna można także dotrzeć za pomocą połączenia kolejowego, bezpośrednio z Olsztyna, Gdyni i Gdańska, a także z Ełku, Białegostoku i Szczecina.

Zabytki

Kętrzyn to piękne, historyczne miasto, którego historia liczy ponad 650 lat. Tak długa tradycja ugruntowała na ziemiach Kętrzyna liczne zabytki. Odwiedzając to miasto warto zobaczyć kościół obronny św. Jerzego. Jest to jeden z nielicznych w Polsce obiektów łączących w sobie funkcje sakralne i obronne. Ponadto kościół jest konstrukcyjnym i budowlanym ewenementem na skalę całej Europy. Wynika to z faktu, że prezbiterium kościoła po obudowie w 1500 roku, zostało odchylone od osi nawy głównej. Odwiedzając Kętrzyn należy również odwiedzić, zbudowany w tym samym czasie co kościół św. Jerzego, zamek krzyżacki. Jest to budowla gotycka powstała w XIV wieku nad brzegiem rzeki Guber.

Atrakcje

Do atrakcji, jakie można spotkać w Kętrzynie, należy Kętrzyńskie Stado Ogierów. Jest to kompleks budynków służący za stadninę koni, zbudowany w 1877 roku. W dawnych latach hodowano tam konie rasy wschodnio-pruskiej oraz trakeńskiej. Obecnie przebywają tam rasy zimnokrwiste i szlachetne. W Kętrzyńskim Stadzie Ogierów znajduje się szkółka jeździecka, która oferuje liczne atrakcje dla odwiedzających. Szukając atrakcji trochę dalej niż samo centrum Kętrzyna warto odwiedzić park rozrywki Mazurolandia. Prócz możliwości odpoczynku i relaksu na łonie natury, można w nim obejrzeć miniatury zabytków z regionu mazurskiego. Ponadto dla najmłodszych przygotowane są przejazdy kolejką elektryczną, możliwość przymierzenia zbroi rycerskiej, czy strzelanie z kuszy i łuku.

Ciekawostki

Zaledwie 8 km od centrum miasta znajduje się Wilczy Szaniec, czyli kwatera główna Adolfa Hitlera w latach 1941 – 1944. Kętrzyn jest miastem leżącym na szlaku turystycznym o nazwie Szlak Zamków Gotyckich. Szlak ten skupia dwanaście zamków gotyckich leżących na terenach Warmii, Mazur oraz Kaszub.

Przewoźnicy

Przewoźnicy dostępni w systemie jeżdżący przez miasto Ketrzyn to PKS POLONUS oraz Arriva BUS

Dworce i przystanki

Kętrzyn jest regionalnym węzłem drogowym i kolejowym, nie posiada jednak obwodnicy, powoduje to, że cały ruch tranzytowy przebiega przez ulice miasta. Przy ulicy Dworcowej 10 mieści się dworzec PKP. W tym samym budynku mieści się również dworzec autobusowy. Rozkład jazdy zarówno pociągów, jak i autobusów można sprawdzić na miejscu lub za pomocą strony internetowej.

Bilety połączenia z Kętrzyna można kupić u kierowców autobusów, w dworcowych kasach lub u konduktora w pociągu. Warto również dodać, że 8 km od centrum miasta znajduje się lotnisko Kętrzyn-Wilamowo.

Zakup biletów online