Końskie (woj. świętokrzyskie, powiat konecki)

Skąd Dokąd

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Warszawa (woj. mazowieckie, powiat warszawa)

Lokalizacja

Końskie jest miastem powiatowym województwa świętokrzyskiego. Leży na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej, nad rzeką Czystą (Końską Wodą). Niedaleko Końskich znajdują się takie miasta jak: Skarżysko-Kamienna (ok. 38 km), Kielce (ok. 47 km), Tomaszów Mazowiecki (ok. 54 km), Włoszczowa (ok. 59 km), Piotrków Trybunalski (ok. 64 km), Radom (ok. 67 km), Rawa Mazowiecka (ok. 72 km), Radomsko (ok. 76 km), Ostrowiec Świętokrzyski (ok. 83 km), Bełchatów (ok. 87 km).

Jak dojechać?

Do Końskich można dojechać autobusami z Warszawy

Zabytki

W Końskich znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: klasycystyczny zespół parkowo-pałacowy oraz późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja i Wojciecha.

Atrakcje

W Końskich znajdują się ciekawe zabytki, które warto zwiedzić. Do najbardziej interesujących należą: klasycystyczny zespół parkowo-pałacowy oraz późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja i Wojciecha.

Ciekawostki

W lipcu 1787 roku do Końskich przyjechał na dwa dni król Stanisław August Poniatowski – przejeżdżał tamtędy w drodze z Kaniowa na Ukrainie do domu. I zatrzymał się u Małachowskich. W czasie swojego pobytu zwiedził miasto oraz zakłady przemysłowe znajdujące się w powiecie koneckim – m.in. w Ruskim Brodzie i Pomykowie. Na terenie Końskich znajduje się cmentarzysko z II połowy XI wieku, który obejmuje 171 grobów szkieletowych. Było ono użytkowane do początku XII wieku. Dziś jest to jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych w tym województwie. Podczas wykopalisk natrafiono broń, ozdoby ubioru, przedmioty codziennego użytku, m.in. noże, krzesiwa i osełki naczynia gliniane oraz wiaderka drewniane z okuciami.

Specjalnością powiatu jest chleb wiejski konecki na tradycyjnym zakwasie, wypiekany w piecu. Dziś można go dostać tylko w niektórych piekarniach i jest ceniony przez smakoszy. W 2007 roku trafił na Listę Produktów Tradycyjnych.

Przewoźnicy

Współpracujący z platformą Dworzeconline.pl przewoźnicy to: PKS Grójec, PKS Radomsko i F.U.H. EKO - ""STAMAR"", którzy oferują różnorodne połączenia autobusowe.

Dworce i przystanki

Dworzec autobusowy jest położony przy ulicy Sportowej 2. Bilety niestety nie są dostępne w kasie biletowej, gdyż dworzec jest nieczynny. Połączenia autobusowe realizowane są z przystanków zlokalizowanych w centrum Końskich.

Zakup biletów online