Kielce (woj. świętokrzyskie, powiat kielce)

Skąd Dokąd

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Kraków (woj. małopolskie, powiat kraków)

Lublin (woj. lubelskie, powiat lublin)

Rzeszów (woj. podkarpackie, powiat rzeszów)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Chersoń (woj. Ukraina, powiat -)

Kijów (woj. Ukraina, powiat -)

Rzeszów (woj. podkarpackie, powiat rzeszów)

Szczecin (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecin)

Tiacziw (woj. Ukraina, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Zakopane (woj. małopolskie, powiat tatrzański)

Lokalizacja

Kielce to miasto znajdujące się w środkowowschodniej Polsce, są stolicą województwa świętokrzyskiego. Kielce leżą w pięknej okolicy Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Miasto to jest regionalnym centrum gospodarczym. Odległości do innych miast wynoszą: Warszawa 198 km ; Katowice 156 km ; Kraków 117 km ; Ostrowiec Świętokrzyski 83 km ; Jędrzejów 38 km.

Jak dojechać?

Do Kielc można dojechać transportem kolejowym. Miasto posiada bezpośrednie połączenie z Warszawą, Krakowem, Częstochową. Możliwość transportu kolejowego istnieje tutaj od 1885 roku, ponadto w mieście krzyżują się linie kolejowe.

Przez miasto biegną dwie łącznice numer 567 oraz 568. Do Kielc można również dojechać za pomocą połączenia PKS z takich miast jak Kraków, Warszawa, Jelenia Góra czy Cieplice. Wewnątrz miasta można poruszać się za pomocą komunikacji miejskiej.

Zabytki

W Kielcach, przy ulicy Jana Pawła II 6, mieści się przepiękny Dworek Leszczyńskich. W budynku swoją siedzibę ma Muzeum Wsi Kieleckiej. Odwiedzając stolice województwa świętokrzyskiego, należy również zwiedzić Muzeum Zabawy i Zabawek posiadające w swoim zbiorze unikatową kolekcję zabawek historycznych i współczesnych sprowadzonych z całego świata. Decydując się na odwiedziny Kielc, warto skorzystać z okazji i udać się do pobliskiej miejscowość, którą jest Jędrzejów.

W Jędrzejowie, przy rynku znajduje się Muzeum im. Przypkowskiech. Jest to muzeum zajmujące trzecie miejsce na świecie pod względem wartości, unikatowości oraz liczebności zegarów słonecznych. Jędrzejów wyprzedzają jedynie Planetarium w Chicago oraz Science Museum w Oxrodzie.

Atrakcje

Szukając wrażeń podczas pobytu w Kielcach, należy zainteresować się wydarzeniami i imprezami artystycznymi. Kielce, jako centrum kulturalne regionu, cyklicznie organizuje Harcerski Festiwal Młodzieży Szkolnej, Memorial to Miles – festiwal muzyki jazzowej, a także Hasarapasa, czyli festiwal muzyki i sztuki alternatywnej. Dodatkowo w mieście systematycznie odbywa się OFF Fashion oraz Sabat Czarownic.

Ciekawostki

Kielce mają swoją legendę, która mówi, że w okolicy polował król Mieszko I, który zgubił swój orszak i strudzony zasnął na polanie. W śnie objawił mu się św. Wojciech, który pastorałem nakreślił kręty znak. Z tego znaku powstała rzeka Silnica. Po przebudzeniu i w trakcie odjazdu z polany Mieszko I ujrzał kły dzikiego zwierzęcia i wtedy postanowił wybudować w tym miejscy kościół pod wezwaniem świętego, który mu się objawił. Osadę, która powstała wraz z kościołem na polanie nazwano Kiełce. Nazwa ta z czasem przekształciła się w Kielce.

Przewoźnicy

Przewoźnicy kursujący do Kielc to m.in:
- PKS Ciechanów,
- PKS Mława,
- PKS Polonus,
- PKS Jasło,
- PKS Grójec,
- STALKO,
- PKS Radom,

Dworce i przystanki

Na terenie Kielc zlokalizowany jest dworzec kolejowy. Mieści się on przy Placu Niepodległości 1. Na stacji dworca można kupić bilety zarówno na pociągi krajowe, jak i międzynarodowe. W pobliżu dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy. Mieści się on w charakterystycznym budynku w kształcie spodka. Wewnątrz budynku mieszczą się kasy biletowe, w których można kupić bilety na połączenia autobusowe.

Zakup biletów online