Kolno (woj. podlaskie, powiat kolneński)

Skąd Dokąd

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat węgorzewski)

Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie, powiat giżycki)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie, powiat węgorzewski)

Lokalizacja

Kolno to malownicze miasto położone w województwie podlaskim. Mieści się ono na Wysoczyźnie Kolneńskiej, a swoją nazwę wzięło od wyrazu "koło". Powiat kolneński charakteryzuje się różnorodnymi strefami krajobrazowymi i wieloma walorami przyrodniczymi. Będąc w tych okolicach, mają Państwo pewność bliskości lasów, jezior oraz pięknych łąk, które zachwycają swoim naturalnym pięknem.

Jak dojechać?

Do Kolna możemy dojechać z Giżycka, Rucianego-Nidy, Węgorzewa oraz Warszawy. Również do tych czterech miejscowości kursują atrakcyjne połączenia autobusowe z Kolna.

Zabytki

Jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Kolnie jest kościół świętej Anny, który znajduje się przy ulicy Kościelnej 17. Nieopodal budynku została wybudowana piękna, neobarokowa dzwonnica wolnostojąca, której powstanie datuje się na rok 1862. Przy kościele znajduje się również cmentarz oraz zabytkowa plebania. Podłoga świątyni do połowy ubiegłego wieku była pokryta deskami, następnie kafelkami ceramicznymi, a w 2009 roku została obniżona w kaplicach bocznych i w całości została pokryta granitem. Zabytkową ambonę zdemontowano dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Przy ulicy Strażackiej znajduje się także synagoga, która została wybudowana w XIX wieku.

W okresie II wojny światowej została ona podpalona przez hitlerowców, zaś po wojnie (i generalnym remoncie) służyła jako wiejski dom towarowy. Później mieścił się w niej magazyn owoców i warzyw, a obecnie w budynku synagogi znajduje się hotel i restauracja.

Atrakcje

W Kolnie można podziwiać pamiątkę kolei wąskotorowej, która znajduje się w mieście od 2010 roku. Powstała ona dla uczczenia kolei wąskotorowej, która została zbudowana, aby zaopatrywać wojska podczas I wojny światowej i funkcjonowała od 1915 do 1972 roku.

Ciekawostki

W Kolnie znajduje się cmentarz żydowski, którego założenie datuje się na rok 1817. W 2005 roku zadbano o zdewastowane miejsce oraz ogrodzono je. Na terenie cmentarza zachowało się około 100 nagrobków.

Przewoźnicy

Wśród przewoźników oferujących atrakcyjne połączenia PKS należy wymienić: Arriva Bus Transport Polska Sp. z o.o., PKS Mrągowo Sp. z o.o., TRANS-KOM - PKS Pisz oraz PKS Polonus. To sprawdzeni, bardzo solidni przewoźnicy, którzy oferują szybkie i bezpieczne kursy.

Dworce i przystanki

Na dworcu autobusowym w Kolnie, który znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 44, mogą Państwo zapoznać się z rozkładem jazdy, a także nabyć interesujące Was bilety autobusowe. Rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów są również dostępne na naszej stronie internetowej.

Zakup biletów online