Kłodzko (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Skąd Dokąd

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Kudowa-Zdrój (woj. dolnośląskie, powiat kłodzki)

Praga (woj. Republika Czeska, powiat -)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Kłodzko to jedno z mniejszych miast w województwie Dolnośląskim, o powierzchni jedynie 25 kilometrów kwadratowych. To główne miasto ziemi kłodzkiej, które leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej.

Jak dojechać?

Do Kłodzka dostaniemy się zarówno lotniczym, kolejowym jak i autobusowym transportem. Ten ostatni, dzięki współpracy platformy Dworzeconline.pl z przewoźnikami, zapewnia kursowanie na trasach prezentujących aktualny rozkład jazdy. W Kłodzku mają początek dwie drogi krajowe: 46 oraz 33. Ponad to, przez miasto przebiega trasa europejska nr 8.

Zabytki

Kłodzko charakteryzuje się wspaniałą panoramą, a także zabytkami zarówno historycznymi jak i interesującymi pod kątem architektonicznym. Do najważniejszych i jednocześnie najbardziej interesujących zabytków należą przede wszystkim: bastionowa twierdza kłodzka, most gotycki na Młynówce, zespół budowli w centrum miasta, późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, barokowy kościół Matki Boskiej Różańcowej, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, renesansowy ratusz z końca XIX wieku oraz dawne kolegium jezuickie.

Do największych atrakcji turystycznych zaliczyć można twierdzę kłodzką, most gotycki na Młynówce oraz zespół budowli w centrum. Kłodzko stanowi także idealne rozwiązanie dla turystów ceniących sobie piesze wycieczki. To właśnie tu zaczyna się żółty szlak turystyczny, biegnący w kierunku Kłodzkiej Góry.

Atrakcje

Kłodzko i okoliczne miejscowości prezentują turystom szereg atrakcji architektonicznych, rozrywkowych czy przyrodniczych. Wyróżnić można Muzeum Ziemi Kłodzkiej w budynku dawnego konwiktu jezuickiego, które powstało w 1963 roku. Jego najważniejszymi elementami są: miniogród i lapidarium kamiennych rzeźb i detali pochodzących ze zniszczonych kamienic kłodzkich.

Wśród atrakcji w Kłodzku, warto zwrócić uwagę na renesansowe i barokowe kamienice, a także na kamienny Krzyż Pokutny, pochodzący ze średniowiecza.

Ciekawostki

To w Kłodzku urodził się znany na całym świecie nauczyciel- Friedrich Wilhelm Riemer. Był osobistym opiekunem naukowym Goethego, a następnie wydawcą jego dzieł.

Przewoźnicy

Na trasie do Kłodzka kursują przewoźnicy oferujący połączenia PKS, tacy jak: PKS Polonus, PKS w Mławie S.A. czy PKS Kłodzko. Wszyscy przewoźnicy oferują połączenia autobusowe do i z miasta Kłodzko.

Dworce i przystanki

Dworzec Autobusowy Kłodzko- Dworzec PKS, znajduje się przy ulicy Plac Jedności 1, gdzie można zakupić bilety w dni powszednie. Dworzec PKP przy ulicy Dworcowej 1 to stacja główna: Kłodzko Główne.

Zakup biletów online